Téměř dvojnásobné investice do zateplení, rozsáhlé opravy i zcela nové projekty. Třetí největší poskytovatel nájemního bydlení v Evropě, švédská společnost Heimstaden, plní svůj loňský slib, který dal při vstupu na tuzemský trh. Maximum svého zisku okamžitě reinvestuje do svých bytů.

Loni 200 milionů do zateplení, letos už skoro 350. Pro Heimstaden je to jedna z klíčových cest, jak snížit spotřebu energie i produkci CO2. Jsme společností, která velmi dbá na dlouhodobou udržitelnost i ochranu životního prostředí. Snažíme se na to myslet při všem, co děláme. Jen v loňském roce jsme zateplili 1 100 bytů, letos to bude víc než patnáct set,“ říká generální ředitel Heimstaden Jan Rafaj a dodává: „V roce 2020 se nám podařilo snížit emise CO2 o více než 1750 tun za rok a v letošním roce je snížíme celkem o 2800 tun.“ Tomu odpovídá až 35 procentní úspora energie v zateplených budovách.

V roce 2021 budou pokračovat i projekty, které mění celé čtvrti. Mezi nejvýznamnější patří i kompletní rekonstrukce domů v Kunčičkách, které byly dříve vyloučenou lokalitou. Letos budou dokončeny další 3 domy s 26 byty. Celková investice do domů a nejbližšího okolí dosáhne až 370 milionů korun a Kunčičky nabídnou v horizontu následujících 3 až 4 let 300 zcela zrekonstruovaných bytů.

Už loni se Heimstaden pustil do budování půdních vestaveb. V Ostravě-Porubě vzniklo 38 nových bytů s dispozicemi 2+kk a 3+kk. Investice činila 56 milionů korun. Projekt půdních vestaveb bude pokračovat i v roce 2021.

V roce 2020 započala revitalizace společných prostor na Šumbarku, kterou prošly stávající bytové domy. Celkem se jednalo o 39 vchodů. Heimstaden bude v letošním roce pokračovat investicí 31 milionů korun. Mimo to zde vzniká bydlení přizpůsobené potřebám pro seniory. Bytový dům na Opletalově ulici bude celý bezbariérově upraven, bude mít non-stop dispečink a ochranku a nabídne jeho obyvatelům celou řadu služeb. Investice je plánována na 44 milionů korun.

Heimstaden bude letos pokračovat i ve velkých opravách. Například za rekonstrukce střech utratí 76 mil. Kč. Přibližně 94 mil. Kč bude investovat do rozvodů tepla, plynu a přípojek.