Obě jsou provozované na cloudové platformě Microsoft Azure.

Podle analýz ministerstva průmyslu a obchodu bude v roce 2025 na českých silnicích jezdit až 100 000 elektromobilů. Nezastavitelný růst elektromobility, který by mohl být úlevou pro hlučná a znečištěná centra měst, brzdí mnoho faktorů. Kromě nedostatku parkovacích míst ve městech a obcích, což je obecný problém pro automobily, se elektromobily potýkají také s nedostatečnou sítí nabíjecích stanic. Majitelé elektrických aut tak musejí podrobněji plánovat svoji cestu. Moderní technologie v tomto smyslu podávají pomocnou ruku. Praktická digitální řešení umožňují monitorovat nabíjecí stanice a místa k parkování.

Internet věcí hlídá obsazenost a spotřebu a upozorňuje na poruchy

Aplikace ChargeUp z dílny technologické společnosti Unicorn pomáhá řidičům najít a vybrat volnou nabíjecí stanici v okamžiku, kdy potřebují nabít své elektrické auto. Řešení začala jako jedna z prvních nabízet ve svých areálech ŠKODA AUTO prostřednictvím své dceřiné společnosti ŠKO ENERGO.

Přes aplikaci ChargeUp firma provozuje 267 nabíjecích stanic různých typů a výrobců. Řešení nepřetržitě na dálku monitoruje fungování stanic a upozorňuje operátory na poruchy, výpadky nebo jiné nežádoucí situace. Systém také průběžně vyhodnocuje shromážděné údaje o spotřebě a výpadcích, zobrazuje je ve formě reportů a připravuje podklady pro zpracování a vyúčtování nákladů v podnikovém systému. Inspirováni ŠKODA AUTO, řešení začali využívat i její obchodní partneři – prodejci populárních škodovek. Aplikaci ChargeUp využívá pro své zaměstnance i zákazníky také řetězec supermarketů Billa a od června letošního roku si přes ní mohou své elektromobily dobít v obchodním centru Galerie Vaňkovka také obyvatelé a návštěvníci brněnské metropole.

Pomocník pro řidiče a užitečná data pro města

Technologické vychytávky však neusnadňují život jen majitelům elektromobilů, ale napomáhají řešení dalších problémů spojených s mobilitou. Každodenní boj řidičů s parkováním ulehčuje řešení s příznačným názvem Zaparkuj.to. Slovenskému městu Žiaru nad Hronom tento systém pomohl vytvořit základ celé městské koncepce parkování. Město vytvořilo rezidentská parkovací místa a v jejich rámci také zpoplatněné zóny. Pomocí aplikace a s podporou parkovacích senzorů umístěných na parkovacích místech tak město efektivně kontroluje úhradu parkovného i to, zda jsou řidiči oprávněni parkovat na vyhrazených místech pro ZTP (invalidy). Parkovací senzory jsou umístěny i na místech, kde jsou řidiči zvyklí parkovat, i když to tam není dovoleno.

Aplikace Zaparkuj.to navede řidiče přes mobilní telefon na volné parkovací místo a umožní mu zaplatit parkovné kartou nebo SMS. Pokud řidič parkuje na zakázaném místě, aplikace ho na to upozorní. „Zaparkuj.to šetří řidičům čas a peníze. Město coby provozovatel systému má díky sběru informací a dat o vytíženosti a obsazenosti parkovacích míst možnost analyzovat každé jedno parkovací místo. To nám pomáhá optimálně nastavit parkovací systém v našem městě,“ vysvětluje ing. Juraj Miškovič, tajemník Městského úřadu Žiaru nad Hronom.

Základem systému ChargeUp a řešení Zaparkuj.to je připojení vícero zařízení vybavených čidly ke sběru dat přes internet věcí. Obě řešení jsou provozována na cloudové platformě Microsoft Azure, která umožňuje sběr velkých objemů dat, jejich rychlé vyhodnocování, a navíc pružné navyšování či snižování kapacity dle skutečné potřeby ze strany uživatelů. Díky úspěšnému fungování a přínosům řešení pro rozvoj měst se společnost Unicorn stala finalistou ocenění Microsoft Awards 2019 v kategorii Veřejná správa a rozvoj moderního města.