Český technologický start-up iC Systems.ai nabízí inteligentní IT řešení pro všechny, kteří potřebují přesná data pohybu zákazníků nebo návštěvníků. V Česku i v zahraničí společnost během čtyř let nainstalovala už přes 2500 senzorů pro více než 100 firem. Každý rok její senzory spočítají zhruba 9 milion osob.

Chytré senzory české výroby jsou určeny pro obchodní centra, retail, kancelářské budovy, průmyslové areály nebo pro dopravní podniky a městskou hromadnou dopravu. Právě v retailu a v obchodních centrech je o data o pohybu zákazníků největší zájem.

Podrobné informace o pohybu zákazníků a naplněnosti obchodního centra v různých denních dobách získává například jedno z pražských obchodních center. To má na 1 400 metrech čtverečních různé druhy obchodů a služeb, a díky přesným číslům z reálných dat může OC jednoduše odhalit, kterým nájemcům se daří více či méně. „Na základě podrobností o návštěvnosti jednotek může centrum komunikovat výši nájmu a vyjednávat nové smlouvy. Pomohli jsme také odhalit hluchá místa s menším obsazením a najít pro ně nové využití,“ říká Kateřina Máchová, obchodní manažerka iC Systems.ai. OC má při hledání nových nájemců nyní přesná data pro vyjednávání. Ví, koho hledat a která místa jsou pro nájemce nejvhodnější.

Data o pohybu zákazníků se využívají také k cílenému marketingu, úpravám OC pro plynulý provoz, nastavení otvírací doby nebo funkčnosti eskalátorů. Možné problémy lze díky chytrým senzorům predikovat včas. „Klient zná přesná data o jednotlivých nájemcích, o každé jednotce má podrobné informace. Nájemcům může představit reálná čísla o chování zákazníků. Díky tomu má ve vyjednávání s nájemci pevnou pozici,“ doplňuje Máchová s tím, že nadto senzory odhalí například i vytíženost toalet, čemuž lze přizpůsobit frekvenci úklidu a uspořit tak pracovní síly v méně exponovaných časech.

iC senzory využívají technologii založenou na neuronové síti. Díky tomu umí počítat osoby s vysokou přesností a lze je použít do každé budovy často bez nutnosti vedení kabeláže a větších stavebních zásahů. Monitoring osob, bez toho aniž by byly rozeznávány a identifikovány, pomáhá s plynulostí provozu, šetří náklady na energie i pracovní sílu a dokáže predikovat chování zákazníků, odhalit různé charakteristiky, jako jsou pohlaví, věk a průměrná doba strávená v prodejně.

Využití senzorů dalece přesahuje pouze marketingové účely. Například v kancelářských budovách pomáhají nejlépe využít kapacity místností nebo jídelny a lépe tak plánovat obsazenost. „Ve veřejné dopravě pak senzory zjistí obsazenost dopravních prostředků a umožní lépe plánovat množství spojů, nebo zefektivnit průchodnost a odbavení samoobslužných kiosků, aby cestující nemuseli čekat v dlouhých frontách,“ říká šéf vývoje iC Systems, Filip Naiser. Díky tomu, že hardware je vyráběn ve vlastní dílně v Česku, lze jej flexibilně modifikovat pro konkrétní požadavky zákazníků z různých oblastí. iC Systems.ai senzory dodává spolu s přehledným online reportingem, který jednoduše umožní analyzovat situaci v prostoru.