ČLR bude pokračovat v realizaci největšího projektu na odklonění vody na světě a upřednostní přitom ochranu vody. Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek prohlásil, že v rámci ekologického a kvalitního rozvoje země je třeba usilovat o vědecký pokrok v projektu odklonu vody z jihu na sever a podporovat efektivní a hospodárné využívání vodních zdrojů.

Si to řekl na sympoziu o pokroku v Nan-jangu ve středočínské provincii Che-nan, které následovalo po inspekční cestě zahájené ve středu. Vyzval k zajištění ekologické bezpečnosti a podpoře vyváženého územního rozdělení vodních zdrojů v zemi.

3000 západních jezer, 120 milionů lidí

Projekt odklonu vody z jihu na sever spojuje řeky Jang-c‘-ťiang, Chuaj-che, Chaj-che a Žlutou řeku. Jeho cílem je zajistit trvalé řešení nedostatku vody v severní Číně odvedením vody z jižních oblastí země bohatých na vodu.

Velký projekt se skládá ze tří tras, z nichž první fáze, východní a střední, byla uvedena do provozu v roce 2013, resp. 2014. Západní trasa je stále ve fázi před zahájením výstavby.

Od začátku dubna bylo do severních oblastí převedeno 41,8 miliardy metrů krychlových vody, což odpovídá objemu vody téměř 3000 Západních jezer – známé malebné oblasti v Chang-čou ve východočínské provincii Če-ťiang. Z projektu mělo přímý prospěch více než 120 milionů lidí.

Siova inspekční cesta a sympozium se konaly v době, kdy se Čína připravuje na plánování a realizaci další fáze projektu. Podle osnovy 14. pětiletého plánu (2021-2025) národního hospodářského a sociálního rozvoje a dlouhodobých cílů do roku 2035 bude vyvinuto úsilí o urychlení následného rozvoje východní a střední trasy projektu a posouzení plánů pro západní trasu.

Při objasňování způsobu vědeckého postupu při realizaci projektu Si vyzval k posílení řízení poptávky a nabídky, maximalizaci celkového přínosu projektu, upřednostnění ochrany vody a zvýšení ochrany životního prostředí. Vyzval také ke zvýšení úsilí při budování národní vodní sítě a zajištění národní vodní bezpečnosti.

Si oceňuje obětavost přesídlených obyvatel

Místo, kde se prezident Si rozhodl schůzku svolat, má pro projekt odvedení vody velký význam. Nan-jang se nachází na jihozápadě provincie Che-nan, sousedí s provincií Chu-pej a je výchozím bodem střední trasy, která přivádí vodu z nádrže Tan-ťiang-kchou ve střední Číně přes provincie Che-nan a Chu-pej a Che-pej až do Pekingu a Tchien-ťinu na severu.

Více než 40 velkých a středně velkých měst získává vodu z tohoto projektu a v Pekingu se přibližně 70 % vody z vodovodu čerpá střední cestou.

Více než 345 000 lidí žijících v oblasti vodní nádrže Tan-ťiang-kchou se kvůli projektu přestěhovalo do více než 600 vládou vybudovaných vesnic. Si se ve čtvrtek vydal do jedné z nich, aby navštívil přestěhované obyvatele.

Ve vesnici Cou-čuang v okrese Si-čchuan vyzdvihl obětavost vesničanů a popřál jim lepší život. Přesídlení obyvatelé si zaslouží poděkování od těch, kteří z projektu těží, i od lidí v celé zemi, řekl.

Na pátečním sympoziu Si vyzval úřady, aby vypracovaly úsporné plány pro další fázi projektu a minimalizovaly počet lidí, které je třeba přestěhovat. Více na https://news.cgtn.com/news/2021-05-14/Xi-convenes-symposium-on-advancing-water-diversion-project-development-10g4Sd3Te5W/index.html