I přes náročné podmínky způsobené pandemií COVID tak počet instalovaných solárních elektráren meziročně stoupl o čtvrtinu a tepelných čerpadel o téměř polovinu. ČEZ Prodej také rozšířil počet svých technologických a servisních center v Čechách a na Moravě. V letošním roce plánuje ČEZ Prodej další výrazný růst instalací.

Zákazníci mají čím dál větší zájem o propojení fotovoltaiky s bateriovými systémy. Těchto řešení ČEZ Prodej loni instaloval 485, což se rovná tříčtvrtinovému podílu všech instalací. Fotovoltaik s akumulací do vody ČEZ připojil 55.

Rostoucí poptávce zákazníků po bateriích šel ČEZ Prodej loni vstříc novým zařízením ČEZ Battery Box 1F EASY se základní kapacitou 4,8 kWh a maximálním výkonem napojené elektrárny 3,7 kWp. Toto řešení od českého výrobce OIG Power je určeno pro menší rodinné domy s nižší spotřebou nebo pro domy v nízkoenergetickém standardu, kterým stačí bateriový systém s menším výkonem a kapacitou. Zájem byl ale i o klasický ČEZ Battery Box Home s výkonem 7,2 až 12kWh a maximální kapacitou elektrárny 10 kWp při připojení tzv. mikrozdrojem.

„Jsem rád, že i přes omezení způsobená COVID se nám loni podařilo potvrdit pověst špičkového dodavatele moderních energetických technologií. Postavili jsme o 123 střešních fotovoltaik a 156 tepelných čerpadel víc. V letošním roce plánujeme tento růst ještě zrychlit,“ říká generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Oblíbenou se stává kombinace fotovoltaické elektrárny s tepelným čerpadlem řízená jedním společným softwarem. Ten dokáže ovládat i další spotřebiče a technologie (osvětlení žaluzie, garáž, vyhřívání bazénu), takže je skutečně možné řídit celou domácnost jako chytrý dům. Aplikace pracuje také s předpovědí počasí a automaticky snižuje energetickou náročnost. Prakticky to funguje tak, že v nočních hodinách dochází k porovnávání aktuální venkovní teploty s denní předpovědí. Pokud je efektivnější topit později, systém nechá vychladnout místnosti o nastavenou hodnotu, která se v komfortu obyvatel prakticky neprojeví, ale výrazně sníží objem spotřebované elektřiny.

Kombinace fotovoltaiky s tepelným čerpadlem a chytrým řízením zvyšuje efektivitu celého systému. Fotovoltaika na střeše vyrobí elektřinu a řídicí jednotka ji pošla tam, kde je zrovna energie nejvíc potřeba – buď se využije k fungování spotřebičů v domě, nebo k pohonu tepelného čerpadla, případně se uloží do teplé vody. Celkem si loni kombinaci fotovoltaiky a tepelného čerpadla pořídilo 120 zákazníků,“ vysvětluje Jakub Rous, manažer pro chytré technologie ČEZ Prodej.

ČEZ Prodej plánuje v letošním roce rozšířit svou síť technologických center a opět navýšit instalace fotovoltaických elektráren a tepelných čerpadel. Zároveň letošní nabídku rozšiřují o nejvýkonnější panely na trhu. Nové panely s výkonem 460 Wp jsou o 30 procent výkonnější, což znamená i úsporu místa na střeše. ČEZ Prodej zároveň využívá technologii zvanou Half-Cut, která umožňuje výrobu i v případě, že na panel dopadá stín domu nebo například stromu.

ČEZ celý projekt střešní fotovoltaické elektrárny s akumulací nebo tepelného čerpadla připravuje pro zákazníky na klíč a je schopen zajistit i financování, včetně vyřízení žádosti o dotaci. Poskytuje záruku 25 let na 80% výkon panelů, 15 let na samotné panely, 10 let na ČEZ Battery Box a pětiletou záruku na práci. Majitelům fotovoltaických elektráren bez licence nabízí ČEZ Prodej výhodný produkt ELEKTŘINA PRO SOLÁRY se slevou na odebrané silové elektřině kompenzující nespotřebovanou elektřinu z fotovoltaiky, která jinak putuje bez účelu do sítě.

Víte že…

  • ČEZ Prodej nabízí službu na klíč, včetně přípravy dokumentace, dotačního poradenství, žádosti o připojení nebo úvěru?
  • Předpokládaná životnost panelů je 30 let a ČEZ Prodej poskytuje záruku 25 let na 80% výkonu panelů, 15 let na samotné panely, 7 let na střídač s možností prodloužení a pětiletou záruku na práci?
  • ČEZ Prodej garantuje získání dotace z Nové zelené úsporám?
  • garantovaných dotacích s myšlenkou, že všem zákazníkům jsme ji v loňském roce vyřídili bez jejich pracného oběhávání úřadů
  • Pro instalaci fotovoltaických elektráren jsou vhodné střechy namířené na jih, na západ nebo na východ? Mohou být jak šikmé, tak rovné, musejí mít jen dostatečnou nosnost.
  • Jedna megawatthodina elektřiny vyrobené z fotovoltaické elektrárny ušetří téměř jednu tunu CO2, která by do atmosféry unikla, pokud by bylo stejné množství elektřiny vyrobeno z klasických uhelných elektráren?

Lidé si na střechy nechávají nejčastěji nainstalovat fotovoltaické elektrárny o výkonu okol 5 kilowattů?