Hned na dvou místech v okrese Klatovy provozuje či bude provozovat ČEZ Energo nové kogenerační jednotky, a to v Sušici a Klatovech. V Sušici půjde o modernizaci a výměnu stávajících jednotek za nové. V Klatovech pak dojde k instalaci vůbec první zcela nové kogenerační jednotky v tamní kotelně v Plánické ulici. ČEZ Energo spadá pod ČEZ ESCO (Energy Service Company), což je dceřiná společnost ČEZ, která komplexně pokrývá energetické potřeby firem, obcí a institucí všech velikostí.
ČEZ Energo provozuje v současné době v Sušici devět kogeneračních jednotek v pěti kotelnách. Ve čtyřech z nich budou již dožívající kogenerační jednotky letos vyměněny za nové. Modernizace s sebou přinese i navýšení instalovaného elektrického výkonu o 0,8 MW. „Město Sušice je s provozováním našich kogeneračních jednotek dlouhodobě spokojeno. Proto jsme závěrem loňského roku podepsali nájemní smlouvu na 15 let pro umístění nových jednotek a zároveň 15letou smlouvu na dodávky tepla s provozovatelem tepleného hospodářství Bytservis Sušice,“ doplňuje David Bauer, generální ředitel ČEZ Energo. „Předpokládaná investice je zhruba 76 milionů korun. Projekční práce již byly zahájeny, má je na starosti dceřiná společnost ENESA, a stavební povolení se právě vyřizuje.“
ČEZ Energo provozuje v Sušici celkem 9 kogeneračních jednotek, a to v kotelnách v ulicích Kaštanová, Sirkařská, Pravdova, Na Hrázi a Villaniho (ZŠ Lerchova) o celkovém instalovaném elektrickém výkonu 1,802 MWe a tepelném výkonu 2,504 MWt. Celkem tak ročně vyrobí 5 400 MWh elektrické energie a 7 500 MWh tepelné energie, což představuje dodávku 27 000 GJ tepla ročně. Pouze kotelna v ulici Villaniho zůstane beze změny. V ostatních pak proběhne zásadní modernizace, která mimo jiné obnáší i výstavbu nových kogeneračních jednotek. „Počítáme totiž s tím, že tam kde jsou nyní dvě jednotky bude jen jedna, ovšem výkonnější, s vyšší účinností a s nižšími emisemi vypouštěných spalin. V případě tří jednotek rovněž dvě nahradíme zcela novou “ vysvětluje David Bauer.
Již v březnu také ČEZ Energo podepsalo smlouvy s městem Klatovy a městskou společností Klatovská Teplárna na dodávky tepla z kogenerační jednotky o elektrickém výkonu 800 kW. Projekční práce již byly zahájeny, dodavatelem projektu jsou ČEZ Energetické služby. Jedná se o investiční akci za přibližně 26 milionů korun. „Předpokládané zahájení provozu kogenerační jednotky je v dubnu příštího roku a celkem budeme dodávat ročně 10 000 GJ tepla po dobu patnácti let,“ dodává David Bauer.
Kogenerační jednotky (z anglického slova cogeneration, tedy spolu-výroba) jsou minielektrárnami a miniteplárnami, v nichž se společně vyrábějí elektřina i teplo. „Jedná se o moderní technologii, která šetří palivo, a navíc garantuje vysokou účinnost využití energie, která přesahuje 90 procent. V praxi to znamená nejen finanční úsporu, ale i vyšší ekologičnost. Jako palivo je navíc využíván plyn, což je výrazně šetrnější zdroj než uhlí,“ potvrzuje výše uvedené David Bauer s tím, že zatímco u klasických elektráren uniká teplo bez využití do okolí, kogenerační jednotka ho dále využívá. „Zjednodušeně řečeno, kogenerační jednotka umožňuje provozní úsporu za cenu tepla a je zároveň šetrná k životnímu prostředí,“ uzavírá generální ředitel ČEZ Energo.