Pojem obnovitelná ekonomika je napříč energetickými fóry a specializovanými médii známý, slovy laika se jedná o získávání energie z obnovitelných zdrojů, například sluneční. Zájem o využití solární energie projevily české společnosti, které kupují solární panely i na internetu.

Fenomén obnovitelné energie vzali za své i české společnosti, kdy v energetickém plánování zhodnocují i možnosti obnovitelných zdrojů. Přestože Česká republika není vzhledem ke své poloze považována za ideální při využívání obnovitelných zdrojů, najdeme zde řadu vodních, větrných i slunečních elektráren.

„K velkému překvapení u nás došlo na konci loňského roku, kdy jsme si sestavili žebříček nejprodávanějších a nejvyhledávanějších produktů. O solární panely měly zájem stovky podnikatelských subjektů,“ komentuje Václav Liška, country manažer byznysové platformy merXu.

Rozdíl může být i v softwaru

Od svých solárních panelů si každý slibuje „nekonečný zdroj energie“. Ti, kteří o panelech něco ví, se pak snaží rozeznávat ty nejdůležitější informace, kterými je délka životnosti, výkon a bezpečné užití. Na konkurenceschopném trhu výrobci přicházejí s inovacemi, které ale běžný uživatel nedokáže objektivně zhodnotit – třeba minimalizace hotspotů, technologie anti-reflexních skel či účinná řídicí elektronika, typ softwaru – to vše jsou inovace, díky kterým rozeznáme panel špičkový od běžného.

„Některé panely díky technologii e.ISP (inteligentní elektronice panelů) reagují odpínáním zastíněné části panelů a eliminuje tím tepelné ztráty a poškození z nich vzniklých.  Tyto panely za dobu životnosti produkují až o 16 procent více energie než standardní komerčně dostupné technologie,“ doplnil Václav Liška.

Jako u všeho – rozhoduje cena i kvalita

Fotovoltaický trh se rozrůstá i díky ekologickým iniciativám jednotlivých států. Česká republika se například zavázala k většímu využívání obnovitelných zdrojů energie do roku 2030, kdy přislíbila 22 procent celkové spotřeby, a i sousední státy zvyšují své dosavadní cíle. Solární panely si mimo jiné lze nechat částečně státem dotovat, při koupi to však nehraje velkou roli. Co rozhoduje?

„Rozhoduje poměr ceny a kvality. Ale jako v každém odvětví, i zde jsou klienti, kteří dodávají to nejlevnější zboží. Fotovoltaika zažívá boom i v okolních zemích a je značně podporována dotacemi. V sousedních státech, mimo Slovensko, se realizuje řádově více investic do tohoto odvětví než u nás, trhy v zahraničí jsou pro nás tedy hodně důležité,“ zakončuje Liška.

Dejte si pozor na záruku

Při nákupu solárních panelů je důležité rozlišovat mezi takzvanou zárukou výkonovou a produktovou. Produktová neboli mechanická záruka je určená na mechaniku a funkčnost produktu a pohybuje se od 10 do 25 let, zatím co výkonová udává procentuální degradaci výkonu po 25 až 30 letech.

„Problém je, že se tyto dvě záruky často zaměňují.  Prodejci a montážníci rádi mluví o výkonové záruce, ale ta je měřitelná pouze v laboratorních podmínkách.  Na dosažení reklamace výkonové záruky musí koncový uživatel demontovat panel, zavézt jej do specializované laboratoře a za ne malou částku panel proměřit a zpět namontovat v případě, že splňuje podmínky záruky.  Celá tato akce v dnešní době stojí i více než pětinásobek ceny samotného panelu a béčkoví výrobci žehrají na fakt, že k měření nikdy nedojde,“ tvrdí Radek Orság ze společnosti SolSol, která solární panely dodává.

Důležitější je tedy záruka produktová. V praxi, tedy například pokud po dvanácti letech praskne panelu sklo a má jen deseti letou produktovou záruku, nelze jej přímo reklamovat, ale musí dojít k aktivaci výkonové záruky, tedy měření, ke kterému téměř nikdy nedojde.