Společnost Swappie provedla ve spolupráci s výzkumnou agenturou Kantar průzkum spotřebitelského chování Čechů týkající se nákupu a prodeje repasovaných chytrých telefonů: 3 z 5 dotazovaných by si koupili smartphone online, 1 ze 3 by už ale svůj starý telefon neprodali.

Trh s repasovanými chytrými telefony stabilně roste a mezi lety 2022 až 2027 se očekává průměrný meziroční růst o 10,23 %. Toto číslo ukazuje, že se spotřebitelé stále více přiklání k udržitelným a odpovědným nákupním rozhodnutím. Swappie, finský startup, který vykupuje, repasuje a prodává iPhony, provedl ve spolupráci s výzkumnou agenturou Kantar průzkum, aby zjistil, jaký postoj mají k repasovaným zařízením čeští spotřebitelé a jaké jsou jejich nákupní zvyky.

Češi nakupují chytré telefony online

Studie, kterou provedla agentura Kantar, ukazuje, že nákup chytré elektroniky online je v České republice běžnou praxí, přičemž o nákupu smartphonu online by uvažovalo 63 % respondentů. Tento trend je nejvíce patrný v Plzeňském kraji (78 %), v Praze (72 %) a poté také v Jihočeském, Pardubickém a Jihomoravském kraji (68 %). Online nákupy chytrých telefonů nejčastěji preferuje věková skupina 18–34 let.

V případě, že se Češi rozhodnou pro online nákup repasovaného telefonu, očekávají kvalitu, srovnatelnou s novým zařízením. Mezi hlavní důvody tohoto nákupního rozhodnutí patří zejména úspora financí. Zákazníci také oceňují, že je nákup repasovaného telefonu šetrnější k životnímu prostředí.

Prodej telefonu je pro Čechy zatím překážkou

Češi sice nakupují chytré telefony online, přístup se však mění v případě jejich prodeje – i přes to, že by třetina respondentů uvažovala nad prodejem chytrého telefonu online nebo na kamenné prodejně, 34 % o prodej starého telefonu nemá zájem vůbec. Jen 17 % respondentů někdy svůj starý telefon prodalo, zatímco více než polovina všech respondentů (64 %) si starý telefon nechává jako záložní. Ten však většina z nich použije jen v krajních případech a třetina z nich ho nevyužije vůbec.

Největší podíl lidí, kteří nezvažují prodej svého telefon se nachází v Ústeckém (41 %), Karlovarském (41 %) a Zlínském (38 %) kraji, přičemž jejichž věk přesahuje 45 let.

„Součástí dlouhodobého směřování společnosti Swappie je naučit spotřebitele, aby dělali vědomá a odpovědná nákupní rozhodnutí. Poskytujeme jim proto platformu, kde mohou prodávat své staré telefony a nakupovat repasované, zpřístupňujeme jim cestu k udržitelnějšímu životnímu stylu a přispíváme k rozvoji cirkulární ekonomiky,” říká Michaela Mackovičová, Country manažerka Swappie pro Českou republiku. „Na českém trhu bezpochyby existují překážky, které musíme neustále překonávat, a tak považujeme za důležité, abychom spotřebitele učili, jaké výhody má nákup repasovaných telefonů. Ukazujeme jim, že pokud chtějí koupit či prodat chytrý telefon, Swappie jim tuto službu díky profesionálnímu přístupu poskytne spolehlivě,” dodává.

Pro více informací o společnosti Swappie navštivte https://swappie.com/cz

7 aplikací, kterými pomůžete životnímu prostředí

Žít udržitelně je trendy. Jak ale dosáhnout toho, abyste ekologii přenesli do svého každodenního života a nemuseli nad jednotlivými kroky složitě přemýšlet? Můžete začít u svého telefonu. Připravili jsme pro vás seznam praktických aplikací, které vám pomůžou žít udržitelně a zaručeně vás budou bavit.

V souvislosti se Světovým dne životního prostředí jsme se zaměřili na téma udržitelnosti. To se řeší stále častěji, ale ne vždy je jednoduché se pravidly opravdu řídit. Abyste planetě pomáhali rádi a nestala se z toho jen nepříjemná povinnost, měli byste začít dělat malé krůčky, které postupně začnou být plnohodnotnou součástí vaší každodenní rutiny. Důležitým pomocníkem se k tomu může stát i váš telefon. Do něj si totiž můžete nainstalovat aplikace, díky kterým budete svou uhlíkovou stopu postupně a jednoduše snižovat. A které to tedy jsou?

  1. Aplikace Daruji za odvoz, díky které nebudete věci vyhazovat

První aplikací, která vám může pomoci dělat udržitelnější rozhodnutí, je Daruji za odvoz. Díky ní totiž můžete vdechnout nový život věcem, které už ostatní uživatelé nepotřebují. Najdete tady vše od knih, přes domácí i automobilové potřeby, vstupenky a hudební nástroje, až po mobilní telefony. A stejně jako věci získávat, tady můžete pro ty své hledat nové majitele. Pokud si pak chcete prodejem i něco přivydělat, vyzkoušejte další online tržiště jako Bazoš nebo Vinted. S prodejem (ale i nákupem) telefonu vám pak může pomoct platforma Swappie, která vám poskytne rychlé odkoupení za garantované ceny.

  1. S Kupi.cz nakoupíte bez papírových letáků

I další aplikace se týká nákupů – tentokrát jde ale hlavně o potraviny a drogerii. Kupi.cz je portál, který přináší všechny akční nabídky z českých supermarketů na jedno místo. Vyhledávat tak můžete konkrétní výrobky, akční letáky jednotlivých prodejců i kategorie potravin a spotřebního zboží. Díky tomu, že si vše prohlédnete online, se tak vyhnete nutnosti odebírat papírové letáky. Aplikace dále umožňuje vytvoření nákupního seznamu a využívání věrnostních karet, abyste na jednom místě našli vše, co můžete při nákupu potřebovat.

  1. Do práce i do školy na Rekole

Možná už jste tyhle krasavce někdy potkali. Růžová městská kola, díky kterým se vyhnete ucpaným silnicím i pozdním příchodům. Rekola fungují na principu sdílení, což znamená, že jakmile dojedete na potřebné místo, se o ně už nemusíte dále starat. Vše, co potřebujete, je předplacená aplikace, pomocí které kolo odemknete. Kromě rychlejšího cestování po městě slouží také naší planetě – pokud jednou týdně vyměníte auto za kolo, ušetříte za jeden rok až půl tuny emisí CO2. Firma Rekola navíc následuje světový trend, v rámci kterého se firmy snaží o efektivní práci s materiály i odpady a uhlíkovou stopu tak dále snižuje. Velkými společnostmi, které tento přístup taktéž prosazují, jsou pak například Intel, Swappie nebo Ikea.

  1. Thriftigo vám pomůže najít ty nejlepší sekáče v okolí

Najít secondhand, který vám sedne, je někdy nadlidský úkol, a tak se může vaším malým rádcem stát Thriftigo. Aplikace vám díky sdílení polohy ukáže všechny secondhandy, které jsou ve vašem okolí a vy už můžete jen vybírat. Při kliknutí na vlaječku na mapě se vám zobrazí fotky, otevírací doba, přesná adresa i hodnocení ostatních uživatelů. Sledovat můžete i nástěnku s těmi nejlepšími úlovky, které ostatní uživatelé objevili v jednotlivých obchodech.

  1. S aplikací Spendee se vyhnete impulzivním nákupům

Jedním z největších problémů ovlivňujících naši planetu, jsou velké nákupy věcí, které nestíháme spotřebovat. S českou aplikací Spendee, která pomáhá se správou osobních nebo rodinných financí, můžete své výdaje monitorovat a hlídat, za které věci utrácíte nejvíc. Aplikace navíc umožňuje i vytváření rozpočtů, a tak si můžete finanční limit svých nákupů v jednotlivých kategoriích sami stanovit. Jedním z efektivních způsobů, jak snížit výdaje, je pak nákup použitých nebo opravených výrobků. Pokud si například vybíráte telefon a koupíte si jeho repasovanou verzi, můžete ušetřit až 40 % jeho původní ceny.

  1. O večeři se vám postará Nesnězeno

Významným zdrojem vyprodukovaného odpadu je jídlo z restaurací – toho se podle iniciativy Zachraň jídlo vyhodí asi 27 tisíc tun ročně a to i přes to, že by se ještě dalo sníst. Aplikace Nesnězeno tak zachraňuje porce, které jsou stále čerstvé, ale další den už se nemohou prodávat. V nabídce jídlo najdete s minimální slevou 30 % z více než 780 českých podniků. Stačí si vybrat některou z porcí, které aplikace zrovna ve vašem okolí nabízí, a zaplatit online. Jídlo na vás poté bude čekat přímo v daném podniku a vy si ho ve vybraném čase vyzvednete.

  1. Výlet po Česku naplánujete s aplikací Úžasná místa

Abyste si udělali hezký výlet, stačí vám mnohdy jen objevit schovaná místa ve vašem okolí. Díky tomu, že je najdete, můžete ušetřit najeté kilometry a s nimi i vyprodukovanou uhlíkovou stopu. Aplikace Úžasná místa je databáze s více než 900 tipy na výlety, ke kterým zde najdete mapy s turistickými místy, fotografie i další informace. Výlety pak můžete vybírat podle jednotlivých kategorií, jako je region či přístupnost pro kočárky a vozíčkáře. Jednou z funkcí aplikace Úžasná místa je navíc možnost propojení s aplikací Seznam mapy, díky čemuž se váš iPhone stane užitečným průvodcem do kapsy.

Začít můžete už u nákupu telefonu

V současnosti je na světě větší počet mobilů než lidí, a proto se stává žhavým tématem repasování. To je proces, který použitým telefonům dodává zpět jejich původní kvality i vzhled, čímž pomáhá chránit také životní prostředí. 85–95 % ekologické zátěže smartphonů totiž vznikne hned při jejich výrobě. V roce 2010 tak emitovaly 17 megatun CO2e a v roce 2020 dosáhly emise 125 megatun, což odpovídá nárůstu o 730 % za 10 let. Studie navíc ukazují, že ekologicky zrecyklováno je stále jen 1 % z celkového počtu chytrých telefonů.

Pokud chcete snížit zátěž na životní prostředí a ještě ušetřit, můžete si koupit repasovaný telefon. Například finský start-up Swappie, který je podle Financial Times nejrychleji rostoucí evropská společnost, vykupuje použité telefony od uživatelů, opraví vše, co je potřeba, a takto renovovaná zařízení vrací do oběhu. Swappie vede v Helsinkách a v Tallinu vlastní opravny, které splňují nejvyšší standardy a používají nejnovější technologie. Nabízené modely, které prochází kompletní technologickou kontrolou skládající se z 52 kroků, seženete až o 40 % levněji, než kolik stály původně. Na všechny telefony navíc platí 12měsíční záruka a možnost vrácení zdarma do 14 dnů.