V Arménské jaderné elektrárně ve městě Mecamor (Arménie) probíhají už několik let velké modernizace, díky kterým jí má být prodloužen provoz o několik desítek let. Patří mezi ně obměna řídicích systémů, do které byly zapojeny české firmy, ale i žíhání reaktorové nádoby.
Novou operací bude omlazení tlakové nádoby reaktoru typu VVER-440, které má provoz prodloužit o dalších 5 až 10 let, tedy až do roku 2036. Podle agentury RIA Novosti to řekl první zástupce generálního ředitele CJSC HAEK – ředitel jaderné elektrárny Movses Vardanyan během konference pořádané v Jerevanu k 55. výročí jaderné energetiky v Arménii.
Modernizační práce v Arménské jaderné elektrárně provádí od roku 2015 společnost Rusatom Service, dceřiná firma ruské korporace pro atomovou energii Rosatom. Nyní se rozsáhlý program blíží ke svému závěru.
Druhý blok Arménské jaderné elektrárny byl spuštěn v roce 1980 a počítá se s jeho provozem v délce 40 let. Výrobu by tak měl ukončit v roce 2026, protože v letech 1989 až 1995 byl dlouhodobě odstaven kvůli zemětřesení, které napáchalo v Arménii rozsáhlé škody. První blok elektrárny byl v roce 1989 kvůli tomuto zemětřesení trvale vyřazen z provozu.
„Nyní se s přihlédnutím k vývoji v ostatních zemích provozujících reaktory VVER-440 připravujeme na prodloužení provozu naší elektrárny o dalších 5 až 10 let,“ uvedl Vardanyan. V letošním roce bude blok kvůli modernizačním pracím odstaven celkem 141 dní. Bude upraven systém nouzového chlazení, protipožární systém a systémy nouzového napájení bloku elektřinou.
V elektrárně dále probíhá příprava na vyžíhání reaktorové nádoby, kterou v nebližších letech provedou fyzikové z Kurčatovského institutu a pracovníci společnosti Atomenergoremont (součást Rosatomu). Tato operace díky opakovanému nahřátí a pozvolnému zchlazení reaktorové nádoby obnoví původní vlastnosti oceli, ze které je vyrobena. Do velké míry se tak odstraní následky radiační a tepelné degradaci použitých materiálů.
Obměna řídicích systémů
Jednou z podmínek pro prodlužování provozu elektrárny byla i výměna řídicích systémů, díky které je blok vybaven nejmodernějšími digitálními systémy. Do tohoto projektu byly spolu s Rusatom Service zapojeny i české firmy ŠKODA JS a ZAT.
„V roce 2019 jsme v Arménské jaderné elektrárně dokončili modernizaci systémů kontroly a řízení, resp. záměnu systémů řízení regulačních tyčí reaktoru (RRCS) a části systému havarijních ochran včetně odpínačů napájení pohonů regulačních tyčí. V tomto projektu jsme využili naše zkušenosti se záměnou řídicích systémů v elektrárnách s reaktory VVER-440, v Dukovanech a v maďarském Paksi. Šlo pro nás o důležitou referenci mimo území a legislativu Evropské unie,“ uvádí Miloš Mostecký, obchodní ředitel společnosti ŠKODA JS
„Dodávku řídicího systému pro primární část Arménské jaderné elektrárny jsme realizovali společně se Škoda JS. Jde už o 4. generaci našeho řídicího systému, který aktuálně běží na 25 blocích jaderných elektráren u nás i ve světě a pro dalších 6 jaderných bloků probíhá realizace. V Arménské jaderné elektrárně jsme nasazovali naši platformu ZAT SandRA s procesními stanicemi Z101 a Z102 určené pro řízení regulačních a bezpečnostních funkcí pohonů regulačních kazet reaktoru. Jejich úkolem je usměrňovat, zpomalovat či v případě nutnosti zastavit štěpnou reakci v reaktoru. Jelikož elektrárna leží v tektonicky aktivní oblasti, bylo nutné naše zařízení modifikovat pro náročné seizmické podmínky. I s těmito náročnými okolnostmi se naše systémy umí vyrovnat,“ říká Ivo Tichý, člen představenstva společnosti ZAT. Firma získala zakázku díky řadě referencí z dodávek řízení pro jaderné elektrárny v Evropě i ve světě.