Již 24. ročník veletrhu Střechy Praha, který proběhne v termínu 9. až 11. 2. 2023 na výstavišti v Praze Letňanech, opět nabídne mnoho aktuálních témat. Veletrh s tradičně vysokou návštěvností odborné i laické veřejnosti se uskuteční, stejně jako v minulých letech, v souběhu s veletrhy Solar Praha, Řemeslo Praha a Festivalem dřeva a nářadí.

Bohatou nabídku střešních materiálů, solárních systémů, strojů či nářadí doplní souběžné akce For Pasiv s přehlídkou dřevostaveb, nízkoenergetických a pasivních domů včetně zdrojů vytápění.

Do veletržního dění se samozřejmě promítne současná energetická situace. Na veletrhu návštěvníci najdou mnohá řešení, jak co nejefektivněji využít obnovitelné zdroje energie a jak zvýšit energetickou soběstačnost.

Hlavní téma

S energetickou soběstačností souvisí hlavní téma veletrhu – střecha jako zdroj energie. Počet instalací střešních fotovoltaických elektráren raketově roste a všichni, včetně největších výrobců a dodavatelů střešních systémů, velice pružně reagují na vzniklou situaci. Na veletrhu budou k vidění horké novinky a inovativní řešení solárních systémů, respektující architektonický koncept a estetický vzhled budovy.

Doprovodný program

Na přípravě rozsáhlého doprovodného programu se podílejí odborní partneři veletrhu. Soběstačnost díky střechám bude hlavním tématem celodenní konference Izolace, kterou pořádá společnost A.W.A.L. první veletržní den. Konference bude na fotovoltaiku, zelené střechy a ostatní systémy nahlížet jinou optikou než obvykle, a to z hlediska nároků střech. Cílem je ukázat efektivní řešení a varovat před možnými pochybeními.

Novinkou v rámci pestrého programu přednášek, praktických ukázek a bezplatného poradenství bude tentokrát Fotovoltaická konference s podtitulem „Střecha jako zdroj energie“. Připravovaná je ve spolupráci s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků. Krom inovací v oboru se bude věnovat i novinkám v legislativě, například chystané novele energetického zákona, která snižuje administrativní zátěž zájemcům o malé solární elektrárny. Novela zvyšuje limit na 50 kWp, od kterého je potřebná licence pro výrobu elektřiny od Energetického regulačního úřadu. To výrazně usnadní zpřístupnění využití fotovoltaiky i pro firmy a též obyvatele bytových domů. V přednáškách zazní aktuální informace o dotačních programech pro fotovoltaické a bateriové systémy.

Proběhne řada dalších přednášek, seminářů a diskusí. Tradičně jsou zařazeny oblíbené přednášky o poruchách šikmých i plochých střech, údržbě dřevěných konstrukcí a nebude chybět desatero při výběru realizační firmy. Řešit se budou i další aktuální témata, jako jsou zelené střechy, zadržování dešťové vody či digitalizace, která je trendem ve stavebnictví i v oblasti řemesel.

Návštěvníci mohou soutěžit o střechu na rodinný dům a další hodnotné ceny.

Festival dřeva a nářadí

To nejlepší z nabídky nářadí a nástrojů, včetně tesařských strojů, bude k vidění na Festivalu dřeva a nářadí. Součástí veletrhu je již po čtvrté. Firmy představí různé druhy náčiní ve svých stáncích i prostřednictvím živých praktických ukázek. Festival je pokaždé, a nejinak tomu bude i v únoru 2023, přehlídkou žhavých novinek, renomovaných značek a dokonalých strojů. Charakteristická je pro ně dlouhá životnost, jednoduché ovládání, perfektní zpracování, a především vysoký výkon.

Trendem ve stavebnictví i v oblasti řemesel je digitalizace. Proto budou na veletrhu prezentovány nejmodernější IT technologie, například z oblasti zaměřování střech a objektů s následným zpracováním projektové a výrobní dokumentace konstrukce. U těchto technologií už je samozřejmostí zpracování podrobného výpisu materiálů, vizualizace či příprava dat pro CNC výrobu. Mimo softwarových řešení nebudou chybět špičkové digitalizované nástroje a nářadí.

Poradenská centra

Veletrh nabídne i bezplatná poradenská centra.  Odborníci zde poskytnou ucelené rady a doporučení ze všech oblastí výstavby, legislativy a využití dotačních programů. Úspory energií budou doménou poradenství v Centru pro obnovitelné zdroje energie. Užitečné rady poskytnou a kvalitní realizační firmu doporučí odborníci na stánku Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů ČR.

Praktické informace

Kdy: 9.–11. 2. 2023, čt a pá 10–18 h, so 10–17 h

Kde: PVA EXPO Praha Letňany, Beranových 667, Praha 9

ZLEVNĚNOU VSTUPENKU získáte od ledna 2023 na www.strechy-praha.cz