Vývoj telekomunikačních technologií neustále směřuje k větší integraci a inteligenci, což nás přivádí k pojetí „půlté“ generace – 5.5G. Tato fáze je klíčová, protože představuje přechodový bod mezi stávajícími 5G a budoucími 6G sítěmi. Zároveň 5.5G slouží jako platforma pro testování a implementaci pokročilých technologií, které budou plně využity v 6G.

Technologie 5.5G je na polovině cesty k vývoji 6G. Milníky ve vývoji byl listopad 2020, kdy byla poprvé definována charakteristika 5.5G a následné označení 5G-Advanced za druhou fázi 5G organizací 3GPP v roce 2021. Tím odstartovalo zdokonalování norem a zavádění 5.5G do praxe. V současném stavu je 5.5G připravená ke komerčnímu využití během dvou let. Má přinést nové služby, jako jsou XR, holografické a 3D zážitky a posunout autonomní řízení na úroveň L4. Tato technologie také připravuje půdu pro příchod 6G, který se očekává kolem roku 2030.

„Technologie 5.5G je zásadním krokem na cestě k dosažení plně integrované, inteligentní globální komunikační sítě. Huawei, jakožto jeden z průkopníků v této technologii, se zavázal k podpoře vývoje a k prosazení 5.5G, což pomůže definovat budoucnost telekomunikací a otevře nové možnosti pro průmyslové využití i aplikace pro koncové uživatele po celém světě,“ říká Pavel Košek, ředitel komunikace české pobočky Huawei.

Co odlišuje 5.5G od 5G

Na rozdíl od 5G, která již významně změnila digitální svět nabídkou vyšších rychlostí, masivního propojení strojů a ultra spolehlivé komunikace s nízkou latencí, 5.5G přináší specifické inovace, které rozšiřují možnosti sítě:

  • Uplink Centric Broadband Communication (UCBC) poskytuje optimalizaci uploadových kanálů a zlepšuje efektivitu nahrávání dat, což je klíčové pro služby vyžadující vysokou rychlost uploadu jako videokonference nebo cloudové aplikace.
  • Real-Time Broadband Communication (RTBC) zajišťuje podporu pro real-time aplikace, jako jsou online hry nebo služby vyžadující nízkou latenci a vysokou spolehlivost, což umožňuje plynulý a nepřerušovaný průběh dat.

5.5G v průmyslu

Technologie 5.5G nabízí revoluční možnosti pro průmyslové aplikace, zvláště v oblastech vyžadujících vysokou spolehlivost a nízkou latenci. Díky pokročilým schopnostem, jako je Harmonized Communication and Sensing (HCS), umožňuje 5.5G lepší propojení senzorických dat a komunikace, čímž výrazně zvyšuje efektivitu a flexibilitu výrobních procesů. Tato technologie je klíčová pro implementaci inteligentních výrobních linek, které mohou reagovat v reálném čase a adaptovat se na proměnlivé podmínky.

Nové zážitky pro uživatele

Generace 5.5G je navržena tak, aby byla základem příští generace uživatelských technologií, které překračují současné kapacity 5G. To zahrnuje pokročilé aplikace jako jsou holografické zážitky, rozšířená realita (XR) a autonomní řízení na vyšších úrovních (L4), které vyžadují extrémní šířku pásma a minimální latenci. Tato technologie umožňuje dramatické zlepšení v interaktivitě a v realističnosti digitálních zážitků, a proto jde o velký krok vpřed pro segmenty jako jsou virtuální zábava, vzdělávání a autonomní doprava.

Inteligentní služby

S rozvojem 5.5G se dramaticky rozšiřují možnosti inteligentních služeb, které proměňují způsob, jakým spolu lidé vzájemně komunikují. Na letošních Asijských hrách společnost Huawei ve spolupráci s pobočkou China Mobile v Zhejiang představila speciální verzi služby New Calling. Tato služba nabídla inovativní funkce, jako je reálný překlad, zábavné videohovory a automatický přepis. Během videohovoru mohli uživatelé například pomocí specifických klíčových slov vyvolat maskoty Asijských her, což přidalo nový rozměr komunikaci. Tato inteligentní řešení otevírají dveře ke zcela novým zážitkům, rozšiřujíce možnosti v profesním i osobním rozvoji. Více na www.huawei.com