Český technologický start-up Lifeliqe pomůže dalším Američanům, kteří přišli o práci. Úspěšně dokončil druhou certifikaci a v USA nově trénuje ve virtuální realitě budoucí asistenty a asistentky zdravotních sester. Již od roku 2021 se v Nevadě zaměřuje na simulace péče o pacienty při onemocnění ledvin – dialýze.
Start-up s brněnskými kořeny prostřednictvím projektu SANDI (Supporting and Advancing Nevada’s Dislocated Individuals) získal v roce 2021 grant ve výši tří milionu dolarů a pomáhá státu Nevada bojovat s nezaměstnaností prostřednictvím virtuálních rekvalifikačních kurzů. „Jsme rádi, že můžeme pomáhat tam, kde je to potřeba. Rekvalifikační kurzy vybíráme podle toho, zda jsou přínosné pro společnost a mají smysl i do budoucna,” vysvětluje ředitel české pobočky Lifeliqe Matouš Tlapák.
Výhodou je, že kurzy Lifeliqe mohou lidé absolvovat na dálku a nemusí kvůli nim nikam dojíždět. To je z důvodu velkých vzdáleností v USA podstatné. Nejbližší knihovna účastníkovy kurzu zapůjčí domů na potřebnou dobu bezplatně headset – obsahující brýle pro virtuální realitu. „Stačí zajít do nejbližší moderně vybavené knihovny, kde vám sdělí možnosti rekvalifikace a kde se do rekvalifikačního programu přihlásíte. Online část našeho kurzu je následně doplněná fyzickou praxí,“ pokračuje Tlapák.
Své o tom ví veterán americké armády Joseph Ortiz. Dnes 67letý Nevaďan sloužil v bývalé Jugoslávii či ve Rwandě. „Projektu SANDI jsme vděčný. Po svém odchodu z armády jsem pracoval jako údržbář letadel. Místo bylo zrušeno, a právě díky programu rekvalifikací jsem se stal asistentem zdravotní sestry. Výuka byla úžasná, takové detaily nemůžete získat ani na praktických hodinách anatomie,“ říká ve video rozhovoru Joseph Ortiz.
Do svého portfolia zařadila výukové nástroje Lifeliqe i knihovna Great Basin College. „Těší nás, že máme virtuální kurzy Lifeliqe i v naší knihovně. Kdokoliv si je může vyzkoušet. Simulace virtuální reality pro zdravotní asistenty obohacuje teoretický obsah učebnice. Provádět úkony „nanečisto“ bez toho, abychom rušili pacienty, zvyšuje sebedůvěru a bezpečnost,“ vysvětluje Gina Johnsonová, ředitelka programů pro studenty.
V dalším rozvoji start-upu pomáhá zázemí skupiny CREDITAS. Kromě USA boduje Lifeliqe i v Číně. Inovátoři z Brna dodávají do stovek škol v Šanghaji a jejím okolí 3D modely a digitalizují tak čínské školství. V polovině roku 2023 rozjedou i vlastní „holoverse“ laboratoře.
Obr. Kurz asistenta zdravotní sestry ve virtuální realitě