Český startup BeiT buduje komplexní produkt, který přináší radikální proměnu správy bydlení a nemovitostí. Software společnosti představuje ucelený digitální ekosystém pro správu majetku, účetnictví a vzdáleného měření energií kombinovaný s vlastním hardwarem. Díky napojení na internet věcí, ERP, datové sítě a databázové systémy promítá do aplikace Bytové konto veškeré informace o nákladech na budovu a další údaje pro efektivnější správu nemovitostí. Výsledkem je přehledný systém vhodný pro nájemníky i vlastníky, ve kterém uživatelé naleznou podrobnosti o odečtech plynu, elektřiny, vody či dalších domovních poplatcích jako úklid, veřejné služby nebo internet. Díky principu inteligentních sítí Smart Grid pak software automatizovaně optimalizuje a reguluje například toky energií a pomáhá snižovat spotřebu celé nemovitosti.
Nový software v podobě komplexního ekosystému správy bydlení BeiT se aktuálně rozšiřuje u dalších zákazníků. Mezi ně v současnosti patří SBD Praha, SBD Ústí nad Orlicí či Arcibiskupství pražské. Součástí zákaznického portfolia jsou i energetické společnosti Energo KD a Teplárenská společnost Hlinsko. Pro ně BeiT kombinuje energetický monitoring a regulaci s facility managementem koncových klientů, kterými jsou společenství vlastníků jednotek a vlastníci nemovitostí. „Jdeme s proudem odvážnějších startupů, které vertikálně integrují různé oblasti průmyslu, a současně přinášíme na trh inovace v energetické udržitelnosti. Správu budov chceme nejen vymanit ze 70. let a modernizovat, ale taky snižovat podíl celosvětových emisí, který generují budovy samotné. Budovy jsou totiž největším zdrojem skleníkových plynů. Podílí se na jejich tvorbě až 38 %. Rozhodli jsme se proto, že k softwarovému produktu přidáme hardwarovou podporu v oblasti měření a monitorování energií. Z pohledu zákazníka dodáváme kompletní změnu jeho byznysového modelu, kde dochází k transformaci z analogové na digitální společnost. Úspory na energiích, a tím i na tvorbě CO2, přitom mohou dosahovat až 30 %. To je skutečně zásadní číslo. Přitom tyto úspory nevyžadují zásadní investice,“ říká Miro Hachlinec, CEO BeiT.
Facility management ve smartphonu
Software tak digitalizuje a propojuje několik oblastí zahrnujících administrativní, technické a právní povinnosti pro vlastníky budov. Poskytuje jejich chytrou správu, která představuje vzdálené měření spotřeby všech typů energií a jejich automatizované rozúčtování. K tomu lze přidat i evidenci a rozúčtování veškerých dalších provozních nákladů.
Na webu a v aplikaci je k dispozici klientské centrum pro zefektivnění vzájemné komunikace při řízení objektu pro společenství vlastníků bytových jednotek. Jako autonomní cloudová platforma slouží Bytové konto také samotným koncovým odběratelům, kteří mohou jednoduše vidět přehledné rozúčtování a odečty měřidel v domě.
Měření energií jako součást internetu věcí
Hardwarovou částí komplexního produktu BeiT je budování sítě vzdálených měřičů energií, která může sloužit i pro distributory energie. Chytrá správa distribuce energie umožní vzdálené měření spotřeby všech typů energií v reálném čase a jejich přehled v technické správě a monitoringu.
Další funkcí je optimalizace inteligentních sítí Smart Grid, které zahrnují komunikační síť výrobců, distributorů a spotřebitelů elektrické energie. Díky tomu umožňuje řídit a regulovat výrobu a spotřebu elektrické energie jak v místním, tak v globálním měřítku.
„Software směřujeme primárně na B2B trh, ale jeho úspěšná integrace bude mít markantní podíl na zlepšení úrovně informací i pro B2C, tedy obyvatele bytových jednotek či jednotlivé nájemníky. Integrace IoT nám umožňuje plnou automatizaci sloužící pro potřeby všech zákazníků. Přicházíme s novým způsobem poskytování služeb. Budujeme digitální řešení, které dokáže pokrýt nejširší množství procesů a dat v celém hodnotovém řetězci bydlení,“ doplňuje Miro Hachlinec.