Společnost Wizz Air, jedna z nejrychleji rostoucích leteckých společností v Evropě a největší nízkonákladový dopravce ve střední a východní Evropě, je zároveň leteckou společností s nejnižšími emisemi CO2 na cestujícího. S 56,5 g CO2 na cestujícího a km (v květnu 2019) je leteckou společností s nejmenší ekologickou stopou na cestujícího. Wizz Air postupuje proaktivně a zahrnula údaje o emisích do svých měsíčních statistik, aby cestující měli pro svá odpovědná rozhodnutí k dispozici všechny potřebné informace.

Wizz Air provozuje moderní flotilu letadel Airbus A320, A321CEO a A321NEO s průměrným stářím 4,7 roku, jednou z nejmladších flotil v oboru. Hodnota emisí CO2 na cestujícího a kilometr u Wizz Air v posledních letech neustále klesá a v květnu 2019 klesla oproti předchozímu roku o 4,4 %. S objednanými více než 250 letadly Airbus A321NEO se bude společnost Wizz Air i nadále v těchto ukazatelích zlepšovat a v příštím desetiletí se ekologická stopa každého cestujícího sníží o jednu třetinu.

Rodina letounů A320neo je průkopníkem nejnovějších technologií, například motorů nové generace a designu kabiny pro cestující, a dosahují úspory 20 % nákladů na palivo. I A321neo pokročil v ohledech k životnímu prostředí, například ve srovnání s letadly předchozí generace snížil o téměř 50 % hlukovou stopu. I motor Pratt & Whitney Geared Turbofan od uvedení do provozu na začátku roku 2016 prokázal slibované snížení emisí oxidů dusíku o 50 procent.

József Váradi, generální ředitel společnosti Wizz Air, řekl: „Cílem společnosti Wizz Air je osvobodit naše životy a nabídnout dostupné cestování, a to k přírodě co nejohleduplnějším způsobem. Stát se odpovědným podnikem a zajistit udržitelnou budoucnost pro příští generace není žádný závod. S nejnižšími emisemi CO2 na cestujícího a kilometr v oboru je Wizz Air nejzelenější volbou v letecké dopravě. Vytyčili jsme si ambiciózní cíle, abychom dále omezili dopad na životní prostředí nasazením nejnovějších technologií a dalším snížením emisí CO2 na cestujícího do roku 2030 o třetinu. Letadla A321NEO, která mají pro Wizz Air konfiguraci 239 sedadel, a motory Geared Turbofan společnosti Pratt a Whitney přinášejí nejčistší a nejšetrnější existující technologii.“

O společnosti

Wizz Air je největší nízkonákladová letecká společnost ve střední a východní Evropě. Provozuje flotilu 113 letadel Airbusů A320 a A321 a nabízí více než 650 tras z 25 bází, spojujících 146 destinací ve 44 zemích. Tým 4 500 leteckých profesionálů společnosti Wizz Air poskytuje špičkové služby a velmi nízké ceny letenek, takže si společnost Wizz Air v roce 2018 zvolilo 34 milionů cestujících. Společnost Wizz Air je kótována na londýnské burze pod zkratkou WIZZ a je součástí indexů FTSE 250 a FTSE All-Share. Společnost Wizz Air je registrována v Mezinárodní asociaci leteckých dopravců (IATA), bezpečnostní IOSA, což je globální měřítko v oblasti uznávání bezpečnosti letecké dopravy. Společnost nedávno získala nejvyšší sedmihvězdičkové hodnocení bezpečnosti společností airlineratings.com, jediné světové agentury pro bezpečnost a hodnocení produktů. Aviation 100, věhlasná každoroční publikace, která oceňuje nejvýznamnější hráče v leteckém průmyslu, Wizz Air v roce 2017 jmenovala Evropskou leteckou společností roku.

Pozn red. Z údaje o emisích na cestujícího si lze snadno spočítat, jak velké množství CO2 připadá na každého pasažéra např. při zpátečním letu na vzdálenost 1000 km při nejnižších emisích. Je to plných 113 kilogramů. Při enormním růstu letecké dopravy bude množství škodlivých látek vypouštěných do ovzduší obrovské, stejně jako spotřeba energie obsažená v palivu. Na místě je otázka: Kolik lidí bude ochotno si tento způsob dopravy odříci ve jménu záchrany naší planety…