Tři různé roboty KUKA skládají balené lahve s vodou na palety – vrstvu po vrstvě – v továrně na vodu Ramah v Saúdské Arábii. Rychle a přesně. Funguje to především díky integrovanému softwarovému řešení KUKA.

81 000 lahví za hodinu

Roboty KUKA pracují ruku v ruce v továrně na vodu Ramah v Saúdské Arábii. Nebo lépe řečeno rameno na rameni. Tři různé paletizační roboty na konci výrobní linky třídí, balí a nakládají lahve s vodou na palety – zpravidla 20 lahví na balení a 18 balení na vrstvu. Tímto způsobem roboty dosáhnou průměrného výkonu 81 000 lahví za hodinu.

Zaměstnanec tlačítky obsluhuje automatizovanou linku prostřednictvím řídicí jednotky systému, kterou instaloval systémový partner společnosti KUKA firma MEMCO (Middle East Factory for Machines Co. ltd). „Jedná se o vysokorychlostní paletizační aplikaci, která nahradila ruční práci. Automatizace pomocí robotů pro nás byla logickým řešením: dokážou splnit vysoké požadavky a zároveň pracovat s maximální hospodárností. Dalším pozitivním aspektem pro nás byly nízké nároky robotů na údržbu,“ vysvětluje Ibrahim Alassaad, ředitel designové a projektové sekce MEMCO. Tato společnost, která se zabývá vývojem a výrobou plně automatizovaných plnicích a balicích linek pro potravinářský a nápojový průmysl, byla založena v roce 1998.

Dva stroje KR 40 PA provádějí přesné přípravné práce na dopravníku

Prvními roboty v nové lince jsou dva roboty KR 40 PA. Tyto paletizátory pro střední užitečné zatížení (do 40 kilogramů) umísťují zabalené lahve na dopravník v ideálních rozestupech tak, aby je bylo možné později ukládat. Jedno balení vlevo, druhé vpravo. Díky čtyřosému kinematickému systému dosahují roboty vysoké pracovní rychlosti až 56 cyklů za minutu.

Pro maximální přesnost a spolehlivost integrovala společnost MEMCO do výrobní linky řídicí software KUKA.ConveyorTech. „Použitý technologický balíček zajišťuje, že oba paletizační roboty u dopravníku pracují koordinovaně,“ vysvětluje Bashir Alqatanani, ředitel automatizace. Integrován je i další softwarový balíček od společnosti KUKA: KUKA.PLC mxAutomation. Tento řídicí software zjednodušuje programování robotů a využívá rozhraní ke komunikaci s dalšími stroji, které podporují balící operace. „Použití softwaru mxAutomation umožňuje PLC řídícímu robota zkrátit dobu programování a umožňuje v případě potřeby snadno měnit formace skládaných lahví s vodou. Stačí se dotknout obrazovky řídicí jednotky stroje.“

Hra o efektivní ukládání: KR 700 PA vykazuje v dosahu výborných výsledků

Jakmile je vrstva dokončena, převezme další operaci KR 700 PA. Těžký paletizační robot uchopí celou vrstvu lahví s vodou – jejich počet se liší podle balení – pomocí speciálního úchopného koše a zvedne ji na paletu. Díky dosahu až 3,15 m a vysoké pracovní rychlosti je pro tento úkol ideální. Ibrahim Alassaad říká: „Bylo pro nás obzvláště důležité, aby nároky na údržbu celé linky byly co nejnižší. Díky dlouhým intervalům údržby byl pro nás proto KR 700 PA ideální.“ Díky standardnímu stupni krytí IP 65 je robot odolný vůči prachu a stříkající vodě.

Třetí procesní krok na lince, zdánlivě snadný úkol, je svěřený robotu KR QUANTEC PA. Přestože byl navržen pro manipulaci s hmotnostmi až 240 kilogramů, tady je jeho úkolem umístit tzv. slipsheet – tedy karton vážící jen několik set gramů – na lahve s vodou, které jsou již připraveny na paletě. Pomocí vakuového uchopení přesně umístí karton, na který následně KR 700 PA uloží nové lahve. A to každou minutu. Jakmile je paleta plná, odveze ji další dopravník a jiný na její místo dopraví paletu novou.

Vyšší produktivita, nižší náklady

Rychlost linky ve vodárně Ramah je nyní jedna z nejvyšších v nápojářském průmyslu. Automatizace navíc umožňuje zpracovávat několik různých nápojových lahví současně – pro nepřetržitou výrobu a větší flexibilitu v době vysoké poptávky. Díky krátkým časům výměny, kterých se dosahuje pouhým dotykem uživatelského rozhraní, společnost také šetří čas.

Výsledkem jsou nižší celkové náklady a vyšší kvalita výrobků. Šetrná manipulace s lahvemi a obaly při třídění, balení a ukládání zajišťuje minimální deformace nebo poškození zboží. „Náš zákazník je s řešením, které jsme vyvinuli s využitím technologií KUKA, velmi spokojen,“ potvrzuje Bashir Alqatanani. „Zaměstnance přesvědčila zejména jednoduchá změna konfigurace vrstev díky KUKA.PLC mxAutomation.“ Integrátor MEMCO hodlá na zdokonalení paletizační linky pracovat i nadále, a ještě více ji zrychlit. Na řešení společnosti KUKA bude spoléhat i v budoucnu.

„Díky softwaru KUKA.PLC mxAutomation lze jednoduchým nastavením na řídicí jednotce systému měnit formace skládání lahví s vodou v jednotlivých vrstvách palet,“ dodává Bashir Alqatanani, ředitel automatizace MEMCO.