Výrobce čerpacích stojanů Adast z jihomoravského Adamova vstupuje do další dekády své existence s novým vedením i ambiciózními plány na růst tržeb. Zatímco ty za loňský rok dosahovaly 197 milionů korun, v následujícím by měly o polovinu vzrůst. Pomoci by tomu měla expanze na západoevropské trhy, nové LPG a CNG stanice nebo větší důraz na vodík. Skupina Adast také plánuje navýšení počtu zaměstnanců o třetinu a výraznou automatizaci výroby.

Skupina Adast hospodařila v uplynulém účetním roce od července 2020 do června 2021 s tržbami přes 197 milionů korun, do následujícího přitom vstoupila s novým managementem. Ten plánuje pro následující účetní období růst tržeb o dalších 100 milionů korun. „V horizontu příštích pěti let chceme obrat zvýšit až na 450 milionů korun, tedy na dvojnásobek oproti uplynulému roku. Zisk EBITDA by při této výši tržeb měl v optimálním případě dosahovat 35 milionů korun,“ upřesnil nový generální ředitel společnosti Adast Systems Tomáš Seidler.

Adast letos slaví 60 roků od svého založení, v následujících letech se chce výrazně zaměřit na alternativy současných paliv, primárně pak na vodík. „Vidíme v něm velkou perspektivu. Například Ostrava má aktuálně rozjetý projekt vodíkového autobusu, Tatra vyvíjí vodíkový motor. Zároveň se v Česku schyluje k otevření první čerpací stanice s vodíkem. Vše spěje ke zvýšené produkci tohoto média a tím i větší konkurenceschopnosti klasickým palivům. Chceme proto mít do pěti let naše technologie určené k čerpání vodíku na tuzemských stanicích,“ popsal budoucí plány Seidler.

Skupina Adast koncentruje svoji výrobu do tří klíčových oblastí – tradičních stojanů pro benzinové pumpy, nových stojanů umožňujících čerpání alternativ ke klasickým fosilním palivům jako CNG nebo LPG, třetím pilířem je pak zbrojařská výroba. V případě výrobků pro zbrojařský průmysl se přitom podle Seidlera ukazuje výhoda extrémní přesnosti obráběcích strojů Adast. Díly pro zbraně totiž vyžadují maximální kvalitu a špičkové zpracování.

Podle generálního ředitele společnosti se chce Adast do budoucna více zaměřovat na sériovou výrobu a unifikaci jednotlivých produktů. V současnosti tvoří 80 procent tržeb skupiny stále klasické čerpací stojany. Výrazněji však tento podíl mohou změnit řešení pro čerpání alternativ ke klasickým fosilním palivům, například nová mobilní CNG stanice.

Adast plánuje pro další roky výrazné rozšíření aktivit na zahraničních trzích, v posledních třech letech přitom své výrobky vyvážel do desítek zemí v Evropě, Asii, Africe i Jižní Americe. Celkovým tržbám dlouhodobě dominují aktivity v Polsku. „Díky dlouholeté tradici máme značné množství vazeb v zahraničí, aktivity chceme nicméně dále rozvíjet, zejména ve spolupráci s největšími hráči na trhu typu Orlen. Velký potenciál pak vidíme jak v západních zemích EU, tak na východních trzích, například Rumunsku, i vzhledem k očekávanému růstu obliby vodíku, Rusku či Kazachstánu,“ řekl Seidler.

Skupina Adast aktuálně zaměstnává téměř 100 zaměstnanců, nový management chce přitom jejich počet navýšit o třetinu. „Umožní nám to nejen efektivněji využít stávající stroje, ale také lépe pracovat s automatizací výroby. Znamenat to samozřejmě bude i nárůst tržeb,“ doplnil Seidler. Efektivitu výroby pomocí automatizace přitom skupina výrazně navýšila už v letošním roce, když pořídila 10 nových strojů pro výrobky do zbrojařského průmyslu. Do budoucna může jejich stoprocentní vytížení navýšit roční obrat o 100 milionů korun.