Společnost Alstom, světový lídr v oblasti inteligentní a udržitelné mobility, prokázala efektivitu svých řešení na vodíkový pohon pro dálkovou dopravu a vytvořila nový světový rekord. Během dálkové jízdy ujel nemodifikovaný sériově vyráběný vlak Coradia iLint 1175 kilometrů na jednu nádrž vodíku, přičemž vypouštěl pouze vodu a pracoval s velmi nízkou hladinou hluku. Vlak využitý pro tuto cestu patří LNVG (Landesnahverkehrsgesellschaft Niedersachsen), objednateli dopravy z Dolního Saska, a od poloviny srpna je v pravidelném provozu s cestujícími v síti evb (Eisenbahnen und Verkehrsbetriebe Elbe-Weser GmbH). Na projektu spolupracovala společnost Alstom také s plynárenskou a strojírenskou společností Linde.

„Portfolio společnosti Alstom je navrženo tak, aby snižovalo emise CO2, a jsme rádi, že můžeme být lídrem inovací v této oblasti jako první železniční výrobce na světě, který nabízí osobní vlak založený na vodíkové technologii. Touto rekordní jízdou jsme opět dokázali, že naše vodíkové vlaky mají všechny předpoklady k tomu, aby nahradily dieselová vozidla,“ řekl Henri Poupart-Lafarge, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Alstom. „Jsme nesmírně hrdí na průkopnickou práci, kterou jsme vykonali při zavádění vodíku v železniční dopravě“.

Trasa, která začínala v Bremervörde, vedla napříč celým Německem. Z Dolního Saska, kde byl vodíkový vlak vyroben a sestaven společností Alstom, jel přes Hesensko do Bavorska, až do Burghausenu u německo-rakouských hranic se zastávkou v Mnichově. Po této pozoruhodné cestě vlak nyní zamíří do německého hlavního města. V rámci InnoTrans 2022, předního mezinárodního veletrhu dopravních technologií, který se bude konat od 20. do 23. září, je na programu několik dalších jízd přes Berlín.

O udržitelnou mobilitu je velký mezinárodní zájem. Kromě smlouvy s LNVG na 14 vlaků Coradia iLint pro provoz v Dolním Sasku byla společnost Alstom pověřena dodávkou 27 vlaků Coradia iLint pro provoz v metropolitní oblasti Frankfurtu. Mimo Německo staví Alstom šest vodíkových vlaků Coradia Stream v italské Lombardii, přičemž byla dohodnuta opce na dodávku dalších osmi vozidel.

Více informací na:  https://www.alstom.com/press-releases-news/2022/9/alstoms-coradia-ilint-successfully-travels-1175-km-without-refueling-its