Technologická společnost 3M se zaměřuje na aplikaci vědeckých poznatků do každodenního života, a to mimo jiné i v oblasti automotive. Moderní materiály, které vznikají pod hlavičkou 3M, výrazně zlepšují jízdní i technické vlastnosti automobilů, a proto není divu, že si firma vysloužila ocenění v soutěži Podnik roku v oblasti automobilového průmyslu za rok 2018 v kategorii do 250 zaměstnanců.

Dokud se rozvíjí automobilový průmysl, rosteme i my. Samozřejmě je za tím dlouholetá spolupráce na vývoji aplikací s našimi zákazníky. Platí pro nás stejné výzvy – auto elektrifikace, autonomní řízení, průmysl 4.0, digitalizace, udržitelnost. Předpokládáme odklon od konvenčních aplikací například v oblasti výroby spalovacích motorů, na druhou stranu čekáme rozvoj v oblasti HMI a elektrotechnických komponentů vozů. Díky našemu širokému portfoliu a silnému globálnímu R&D zázemí máme co nabídnout,“ říká technologický ředitel 3M Rudolf Melezinek.

Společnost 3M vyvíjí produkty pro firmy z automobilového průmyslu již více než 70 let. Řada materiálů 3M umožňuje konstruktérům navrhovat řešení, která výrazně snižují hmotnost nových automobilů a nižší spotřebou pohonných hmot odbourávají produkci emisí CO2. U elektromobilů zase napomáhají prodloužit dobu dojezdu. Různé aplikace 3M inovací umí ve svém součtu snížit hmotnost automobilu až o 194 kg.

Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je použití plastů s příměsí vysoce pevných skleněných mikrokuliček využívaných v různých částech automobilu. „Skleněné mikrokuličky mají nižší hustotu a jsou až o 80 % lehčí než minerální plniva, přičemž mají také schopnost tepelné izolace. Najít je můžeme například v plastových výliscích světlometů nebo v krytu podvozku,“ říká technický ředitel 3M Rudolf Melezinek.

Za zmínku stojí i speciální oboustranné lepicí akrylátové pásky, které se používají pro spojování materiálů místo klipů, nýtů či šroubů. Ty jsou totiž přirozeným místem pro tvorbu koroze. Akrylátové lepicí pásky přicházejí ke slovu zejména kvůli častějšímu používání plastů, které lze nejlépe spojovat právě lepením, zároveň jsou oproti nýtům lehčí a navíc umí také tlumit hluk.

Celkovou estetiku a odolnost vnější stavby automobilů zvyšují dekorační a ochranné fólie. Na karoserii řeší zejména design, na sklech slouží třeba jako ochrana proti zlodějům a také snižují riziko zranění v případě dopravní nehody a snižují průnik ultrafialového i infračerveného slunečního záření.

K dalším řešením v dopravě, jimiž 3M přispívá především k vyšší bezpečnosti, patří reflexní materiály. Využívají se jako součást odrazek, pásků, reflexních vest i dopravního značení. Za snížené viditelnosti pomáhají chránit chodce, ale také usnadňují řidičům orientaci, ať už na dopravních značkách, na pozemním značení na vozovce, nebo na návěsech kamionů. Výrazně tak zvyšují bezpečnost silničního provozu a jsou jasným důkazem, že věděcké poznatky nám pomáhají i v každodenním životě.

Chytrá řešení od 3M:

3M™ Glass Bubbles jsou skleněné mikrokuličky, které odlehčují plasty, a zároveň mají vysokou pevnost.

Oboustranné lepicí akrylátové pásky 3M™ umožňují spolehlivé spojování plastových komponent, přičemž jsou výrazně lehčí, než kovové spojovací materiály a navíc nerezaví.

Ochranné fólie 3M ™ (Solar Films) odrážejí teplo, díky tomu se vůz nepřehřívá a klimatizace nemusí běžet naplno.

Fólie 3M ™ Scotchshield ™ se používá na skla, aby zvýšila odolnost proti průrazům. Skleněné panely se tak mohou vyrábět s nižší tloušťkou, která méně váží.

Thinsulate ™ jsou zvukově izolační rohože vyrobeny z polyesterových a polypropylenových vláken s hustotou 200 – 400 g / m2. Skoro nic neváží, a přitom díky nim není motor skoro slyšet.

Třecí podložky 3M ™ jsou tenké ocelové desky s bezproudovým diamantovým povlakem. Působí jako kolíky spojující dva kovové povrchy, díky nimž celé spojení může přenášet až čtyřikrát větší točivý moment na hřídel převodovky nebo účinně zabraňovat vzájemnému pohybu šroubových součástí řízení. Toto řešení umožňuje použít menší počet a velikost šroubů na spojení nebo navrhovat menší ozubená kola, nesoucí stejné zatížení.