Jedním z hlavních témat letošní energetické konference Dny kogenerace 2024 byla role kogenerace v dekarbonizaci a modernizaci české energetiky. Konferenci tradičně pořádá Sdružení pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla COGEN Czech. Letos proběhl již 17. ročník.
Podle jednoho z hlavních partnerů konference, společnosti Gentec CHP, v Česku končí doba uhelná a nastupuje doba plynová. A jednou z klíčových technologií, která bude hrát v probíhající dekarbonizaci zásadní roli, bude právě plynová kogenerace.
Václav Klein, CEO GENTEC CHP
V Česku končí doba uhelná a nastupuje doba plynová. Tuzemská energetika prochází velkou transformací a modernizací. Velké uhelné elektrárny bude potřeba rychle a efektivně nahradit. Jedním z klíčových zdrojů, který uhlí postupně nahradí, bude plyn. Paroplynové elektrárny však do roku 2030 nepostavíme. Kogenerační jednotky mají velký potenciál nahradit část uhelných zdrojů. Uhlí můžeme nahrazovat postupně a začít s tím ihned.
- Velkou výhodou kogeneračních jednotek je rychlost výstavby a výkonová flexibilita. Krok za krokem takto můžeme přidávat stovky megawatt v následujících letech, což zajistí práci stovkám malých a středních firem napříč republikou.
- Do roku 2035 je možné realizovat až 1,5 GW výkonu v plynových kogeneračních jednotkách. A tím významně pomůžeme nahradit uhelné zdroje.
- Těžit z dekarbonizačního procesu může i české teplárenství. Kogenerační jednotky zapojené do podpůrných služeb jsou totiž nejlevnějším zdrojem tepla.
- Rostoucí zájem o kogenerační jednotky je evidentní také v oblasti zapojení do trhu s flexibilitou. Tady aktuálně pracujeme v Gentecu na přípravě projektů v objemu 30 MW.
- Zvýšený zájem evidujeme také ze zahraničí. Gentec dodává kogenerační jednotky na šest zahraničních trhů včetně USA. Jednání o dodávkách na další zahraniční trhy probíhají.
Jiří Novák, Business Development manažer GENTEC CHP
Snižování závislosti na uhlí a přechod na plynové zdroje se týká nejen energetiky, ale také teplárenství, kde bylo ještě v roce 2022 více než 54 % tepla vyrobeno z uhlí. Kogenerační jednotky se v tomto kontextu ukazují jako klíčová technologie, která přináší vysokou přidanou hodnotu pro český průmysl i domácnosti. Kromě toho, že umožňují efektivní a ekologickou výrobu elektřiny a tepla, přispívají také k decentralizaci a zajištění flexibility energetické sítě, což je zásadní pro stabilitu dodávek.
Jak fungují kogenerační jednotky
Při kogeneraci vzniká kromě elektrické energie současně teplo, díky čemuž je energie z paliva zužitkována s minimálními ztrátami, a navíc s velmi nízkou produkcí emisí. Díky schopnosti doplňovat obnovitelné zdroje závislé na počasí, jako jsou solární a větrné elektrárny, je zásadní součástí energetického mixu. uhelné elektrárny je potřeba postupně transformovat na zařízení využívající zemní plyn, které přinese významné snížení emisí, finanční úspory či vyšší energetickou bezpečnost.
- Kogenerační jednotky spalováním plynu (příp. biometanu či vodíku) vyrábějí současně elektřinu a teplo.
- Proces kogenerace dosahuje až 90% účinnosti a 30% úspory paliva oproti monovýrobě.
- Kogenerační jednotky jsou schopny plného výkonu už během 2 minut.
- KGJ jsou rychlé na výstavbu. Zatímco jaderný reaktor se staví 15-20 let a paroplynová elektrárna 5-8 let, u kogenerace je doba výstavby 1-2 roky.
- Jednotky jsou nezávislé na počasí a zajišťují stabilní dodávky i při výpadcích sítě.
O společnosti
GENTEC CHP s. r. o. je český výrobce kogeneračních jednotek (KGJ) na zemní plyn, bioplyn a jiná paliva ve výkonech 30 kW až 11 000 kW. Společnost se intenzivně věnuje inovacím a podpoře rozvoje decentralizace, digitalizace a agregace flexibility v české energetice. Mezi její inovační aktivity patří například projekt vývoje kogenerační jednotky spalující vodík a podílí se na vývoji řídicího systému KGJ využívajícího umělou inteligenci a machine learning.
GENTEC CHP zajišťuje dodávky energetických projektů na klíč v Česku a na Slovensku, na trhu působí více než 13 let, během kterých společnost vyrobila, dodala a zprovoznila přes dvě stě kogeneračních jednotek. Mezi zákazníky patří nadnárodní i lokální energetické společnosti, působí v Evropě, severní Americe a Asii. Společnost je součástí skupiny Akurat Group, která evropské energetice poskytuje flexibilitu z decentralizovaných zdrojů. Vedení společnosti, vývojové centrum a výroba sídlí v Brně.