Deset starostů měst a obcí v Ústeckém kraji si přímo od ministra životního prostředí Richarda Brabce převzalo rozhodnutí o poskytnutí dotace na tzv. kotlíkové půjčky. Ty pomáhají ve třech strukturálně postižených krajích s financováním výměny starých neekologických kotlů těm domácnostem, které nemají našetřeno dostatek finančních prostředků na kofinancování nebo předfinancování výměny kotle.

Již od 1. září 2022 bude provoz kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy zcela zakázán a starý kotel si tak musí do té doby vyměnit všechny domácnosti, i ty nízkopříjmové, aby se vyhnuly případným pokutám. Proto ministerstvo v loňském roce spustilo vedle již 4 roky běžících celorepublikových kotlíkových dotací také pilotní program bezúročných kotlíkových půjček, a to ve třech strukturálně postižených krajích.

„Program umožňuje občanům v Moravskoslezském, Karlovarském a Ústeckém kraji předfinancovat výměnu kotle. Pro pilotní projekt finanční pomoci jsme se rozhodli proto, abychom pomohli vyměnit nevyhovující kotle i těm domácnostem, které dosud z finančních důvodů váhaly. Chceme zamezit tomu, aby se za tři roky dostaly do neřešitelné situace,“ shrnuje důvody pilotu ministr Richard Brabec.

Kotlíkové půjčky jsou administrovány přímo přes obce, které půjčky poskytují svým občanům. Efekt kotlíkových půjček je navíc dvojnásobný. Vrácené peníze z půjček si obce totiž mohou ponechat a použít je na realizaci projektů, které povedou k dalšímu zlepšení životního prostředí v jejich obci.

„O kotlíkové půjčky je ve všech třech krajích obrovský zájem. Původní alokace 740 milionů korun jsme dvakrát navýšili až na prozatím konečných 1,22 miliardy korun, z toho bylo pro obce v Ústeckém kraji vyhrazeno 220 mil. Kč. Doposud v kraji získalo dotace 74 měst a obcí, které byly podpořeny 156 miliony korun,“ shrnul ministr Brabec.

Peníze na kotlíkové půjčky si převzali například primátor Ústí nad Labem, starostové obcí Veleň, Rumburk, Chlumec, Jiříkov nebo Petrovice.