EIT InnoEnergy investuje a uzavírá strategické partnerství se startupem ElevenEs. Cílem této spolupráce je postavení gigatovárny na bateriové články v Srbsku, které má jedny z nejbohatších nalezišť lithia. Do roku 2030 bude Evropa potřebovat 14 krát více baterií, než dnes vyrábí. Důvodem je růst elektromobility a trhu se skladováním energie, který vyžaduje baterie ke stabilizaci energetických systémů, zejména vzhledem k rostoucímu podílu obnovitelné energie. Proto na rychle rostoucím trhu s bateriemi získávají stále silnější pozici lithium-železo-fosfátové (LFP) baterie, které v sobě spojují výhody dlouhé životnosti, cenové dostupnosti a bezpečnosti.
Startup ElevenEs, průmyslový spin-off nadnárodní skupiny Al Pack Group, která se specializuje na zpracování hliníku a působí na trhu již 25 let, vyvinul vlastní technologii výroby udržitelnějších a účinnějších lithium-železo-fosfátových baterií. Společnost, která od října 2019 provádí výzkum a vývoj lithium-iontových baterií LFP, nedávno otevřela pokročilé výzkumné a vývojové centrum v srbské Subotici, kde zaměstnává mezinárodní tým inženýrů a vědců.
„Články LFP vydrží více než dvakrát déle oproti konkurenčním technologiím, lze je dobíjet až 6 000 krát do 100% stavu, nabíjejí se rychleji a je prakticky nemožné, aby došlo ke vznícení v elektromobilech. Navíc jejich výroba stojí výrazně méně. V současné době jsou nejoblíbenější volbou v Číně, která je stále světovým lídrem v oblasti bateriových technologií,“ říká Nemanja Mikać, zakladatel a CEO ElevenEs.
Strategické partnerství pro gigatovárnu
Společnost ElevenEs právě podepsala dohodu se společností EIT InnoEnergy, kterou Pitchbook řadí mezi nejaktivnější investory do udržitelné energetiky na světě. Organizace je také známá tím, že je prvním investorem do dalších úspěšných podniků v oblasti bateriového průmyslu. Jedná se o například o švédský Northvolt (nedávno uzavřela investiční kolo v hodnotě 2,75 miliardy dolarů) a francouzský Verkor (letos získal investice v hodnotě 100 milionů dolarů a v červenci 2021 uzavřel dohodu s Renaultem). Tyto subjekty oznámily strategické partnerství s cílem vybudovat první gigafactory na lithium-iontové baterie (LFP) v Evropě.
Do roku 2023 bude ElevenEs schopen vyrábět LFP články s celkovou odhadovanou roční kapacitou 300 MWh. V roce 2024 bude v Subotici zahájena výstavba závodu na 100% obnovitelnou energii o výkonu 8 GWh. Později bude rozšířena na 16 GWh – což bude stačit na vybavení více než 300 000 elektromobilů (BEV) bateriemi ročně. Společnost hodlá najmout až 2 000 zaměstnanců. Další výhodou je skutečnost, že se závod nachází v těsné blízkosti Jadarského údolí, největšího naleziště lithia v Evropě.
„LFP články jsou další velkou novinkou. Ačkoli je niklové baterie výkonem překonávají a pravděpodobně zůstanou nejlepší volbou pro výkonné automobily, LFP jsou mnohem lepší z hlediska nákladů, bezpečnosti a životnosti, což z nich činí ideální volbu pro průmyslové aplikace, ESS a městské elektromobily,“ říká Jakub Miler, CEO EIT InnoEnergy Central Europe.
Miler dodává: „S ElevenEs spolupracujeme již rok a půl a největším překvapením pro nás bylo, že až 70 % procesu balení hliníku a know-how jejich mateřské společnosti Al Pack Group lze snadno přenést do výroby baterií. Díky tomu, že nyní vyvinuli vlastní LFP technologii, by jim tyto průmyslové zkušenosti skupiny Al Pack Group měly umožnit postupovat mnohem rychleji než kterékoli jiné společnosti. A my jsme velmi rádi, že se na tuto cestu vydáváme společně.“