Po loňském prvním ročníku, který byl mimořádně úspěšný, spouští společnost Sodexo Benefity opět projekt recyklace propadlých plastových karet. Loni firma během dvou měsíců sesbírala 5654 karet. „Vzhledem k tomu, že sběr probíhal v březnu a dubnu během přísného lockdownu, kdy velký počet zaměstnanců pracoval z domova, to považujeme za mimořádný úspěch, který výrazně předčil naše očekávání,“ hodnotí Tereza Knířová, mluvčí společnosti Sodexo Benefity.

„Představte si, že by Jan Amos Komenský pil z PET lahve, která v jeho době samozřejmě ještě nebyla vynalezená – a tu potom odhodil. Podle odhadů doby rozkladu byste takovou lahev mohli najít ještě dnes,“ vysvětluje Tomáš Kolečář, zakladatel společnosti Plastmakers, která se znovuzpracováním plastového odpadu zabývá a bude mít na starosti i recyklaci Sodexo karet.

„Plasty se rozkládají několik století a náš dnešní životní styl tudíž bude mít dopad na mnoho generací po nás. Právě proto jsme se do tohoto projektu jako první v České republice pustili. Navíc nyní po covidu, kdy se využívaly ještě v daleko větší míře, plastů na zeměkouli výrazně přibylo. Stačí si jen připomenout třeba všudypřítomné nádoby s dezinfekcí, jednorázové rukavice a platíčka antigenních testů,“ upozorňuje Tereza Knířová a dodává: „Samozřejmě nás motivovala i loňská mimořádně pozitivní zpětná vazba od našich klientů, z nichž některé jsme dokonce inspirovali k podobnému postupu.“

Do projektu se mohou zapojit jednotlivci i firmy, stačí stravenkové nebo volnočasové karty, kterým skončila platnost, do konce dubna donést nebo poslat do sídla Sodexo Benefity na adresu:

Sodexo Pass Česká republika a.s.                               

Palác Křižík
Radlická 608/2
150 00 Praha 5 – Smíchov

Ekologičtější pochopitelně bude, když firmy sesbírají karty od zaměstnanců a hromadně je doručí v jednom balíku. „U klientů, kterým končí platnost největšího množství karet, umístíme speciální sběrné boxy, kam lidé mohou karty házet,“ zdůrazňuje Tereza Knířová to, že se uživatelům karet snaží celý proces co nejvíce usnadnit, aby efekt byl co největší.

Všechny karty předá Sodexo společnosti Plastmakers. Ta se postará o co nejefektivnější recyklaci karet. „Iniciativy firmy Sodexo si vážím. Prosím i ostatní firmy a jednotlivce, aby více přemýšleli o cirkulárním oběhu, recyklaci, nebo upcyklaci materiálu všeho druhu, říká Tomáš Kolečář.

Stejně jako loni i letos Sodexo za každou vrácenou kartu věnuje 10 korun Nadaci Partnerství, která v rámci programu Sázíme budoucnost podporuje po celé republice výsadbu stromů.Peníze získané díky sběru a recyklaci karet Sodexo použijeme na financování grantů na výsadbu a následnou péči o stromy. Jen loni se díky partnerům jako je Sodexo podařilo podpořit 55 komunitních projektů z celé republiky. Do výsadeb se zapojili dobrovolníci z neziskovek, škol, farností i radnic. Nová zeleň pomůže zadržet vodu v krajině, poskytne úkryt a potravu živočichům a zmírní dopady horka a eroze,“ popisuje Anna Poledňáková, PR manažerka iniciativy Sázíme budoucnost. „Loni jsme jen díky kartám předali Nadaci Partnerství více než 56 tisíc korun. Tak do toho pojďte s námi, ať je to letos výrazně více,“ vyzývá Tereza Knířová. Více informací na www.sodexo.cz