Norská společnost Element Logic se specializuje na nejlepší automatizovaná skladová řešení založená na systému AutoStore – Automated Storage a Retrieval Systems (ASRS). Přestože na českém trhu působí teprve od roku 2021, již nyní pomáhá mnoha významným klientům z velkoobchodu a maloobchodu s automatizací skladů. Tím jim pomáhá šetřit čas, místo i peníze.

Element Logic je největším autorizovaným partnerem systému AutoStore, který se specializuje na tzv. automatické krychlové skladovací systémy (Cube Storage Automation System). Ty jsou složeny ze tří hlavních komponentů – souřadnicová mříž zvaná grid, do které jsou zakomponovány zásobníky, neboli biny. Vše je ovládáno controllery, což jsou automatické ovladače zajišťující bezproblémový chod celého skladu a jeho optimalizaci. Celý skladovací systém je doplněn o pracovní (pickingové) stanice, které jsou obsluhovány roboty. Vše je nastaveno tak, aby docházelo k co nejefektivnějšímu vychystávání klientských objednávek.Jedním z hlavních důvodů, proč se na nás zákazníci obrací, je náš proklientský servis, ve kterém si zakládáme na konzultační činnosti. Na základě detailní analýzy dat dokážeme sestavit speciální návrh přímo pro klienta tak, aby odpovídal jeho požadavkům a možnostem.

V Čechách chystá největší implementaci systému AutoStore společnost Alza. Instalace bude pokrývat přibližně 8 000 m2 ploch a obsluhovat ji bude přes 400 robotů. Systém bude vybaven více než 40 příjmovými a 30 pickovacími stanicemi. Pohyb zboží mezi pracovišti zajistí dopravníkové technologie o délce 2,5 km. Díky tomu bude tato část logistického centra sama o sobě schopna vyexpedovat 40 milionů kusů zboží, rychlost vychystávání objednávek se tak Alze zvýší až o 75 %. Úplně první AutoStore technologii již zavádí v Brandýse nad Labem společnost Continental. Pro AutoStore se rozhodla také společnost RohlikGroup anebo například El Nino.

Systém AutoStore se přizpůsobí každému typu skladu

AutoStore řešení je možné vytvořit pro téměř jakýkoliv skladovací prostor, a to především díky 3D hliníkové konstrukci, která je nastavitelná jak do šířky, tak do výšky. Konstrukce se skládá z jednotlivých modulů souřadnicové mříže, která zároveň slouží jako kolejnice pro roboty. V jednotlivých sekcích mříže jsou uskladněny zásobníky pro skladování zboží. Každý zásobník je pak možné rozdělit přepážkou na několik menších skladovacích oddílů, aby do něj bylo možné uložit i několik druhů zboží. Zásobníky je možné skládat až do výšky 5,4 metru, respektive je možné nad sebe umístit až 24 zásobníkových boxů.

Moderní řídící centrum

Další důležitou součástí skladovacího systému AutoStore je jeho řídící centrum, tedy ovladač. Tento prvek poskytuje síťové připojení k zákaznické infrastruktuře a jeho funkcí je zajištění provozu jednotlivých robotů, celého skladovacího systému i plánování úkolů a zabezpečení správné pozice zásobníků a robotů v reálném čase. Ovladač pak zadává úkoly robotům, kteří systém obsluhují. Maximalizace celého skladovacího systému je výsledkem dokonalé souhry všech těchto prvků.

O společnosti

Element Logic je norská společnost, která se za posledních třicet let stala přední technologickou a intralogistickou společností. Navrhuje, implementuje a dodává širokou škálu automatizovaných a statických skladových řešení pro společnosti/firmy různých velikostí a různých odvětví v Evropě. Chytrá řešení zrychlují expediční proces. Robotická řešení a softwarové řešení pomáhají optimalizovat intralogistické procesy a současně velmi efektivně snižují náklady, čímž pomáhají společnostem dosáhnout vyšší ziskovost. Optimalizace skladů je možná pro všechny velikosti ve všech odvětvích – od elektronických součástek, spotřební elektroniku, přes farmaceutika, po oděvy a sportovní vybavení.

Zdroj: časopis CzechIndustry 1/2022