Dlouho očekávaná praxe sdílení elektřiny a rozvoj komunitních projektů měl původně odstartovat už se začátkem července. Přesto však nyní hrozí jeho odsunutí až na únor 2025. Začátek sdílení v praxi totiž můžou zásadně zbrzdit některé části Řádu Elektroenergetického datového centra, které bude sdílení elektřiny v Česku zaštiťovat. Jeho znění bude nyní schvalovat a případně upravovat Energetický regulační úřad (ERÚ).

Těší nás, že má Česká republika po několika letech zákon, který ukotvuje komunitní energetiku, a je kvalitní jak na české úrovni, což ukázalo jeho vítězství v žebříčku Zákon roku, tak i v kontextu celé Evropy. O to smutnější je, že praktické fungování sdílení mezi lidmi brzdí byrokracie, která využívání jeho benefitů neustále oddaluje. Proces jako z pohádky o kohoutkovi a slepičce naštěstí ještě může zjednodušit Energetický regulační úřad,” říká Laura Otýpková, právnička a expertka na energetické právo z Frank Bold.

Ukotvení sdílení elektřiny mezi domácnostmi, firmami nebo v rámci obcí v české legislativě přinesla koncem loňského roku novela energetického zákona Lex OZE II. Praktické spuštění sdílení, s nímž se původně počítalo od 1. července 2024, má zajišťovat Elektroenergetické datové centrum (EDC). Jeho chod se bude řídit Řádem EDC, v němž se ale objevilo hned několik byrokratických překážek, které mohou start sdílení elektřiny zkomplikovat.

Aby mohl zájemce elektřinu začít sdílet, musí nejprve získat smlouvu o přístupu do informačního systému EDC, následně se registrovat a absolvovat dalších pět kroků. Každý z nich má přitom vlastní lhůtu a celkem se může proces protáhnout až na 180 dní. Kdyby byl Řád EDC v souladu s již schválenou vyhláškou o Pravidlech trhu s elektřinou, celý proces by mohl být kratší o dva měsíce. Problematická je také nerovnováha mezi jednotlivými uživateli EDC, kterou řád nastoluje odlišným přístupem centra k odběratelům a dodavatelům elektřiny.

Podrobně problematické oblasti rozebírají experti v tiskové zprávě Unie komunitní energetiky