Už dva měsíce mohou milovníci koupání v přírodních vodách na Mladoboleslavsku navštěvovat koupací biotop v kosmonoském areálu Obora. Ten na rozdíl od většiny ostatních přírodních koupališť nabízí široké veřejnosti možnost koupání ve zdravotně nezávadné vodě, bez sinic a dalších pro člověka škodlivých bakterií. „Jedná se o měkkou vodu, která zároveň neobsahuje žádné chemické přípravky. Koupání v biotopu je proto doporučeno například alergikům, ale v zásadě je vhodné úplně pro každého,“ potvrzuje odbornice na technologie vody Jana Stejskalová ze společnosti Stream – Clean Water.

Biotop je samočisticí vodní nádrž, která funguje na principu přírodní rovnováhy. Čistota vody v něm stojí na činnosti mikroorganismů, zooplanktonu, mikro a makro vegetaci, které ve vodě působí jako přirozený filtr. Jednou z nejdůležitějších živočišných filtračních složek biotopu v Kosmonosech jsou perloočky (Daphnia Magna), které doplňuje kolem tří tisíc vodních rostlin.

„Vodní rostliny spotřebovávají veškeré živiny nacházející se ve vodě a využívají je pro vlastní růst. Živiny tak nejsou dostupné pro řasy, což zabraňuje jejich výskytu,“ popisuje Jana Stejskalová s tím, že dosažení přírodní rovnováhy mezi organismy je otázkou dlouhodobého procesu, který trvá zpravidla déle než jednu koupací sezonu.

Dodržování zásad, sanitární dny i dohled hygieny

Během probíhajícího provozu biotopu je však velmi důležité postupovat tak, aby nedošlo k jeho narušení. Návštěvníci jsou mimo jiné povinni dodržovat několik jasně daných základních zásad. Nesmí ve vodě například jíst ani pít. Před samotným vstupem do vody se pak musí důkladně osprchovat, aby do biotopu nepřinášeli další nežádoucí nečistoty.

„Jednou za týden probíhají rovněž sanitární dny, kdy dochází například k odstranění usazujícího se kalu a péči o rostliny. Každých čtrnáct dní navíc na kvalitu vody dohlíží hygienická stanice. Pokud by tedy nesplňovala potřebné parametry, koupání by bylo okamžitě zakázáno,“ říká jasně odbornice na zkoumání technologie vody.

Kosmonosy potvrzují trend

Koupání v samočistících vodních nádržích se u veřejnosti těší stále větší oblibě.  S tím roste i počet biotopů, kterých vzniklo během posledních patnácti let několik desítek. Ten v Kosmonosech, jehož realizaci podpořil Nadační fond ŠKODA AUTO, je tak dalším z řady, který tento trend potvrzuje.

„Oproti bazénům dochází v koupacím biotopu nejen k úspoře vody, ale také energie, která se v bazénech používá především k cirkulaci vody a její filtraci. V klasických koupalištích je také často nutné chemické čištění, které je v biotopu zajištěno přírodní cestou. Nejen z těchto důvodů jsou biotopy v posledních letech čím dál populárnější,“ má jasno Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu ŠKODA AUTO.

Důkazem je právě i veřejný zájem v Kosmonosech. „Dobrou zprávou pro návštěvníky je, že na rozdíl od ostatních biotopů není v Kosmonosech během úvodního roku fungování limitován jejich počet,“ dodává Jana Stejskalová.