Covid způsobil, že dosavadní dodavatelské řetězce se rozbily. Započalo to nárůstem cen především u základních surovin, jako je ocel, či dřevo. V tomto případě se nejednalo pouze o mírné zdražení, ale o navýšení až o stovky procent.

Následoval nedostatek materiálu, který hlásily všechna odvětví. Většina firem musela vést dlouhé dohady se stálými dodavateli, aby byly vůbec schopné dokončit rozpracované projekty.

Momentální situace na trhu je zcela nová. Problémem je jednak nedostatek materiálů, ale také přicházející  inflace.

Cestu ukazuje merXu

Mezinárodní online tržiště pro firmy a živnostníky merXu, má za sebou první rok fungování. Vzniklo právě v reakci na trendy a potřeby trhu. Dává výrobcům, distributorům a velkoobchodníkům možnost začít okamžitě obchodovat v mezinárodním měřítku. Nejvíce se zde obchoduje se stavebním materiálem, nářadím, ale i solárními panely nebo gastro vybavením. Materiál pro své podnikání zde najde prakticky zástupce z každého oboru. Novinkou jsou v letošním roce služby pro firmy. Nabídka roste organicky, tak jak se registrují firmy, které zde obchodují.

Cílem merXu je nabídnout firmám s nespotřebním zbožím možnost začít okamžitě obchodovat online bez nutnosti investic do vlastního e-shopu i získat nové zákazníky v celém regionu Evropy a také zjednodušit každodenní práci obchodníků. Tržiště je dostupné na webových stránkách www.merxu.com a jeho použití je v současné době zcela zdarma, jak pro registraci, tak provádění transakcí.

Online tržiště merXu je navržené výhradně pro společnosti, a to jak malé a střední podniky, tak i velké subjekty. V současnosti umožňuje obchodování s nespotřebním zbožím z kategorií, jako jsou chemie, stavebnictví, elektrotechnika, instalace, průmyslové výrobky, zdraví a bezpečnost při práci či nástroje pro profesionály. Proto je primárně zaměřeno na výrobce, velkoobchodníky a distributory zboží v těchto kategoriích, ale i obecné dodavatele a subdodavatele ve stavebnictví, developery, instalační společnosti a další.

Více než polovina transakcí je přeshraničních, čemuž pomáhá podpora ze strany merXu a i doprava zdarma pro všechny objednávky uskutečněné na tomto online tržišti pro firmy.

Nabízet své služby a prodávat zboží přes merXu je velice snadné. Podporuje všechny známé formáty (CSV, XML, XLS, Heuréka feed) a nabízí i připojení přes API rozhraní. Platforma zároveň zajišťuje automatický překlad produktů do všech jazyků. Prodejci mohou na merXu přidávat katalogy produktů, takže produkty lze vyhledávat nejen podle jména, ale také podle EAN či konkrétních parametrů. Výrobky je možné nakoupit ve velkoobchodním i maloobchodním množství a také přes hromadné transakce nebo prostřednictvím poptávky, což ocení zvláště společnosti ze stavebního průmyslu, které potřebují nakupovat výrobky z různých kategorií současně a ve velkém množství.

MerXu podporuje budování dlouhodobých vztahů mezi uživateli, tedy mezi prodávajícími a jejich zákazníky. Přes merXu je možné dokonce dojednávat cenu, podmínky transakce i detaily zakázky. Veškerá komunikace se automaticky překládá do jazyků komunikujících stran, což pomáhá prolomit i případnou jazykovou bariéru.

Materiál zde nakoupíte za cenu jako v Polsku a v německé kvalitě. Nákup na merXu řeší výpadky na lokálním trhu i snadnou expanzi do zahraničí. Kdo na tržišti merXu nenajde konkrétní zboží, může zadat poptávku a obratem tak získá nabídku od několika dodavatelů.

Obchodování na merXu je bezpečné, protože všichni prodejci jsou ověření. Firmy tak mohou navazovat nové dodavatelské řetězce a posouvat svůj byznys dál a růst i v nejisté době zdražování.