S postupným oteplením se řada lidí pouští do stavby nového domu či rekonstrukce toho stávajícího. Klíčovou roli přitom často hraje samotný plášť domu. Jak ho barevně pojmout, aby odpovídal současným trendům? Jaká technická řešení zvolit směrem k menší energetické náročnosti celé stavby? Následující článek přináší informace o současných trendech, které se pojí s barevným i technickým provedením jednotlivých částí pláště stavby.

Základem každého pláště stavby je její fasáda. Z hlediska barevného provedení tohoto prvku je poměrně dlouhodobým trendem důraz na minimalismus. Podle designérky Martiny Císařové jsou tak u fasád hlavním trendem světlé přírodní odstíny, zejména pak v bílé barvě, případně lomené bílé či krémové. „Alternativou k bílé jsou moderní neutrální barvy, které můžeme vidět také v interiérech. Jsou to zejména odstíny béžové. Studenější varianty s podtóny zelené jsou vhodné pro nové domy, historickým fasádám bude slušet béžový odstín se žlutým podtónem,“ řekla Císařová. Dalším trendem jsou pak podle ní také strukturované omítky, například ve vzhledu betonu.

Garážová vrata – od dekorů dřeva k antracitu

Poměrně jasné trendy lze pozorovat i u prvků pláště, které na fasádu přímo navazují, například u garážových vrat. Ta z hlediska barevného provedení zaznamenala v průběhu času poměrně bohatý vývoj. Koncem 90. let na tuzemském trhu existovaly prakticky pouze tři odstíny – bílý, modrý a černý. Trend se výrazně změnil s příchodem imitací dřeva, které se nedlouho poté staly dominantními. Podle výrobců garážových vrat tento trend trval zhruba 15 let. Aktuálně je však podle něj velmi preferovaným odstínem antracit. Částečně to dává do souvislosti s oblibou tohoto řešení u architektů, kteří ho zanáší přímo do svých návrhů. Ve finále se pak často propíše i do samotné realizace stavby.

Z hlediska technického řešení je pak u garážových vrat nejčastější jejich otevírání pod strop. Vrata jsou přitom rozdělena do takzvaných sekcí. „Za posledních zhruba 10 let se tato varianta stala jakýmsi standardem, který preferuje většina uživatelů garáží. Poměrně častou alternativou je pak sekční typ vrat, která se otevírají do boku garáže. Tuto variantu využívají zejména motocyklisté. Objevuje se i u domů, kde garáž slouží jako jediný vstup a nahrazuje vchodové dveře. V obou případech si uživatelé vrata mohou pro vstup či vjezd pouze pootevřít,“ přiblížil Petr Přichystal ze společnosti Lomax, která se zabývá produkcí garážových vrat. Naopak dříve klasická varianta se dvěma křídly vrat, která se otevírají po vzoru dveří, je dnes spíše okrajovou záležitostí.

Riziková místa u napojení

Preference tmavších odstínů se kromě garážových vrat objevují i u dalších prvků pláště stavby. „Ruku v ruce s trendem světlých přírodních odstínů fasád jde trend černých akcentů na oknech, dveřích či střechách. Černobílá, případně černobéžová barevná kombinace působí vždy elegantně, zároveň je nadčasová,“ sdělila Martina Císařová.

Podle zástupců developerů mohou být přitom právě místa, kde se na fasádní omítku napojují další části pláště stavby, velkým rizikem. „Zkušenost říká, že obálka domu – ať už se jedná o fasádu či střechu – je tak dobrá, jako je dobrá její nejslabší částí. Problematické bývají zejména detaily v podobě vzájemného napojení prvků. U plochých střech je to oplechování atik, dále pak napojení izolačních folií na větrací průduchy či napojení fasádních omítek a izolací teras na okenní rámy. Obecně tedy vždy doporučujeme volit osvědčená řešení prověřená časem,“ uvedl Tomáš Kaláb, jednatel developerské firmy Kaláb.