Jednoduché a pohodlné dobíjení elektroaut bez čekání a dalších komplikací nabízí 12 nových stojanů v Hradci Králové, jejichž provoz dnes slavnostně odstartovali zástupci společností Retail Park Hradec Králové, McDonald´s ČR a ČEZ. Rychle rostoucí počet míst, která jsou obdobou velkých čerpacích stanic a umožňují najednou dobíjet šest a více elektroaut, je důkazem, že elektromobilita stahuje náskok zavedených paliv ve všech oblastech. Ještě rychlejší čerpání bezemisní energie umožní výměna části stojanů za ultrarychlé stanice, ke které dojde na přelomu roku.

Jednička na východě Čech a jedno z největších dobíjecích míst v České republice. To je vizitka dnes zprovozněné dvanáctky dobíjecích stojanů umístěných v areálu královéhradeckého Retail Parku u restaurace McDonald´s. Řidiči tu doplní většinu kapacity baterií za desítky minut, brzy to však půjde rychleji. V plánu je výměna až čtyř stanic za stojany o výkonech 180 kW a vyšších.

„V Consequ chceme udávat trendy a současně jít příkladem v podpoře nových udržitelných technologií, což se odráží i u nemovitostí v majetku fondu Conseq realitní, OPF. Je jasné, že se blíží doba, kdy u nás bude při cestě za nákupy a zábavou parkovat několikanásobně více elektroaut než dnes. Díky těmto stanicím jsme na ně připraveni. Klíčová poloha Retail Parku v blízkosti dálnice D35 a příjezdu od Pardubic nám také umožní přivítat nové zákazníky, kteří spojí dobíjení se zastávkou v našem obchodním centru,“ věří Jaroslav Opat, jednatel Retail Parku Hradec Králové a asset manažer fondu Conseq realitní.

„V McDonald’s víme, že udržitelnost je klíčová pro naši budoucnost, a proto se snažíme podnikat kroky, které vedou k ekologičtějším řešením. Je pro nás důležité, jakou stopu na planetě zanecháváme, a jsme si vědomi toho, že i zdánlivě nepatrná akce může mít díky naší velikosti velký vliv na životní prostředí. V našich restauracích využíváme tepelná čerpadla, nízkoenergetické vybavení v kuchyních, začínáme využívat fotovoltaiku i dešťovou vodu, Už více než 22 let je pro nás samozřejmostí třídění odpadu po našich zákaznících a jeho následné energetické a materiálové využití. Do širokého okruhu našich aktivit směřujících k udržitelnému provozu naší sítě restaurací patří logicky i rozvoj zázemí pro elektromobilitu. Zákazníkům nabídneme rychlé doplnění energie pro ně samotné i pro jejich vozy. V osmi krajích České republiky je nyní řidičům elektromobilů k dispozici celkem 43 stojanů u 17 restaurací. Rádi bychom pokračovali ve spolupráci s ČEZ ve výstavbě i v dalších lokalitách, zejména ve městech a u dálnic,“ říká Ivana Prosecká, ředitelka financí a developmentu McDonald´s ČR.

„V posledních měsících opět výrazně rostou počty elektromobilů v České republice, jen za letošek přibylo přes čtyři tisíce elektroaut a hybridů. Přestože auta většinou dobíjejí doma a ve firmách, tlak na obsazenost veřejných dobíjecích stanic se výrazně zvyšuje. Odpovědí provozovatelů sítí proto musí být dobíjecí huby, které umožní čerpat energii najednou šesti a více e-autům a řidičům dají potřebnou jistotu, že na čerpání energie nebudou muset dlouhé minuty čekat. Jedině tak se elektromobily stanou rovnocennou alternativou i pro cestování na delší vzdálenosti,“ je si vědom Tomáš Dzurilla, ředitel útvaru elektromobilita ČEZ.

Na území Královéhradeckého a Pardubického kraje ČEZ nabízí řidičům elektromobilů služby 67 veřejných dobíjecích stanic (z toho 52 o výkonu 50 kW). Kromě krajských metropolí Hradce Králové a Pardubic je elektromobilisté najdou také v České Třebové, Hlinsku, Chrudimi, Jaroměři, Jičíně, Rychnově nad Kněžnou, Svitavách, Trutnově, Ústí nad Orlicí, u dálnice D11, budoucí D35 a na dalších místech. Za letošní první pololetí řidiči e-aut na stanicích v obou krajích odebrali celkem asi 280 tisíc kWh ekologické energie, což bylo meziročně o 41 procent více.

Při využívání sítě se uživatel před dobíjením identifikuje RFID kartou nebo pomocí aplikace FUTUR/E/GO. Ta zefektivňuje dobíjení díky spárování mobilního telefonu s dobíjecí stanicí, vyhledá nejbližší dobíjecí místo včetně aktuální doby dojezdu nebo ukáže aktuální obsazenost jednotlivých stojanů. Více než 80% sítě ČEZ tvoří dnes dobíjecí stojany o výkonu 50 kW, které jsou umístěny i u Retail Parku v Hradci Králové. Umožňují nabíjet všechny typy elektromobilů a doplnit většinu kapacity jejich akumulátorů v řádu desítek minut.

RETAIL PARK HRADEC KRÁLOVÉ

Nákupní komplex z roku 2000 se nachází v atraktivní a výborně dostupné lokalitě na jihozápadě Hradce Králové a nabízí 21 185 m2 pronajímatelné plochy. Park je od roku 2019 ve vlastnictví fondu Conseq realitní, OPF, který celý areál výrazně modernizuje. Vedle rekonstrukce interiérů došlo i na novou fasádu nebo skleněné zastřešení vnějších chodníků. Nejnovější etapou rozvoje retail parku je přístavba restaurace rychlého občerstvení drive-in sítě McDonald´s a instalace nabíjecích stojanů pro elektromobily od ČEZ.

MCDONALD‘S

McDonald´s je největší sítí restaurací na světě, která v letošním roce oslavila 30 let působení na českém trhu. První restaurace byla otevřena 20. března 1992 v pražské Vodičkově ulici a od té doby počet provozoven vzrostl na současných 111. McDonald´s dlouhodobě usiluje o snížení dopadů provozu restaurací i aktivit svých dodavatelů na životní prostředí a podniká kroky, kterými se snaží na důležitost těchto otázek upozornit. V roce 2018 společnost oznámila cíl mít do 7 let všechny zákaznické obaly, které bude používat, z obnovitelných, recyklovaných nebo certifikovaných zdrojů. Do roku 2030 chce navíc snížit emise skleníkových plynů z provozu restaurací, kanceláří a činností dodavatelského řetězce o 36 % (oproti úrovni z roku 2015).

Elektromobilita ČEZ

Největší domácí síť veřejných dobíjecích stojanů srovnatelná se středně velkými řetězci čerpacích stanic se loni poprvé v historii během jednoho roku rozrostla o více než 100 nových stojanů. Celá síť má momentálně téměř 460 stojanů a může v jednu chvíli obsloužit až 920 aut. Celkový instalovaný výkon dobíjecích bodů v síti ČEZ činí přes 27 tisíc kW, což je např. ekvivalent středně velké vodní elektrárny zásobující bezemisní elektřinou domácnosti 75tisícového města. Přes 200 stanic sítě vyrostlo i díky evropskému grantu Connecting Europe Facility (CEF) a Operačnímu programu doprava, další desítky jich postavil ČEZ z vlastních prostředků. ČEZ si v rámci loni ohlášené vize Čistá Energie Zítřka vytyčil do roku 2025 dosáhnout hranice 800 provozovaných stojanů. Letos očekává prolomení hranice 4 milionů kWh odebrané energie. Vstříc poptávce po zkrácení časů dobíjení vyšel loni zahájenou výstavbou stanic o výkonech od 150 do 180 kW. Pět těchto stojanů už funguje u dálnice D1.