Současná situace na trhu s energiemi vzbuzuje v lidech stále větší nejistotu. Podle odborníků ze společnosti GarantovanyNajem.cz, která spravuje více než 730 bytů a domů, jsou za ekologické zdroje energií, jako je fotovoltaika, ochotni připlácet také nájemci, a to max. 350 Kč měsíčně. Z interní ankety vyplynulo, že by většina nájemců upřednostnila bydlení v bytě, který má na střeše solární panely, před bytem, jenž využívání obnovitelných zdrojů k částečnému pokrytí spotřeby energie neumožňuje. Slibují si od toho významnou úsporu financí a větší stabilitu.

Češi mají rádi jistotu. Tu jim v současné době trh energií nabídnout nedokáže a pro mnohé je zatím otázkou, jak vysoké částky se na vyúčtování za loňský rok ve finále objeví. Lidé tak hledají vhodné alternativy, díky kterým by mohli podobným situacím předcházet a na energiích ušetřit. Budoucnost vidí v ekologických zdrojích, jako je fotovoltaika nebo tepelné čerpadlo. „Z našeho interního průzkumu mezi majiteli a nájemci bytových jednotek jasně vyplynulo, že jsou pro ně udržitelné zdroje energií atraktivní. V jejich využívání vidí stabilitu, kterou jim energetický trh není schopný zajistit. Drtivá většina by byla ochotná připlatit si za nájem v bytovém domě, kde jsou instalovány solární panely, průměrně max. 350 Kč měsíčně,“ komentuje Viktor Mejzlík, spoluzakladatel služby GarantovanyNajem.cz.

Do budoucna se dá očekávat, že ceny nájmů vlivem instalace obnovitelných zdrojů mírně porostou. Zároveň to však bude znamenat významnou úsporu na energiích, tedy nižší částku v měsíčních zálohách. „Vstupní náklady na pořízení udržitelných zdrojů energie jsou sice vyšší, ale během několika let se majitelům i nájemníkům investice vrátí. Vidíme to v některých bytových domech, například bytový dům Brno – Úvoz, kde se fotovoltaiku rozhodli instalovat pro ohřev vody. Naši podnájemci díky tomu ušetří v průměru 400 korun měsíčně, což je ve výsledku úspora i několika tisíc za rok. Rozhodujícím faktorem je však jistota, že na energiích v nadcházejících letech nenechají velkou část výplaty a případné zvýšení ceny energií na ně bude mít minimální dopad,“ dodává závěrem Mejzlík.