Nový předplacený Gigatarif pro nízkoenergetické sítě M2MC zprovozní ve 45 zemích světa.

Česká společnost M2MC, globální lídr v oblasti správy komunikace zařízení v síti internetu věcí (IoT), spouští nový předplacený Gigatarif. Jeho hlavní výhodou je cena: za připojení a posílání dat z IoT zařízení uživatelé zaplatí jen 2,59 EUR za rok, což není víc než cena šálku kvalitní kávy.

Překážky IoT

Společnost M2M Communication Holding stojí za službou miotiq.com, komunikační IoT platformou pro LowPower (nízkoenergetické) sítě NB-IoT a LTE-M s nízkými náklady na údržbu i spotřebu energie. Získat co nejrychlejší a nejefektivnější připojení k těmto sítím ale nebyl snadný úkol. Oproti komunikaci prostřednictvím tradičních mobilních datových sítí se totiž jedná o mnohem náročnější technologie.

Dlouhou dobu byla v oblasti připojení k NB-IoT a LTE-M limitem nejen vysoká cena koncového zařízení, ale také cena za komunikaci. Ve srovnání s běžnými tarify byly ceny na první pohled nízké, běžně dosahovaly maximálně 10 EUR ročně. Pro nasazení desetitisíců a statisíců senzorů (jen v Česku) byla ale cena stále příliš vysoká. M2MC nyní přináší zásadní změnu.

Řešení od M2MC: Gigatarif

Cena za připojení zařízení na rok ve 45 zemích světa (včetně například většiny zemí EU, USA a Austrálie) po celou dobu jeho životnosti v rámci Gigatarifu odpovídá ceně jednoho šálku kávy v dobré kavárně. Kompletní zabezpečené propojení mezi zařízením a IoT hubem (například Microsoft Azure, Google IoT nebo AWS) je nyní k dispozici za 25,9 EUR na 10 let. Ročně tedy náklady tvoří jen 2,59 EUR.

„Nový tarif pro NB-IoT a LTE-M je reakce na potřeby zákazníků. Dostáváme se tím na světovou špičku jak v technologiích, tak v ceně za IoT služby. Naši zákazníci mají na rozdíl od různých přeprodejů univerzálních datových tarifů skutečně fungující a bezpečnou službu, což jim umožňuje masové nasazení IoT řešení ve 45 zemích světa,“ říká Karel Krčmář, zakladatel a CEO M2M Communication Holding.

Neomezený tarif

Celkový dostupný objem dat nového tarifu je 1 Gb. V kontextu LowPower zařízení se dá v podstatě označit jako neomezený tarif. Koncová IoT zařízení (jako jsou senzory) totiž přenášejí jen velmi malý objem dat a pracují po dobu několika let bez nutnosti výměny či dobití baterií.

LowPower technologie se využívají například ke kontrole spotřeby energií. Umožňují posílat informace o stavu vodoměru, plynoměru, elektroměru (nebo i záplavového senzoru či bezpečnostního čidla) po dobu několika let bez nutnosti dobíjet baterii.

Vyhlídky pro LowPower sítě

Síť NB-IoT byla v České republice spuštěna s celoplošným pokrytím jak ve volném prostoru, tak uvnitř budov, před pěti lety. Spolu s Holandskem se Česko stalo jednou z prvních zemí na světě, které mohly tyto technologie využívat.

Od té doby pomohla platforma Miotiq.com desítkám českých i zahraničních vývojářů zařízení pro tyto LowPower sítě nebo vývojářům aplikací, které s daty ze senzorů pracují, k tomu, aby mohli rychle a efektivně propojit své produkty.

Odborníci předpovídali brzké masové nasazení senzorů a dalších LowPower zařízení, a to v řádech milionů ročně. Rychlost nasazování pozdržela nejprve pandemie covidu-19 a nyní krize spojená s válkou na Ukrajině a přehřátím ekonomik.

Společnost M2MC ale budoucí vývoj na poli LowPower zařízení vnímá optimisticky. „Už nyní se objevují zprávy o uklidnění v dodavatelských řetězcích komponent znamenající opětovné snížení cen a zrychlení jejich dodávek. Mohutné investice do výroby polovodičů v USA a Evropě rovněž přispějí ke snížení cen. Již dnes vidíme reálné projekty pro desetitisíce senzorů. Jak budou postupně přibývat, i tyto početné objednávky budou ceny tlačit dolů,“ vysvětluje Karel Krčmář.

O M2MC

Společnost M2M Communication Holding (M2MC), která stojí za vývojem platformy miotiq, působí na šesti kontinentech světa a je průkopníkem ve vývoji komunikačních IoT platforem pro NB-IoT/M2M s nízkými náklady na údržbu i spotřebu energie. M2MC je integračním partnerem operátorů Vodafone, AT&T, A1, Telia a Telefonica pro NB-IoT síť. Zákazníkům dodává od jednotek až po tisíce SIM karet, k nimž jim zajistí i vhodný datový tarif mobilních operátorů, účet na unikátní platformě miotiq pro zabezpečení a správu IoT komunikace, propojení se sítí NB-IoT a zprovozní přenos dat od čidla k IoT aplikaci zákazníka. Na poli LowPower sítí není žádným nováčkem, této problematice se věnuje již od roku 2015. Díky zkušenostem se všemi hlavními technologiemi patří k několika málo firmám, které se podílejí na vývoji novinek aplikovaných po celém světě. Další informace lze najít na webu www.moitiq.com