Tom Lauwers – divize Panasonic Mobile Solutions Business Division

V České republice dochází k tisícům havárií vody ročně. Podle Evropské agentury pro životní prostředí trpí 30 % evropské populace nedostatkem vody. Sucho navíc způsobuje ekonomické škody ve výši až 9 miliard eur ročně a další nevyčíslitelné dopady má i na přírodní ekosystémy.

Odborníci očekávají, že se situace bude ještě zhoršovat. Četnost, rozsah a dopady sucha se zvyšují. Změna klimatu navíc může způsobit snížení dostupnosti vody ve velké časti Evropy. Nejhůře však dopadne na jižní a jihozápadní země. Při nárustu teploty o 3 °C může navíc v některých řekách dojít k poklesu množství vody až o 40 % na vrcholu léta. V menší míře však pravděpodobně postihne i země západní a střední Evropy.

Nedostatek vody se dramaticky liší napříč Evropou

Havárie vodovodního podtrubí významně zhoršují stav distribuční sítě. Její stav významně závisí na konkrétní zemi napříč Evropou či Evropskou unií. Ztráty sahají od méně než 5 až po 50 %. Najít a opravit zdroj úniků však často představuje komplikovaný problém, a to hlavně v hustě osídlených oblastech. V některých částech Evropy jsou navíc vodovodní systémy tak zastaralé, že neexistuje přesné zmapování a pohotovostní technici by museli naslepo kopat, aby objevili konkrétní lokaci trubek.

V boji proti tomuto závažnému problému zavedla Evropská unie v roce 2020 směrnici o pitné vodě. Ta poskytuje legislativní rámec pro členské země k posouzení dostupnosti vody, což je první krok k řešení následných úniků. Co však mohou dělat samotné vodárenské společnosti?

Pes, satelitní snímky či moderní výpočetní technologie

Způsoby, jak vyhledávat a řešit havárie vodovodního potrubí, existuje celá řada. V západní Austrálii vycvičila tamní vodárenská společnost k lokalizaci úniků čtyřnohého technika. Anglický špringršpaněl Kep se tak stal prvním psem na detekci vody v zemi. Za den dokáže překonat na 5 km potrubí tam, kde by technikům s akustickým detekčním zařízením trvalo překonat stejnou vzdálenost až týden.

Ať už se k lokalizaci využívá nejlepší přítel člověka, satelitní snímky hledající vlhká místa na zemi nebo tradiční metody zvukové detekce, nejnovější výpočetní technika pomáhá rychle odstraňovat nalezené úniky. Odolné notebooky a tablety, jako je Panasonic TOUGHBOOK, byly vyvinuty pro ty nejnáročnější situace. Díky nim mají pohotovostní technici přístup k GPS a mapám infrastruktur a zajistí tak okamžitou odstávku přívodu vody po příjezdu na místo havárie. Následně mohou ihned po dokončení práce zhotovit výsledné hlášení.

Evropa má před sebou ještě dlouhou cestu k řešení problému nedostatku vody. Ať už se zvolí jakékoliv dlouhodobé řešení, pohotovostní technici budou mít spolehlivou výpočetní výbavu, která jim pomůže při lokalizaci a opravě havárií.