Udržitelné knihkupectví Reknihy nově nabízí všem, kteří chtějí své již přečtené knihy nabídnout dalším čtenářům, sběrná místa ve čtyřech městech. K Praze a Brnu nově přibyly pobočky v Plzni a Hradci Králové, kde se Reknihy domluvily s největším českým online bazarem OdKarla.cz, jenž použité knihy začal sbírat i prodávat. Během prvních dní spolupráce se jeho prostřednictvím prodalo už přes sto knih.

V Plzni je pak nové sběrné místo v bezobalovém obchodě Kardamon a tým Reknih nadále jedná o spolupráci i v dalších českých městech. Začátkem července letošního roku navíc začaly Reknihy spolupracovat také s pražským magistrátem. Portál OdKarla nabízí zboží, které zákazníci vrátili evropským e-shopům a kterým dává druhý život. OdKarla i Reknihy sdílí víru v budoucnost cirkulární ekonomiky a snaží se již použité věci dostat znovu do oběhu.

„Hned jak jsem projekt Reknih spustil, vytyčil jsem si jako jeden z cílů, že sdílení knih musí být pro každého co nejjednodušší. Proto se snažíme zájemcům, kteří chtějí své knihy prostřednictvím Reknih prodat, přiblížit. Tím, že otevřeme sběrná místa i v jejich městě. Dnes to děláme na základě toho, odkud plyne největší zájem o sdílení knih. V budoucnu však chceme být ve všech větších městech České republiky a cestu našich zákazníků zkrátit, jak jen to bude možné,“ říká zakladatel a CEO Reknih Tadeáš Kula.

Sběrná místa s udržitelným přesahem

Pokud se čtenář rozhodne některé z knih, které již přečetl, poslat dál do oběhu, má díky Reknihám několik možností, jak to udělat. První z nich je poslat balík zdarma prostřednictvím Zásilkovny. Další možností, prozatím jen pro Prahu a přilehlé okolí, je pravidelná ReTour, která probíhá na měsíční bázi a se kterou Reknihy objíždějí přihlášené čtenáře a knihy od nich vybírají. Nedávno přibyla také možnost dopravit knihy bez registrace osobně na adresu pražské pobočky nebo spolupráce s pražským magistrátem, díky které lze knihy zanechat v jednom ze tří re-use pointů, jež se v Praze nachází. Poslední možností je pak ponechání knih určených k prodeji na e-shopu v jednom ze sběrných míst. Ty jsou dnes čtyři, a to v brněnském bezobalovém obchodě BEZz, v plzeňském obchodě stejného typu Kardamon, v Hradci Králové, kde lze knihy nosit na adresu online bazaru OdKarla.cz, a právě v pražské revýdejně. Aby literatura mohla být přijata, je třeba pouze vyplnit formulář, nafotit knihy a zvolit jednu z nabízených variant předání knih.

„Sběrná místa nevybíráme pouze na základě lokalit, ale i s důrazem na jejich přesah směrem k udržitelnosti. A tak se nám všechna, se kterými jsme doposud navázali spolupráci, podobají v hlavní myšlence – být co nejvíce ohleduplný k naší planetě. Ať už tím, že prodávají potraviny a drogerii bez obalu nebo věci, které jejich majitelé již nepotřebují, lze je snadno opravit a stále mohou sloužit účelu, za kterým byly vyrobeny, což je přesně případ bazaru OdKarla. Spolupráci s ním jsme zároveň posunuli o řád výše, a tak se jeho prostřednictvím Reknihy nejen sbírají, ale i prodávají a už jen za prvních několik dní si k Reknihám našly na OdKarla cestu stovky lidí,“ dodává Kula.

Literatura, která se jakýmkoliv z uvedených způsobů dostane do Reknih, je následně nabídnuta na e-shopu k prodeji. Zákazník už jen počká, až se zrovna ta jeho prodá a na účet mu bude připsán kredit. Ten může buď využít pro nákup dalších knih z druhé ruky, nechat si ho v peněžní podobě zaslat na bankovní účet nebo přispět na chod Reknih a na organizaci Rainforest Trust, která bojuje proti odlesňování deštných pralesů.