Největší český zpracovatel elektroodpadů a plastů slaví 30 let

Přes 500 000 tun zpracovaného odpadu s úsporou 4,2 mil. tun CO2 má na svém kontě firma PRAKTIK system, ze Stráže pod Ralskem. Největší český zpracovatel elektroodpadů a plastů letos slaví 30 let od založení. Od skromných začátků v roce 1994 vyrostl PRAKTIK v předního evropského hráče a lídra na trhu s obratem půl miliardy korun a téměř stovkou zaměstnanců.  

V průběhu let firma vyvinula efektivní recyklační technologie, které proměnily miliony tun odpadů na suroviny, z nichž vznikají nové produkty. „Celkově jsme během našeho působení zpracovali více než 350 000 tun elektroodpadů a 150 000 tun plastů s úsporou 4,2 mil tun CO2,“ říká ředitelka PRAKTIK system Lada Martinková. „Nejenže tím chráníme životní prostředí, ale také nahrazujeme omezené zdroje.“

PRAKTIK system se řadí k několika málo firmám v Evropě, jež mají všechny tři stupně zpracování chladicích zařízení pod jednou střechou. Moderní recyklační technologie nejenže bezpečně zachytí nebezpečné plyny, oleje a jiné nebezpečné součástky, ale separují i maximum materiálu a dočistí jej natolik, že jej lze využít jako náhradu za primární suroviny. „Z každé zpracované tuny vytěžíme více než 80 % materiálů, jako jsou železo, neželezné kovy, čisté plastové drti, sklo a další, které následně putují k zpět k výrobcům,“ upřesňuje ředitelka Lada Martinková.

Až 80 % staré ledničky lze znovu využít

Unikátem je linka na zpracování lednic a mrazáků, která je zde v provozu od roku 2019 a je jednou z nejmodernějších v Evropě. Ročně jí projde až 450 tisíc kusů. Má veškeré certifikace a za hodinu je schopna zpracovat až 90 lednic. Kromě chladicích a mrazicích zařízení PRAKTIK system zpracovává i další spotřebiče a elektroniku včetně praček, myček, sušiček, mikrovlnek, sekaček, televizorů a IT techniky. Roční kapacita firmy je 50 000 tun.

Zaměřuje se i na vícesložkové plastové odpady, jako jsou plasty z elektrospotřebičů, palubní desky či nárazníky z aut. Slouží k tomu různé mechanizované třídičky pracující s hustotou materiálu. S výrobci plastových dílů pak PRAKTIK system spolupracuje na navrácení těchto materiálů zpět do výroby.

„Správné nakládání s odpady je klíčem k úspěchu v našem průmyslu. Díky sofistikovaným postupům od sběru po finální zpracování hrajeme významnou roli v životním cyklu výrobku,“ uvádí zakladatel a majitel PRAKTIK system s.r.o., Petr Linhart. Důležitá je podle něho i dobře nastavená spolupráce s kolektivními systémy. „Jako provozovatel největšího kolektivního systému sběru odpadních elektrospotřebičů v ČR si partnery pečlivě vybíráme. S PRAKTIK system spolupracujeme při zpracování vysloužilých chladicích zařízení téměř 20 let. Velmi oceňuji jejich aktivní přístup k inovacím v oblasti zpracování i následného využití získaných materiálů,” říká Roman Tvrzník, předseda představenstva ELEKTROWIN, a. s.

Zaměstnávání vězňů a edukační programy

PRAKTIK system zaměstnává ve Stráži pod Ralskem a dalších dvou pobočkách v Praze a Horním Slavkově celkem 95 lidí. Od roku 2008 také spolupracuje s Vězeňskou službou ČR, konkrétně s věznicí ve Stráži pod Ralskem. V průběhu let se spolupráce rozšířila a zaměstnává odsouzené i z Jiřic a jedna provozovna se nachází přímo v areálu věznice v Horním Slavkově. Práci zde za tu dobu našlo více než 2 500 odsouzených, a PRAKTIK se tak řadí k největším zaměstnavatelům odsouzených v ČR.

Firma se velmi intenzivně věnuje i osvětě. Rozvíjí edukační programy pro veřejnost, děti a studenty, ročně zorganizuje kolem 30 eventů. Dlouhodobě také podporuje spolky a zájmová sdružení v regionu. Více na www.praktiksystem.cz