O ekologický způsob vytápění má zájem čím dál víc Čechů. Vyplývá to z aktuálního průzkumu tuzemské agentury Ipsos ve spolupráci se společností Provident Financial. Podle něj se chystá změnit vytápění v domě či bytě až 20 procent domácností. Nejčastěji se lidé poohlíží po výměně starého kotle za elektrický, novém tepelném čerpadle nebo instalaci domácí fotovoltaické elektrárny. Právě kombinací posledních dvou variant mají Češi šanci ušetřit nejvíc, podle statistik tím mohou získat až osmdesát procent nákladů zpět.

Společný průzkum agentury Ipsos a společnosti Provident Financial ukázal, že Češi jsou naklonění ke změně vytápění ve svých domovech. Údaje z konce loňského kalendářního roku tvrdí, že zhruba pětina domácností se rozhodla pro výměnu starého kotle za plynový kotel, elektrický kotel či tepelné čerpadlo, přibližně 21 procent lidí se chystá na přechod na úspornější zdroj vytápění v brzké době. Většina obyvatel se ale odhodlá raději k úspornějšímu, méně nákladnému způsobu úspory, například k výměně žárovek nebo nákupu energeticky nenáročných spotřebičů. Na takové změny spoléhají přibližně tři čtvrtiny populace.

„Z našeho průzkumu vyplynulo, že Češi k těmto úpravám přistupují opatrně a se vším respektem k rodinnému rozpočtu i nepředvídatelné ekonomické situaci. Přirozeně tak nejčastěji volí řešení, která nevyžadují tak vysokou vstupní investici,“ uvedl finanční analytik společnosti Provident Financial Petr Javůrek. Průzkumu se na konci loňského kalendářního roku zúčastnila tisícovka respondentů.

Co se týče nákladnějších způsobů, jak ušetřit na energiích, stále více láká solární energie. Fotovoltaické panely podle průzkumu plánuje v blízké době instalovat více než čtvrtina respondentů. „Je to logické, zájem o úsporná opatření v oblasti energií v posledních dvou letech stoupl, zejména kvůli dlouhodobě nestabilním cenám energií na trhu,“ vysvětluje Jaroslav Trojáček, produktový manažer společnosti Enbra, která se věnuje řešením v oblasti technické správy budov. Podle studie plánuje využít státní dotace každý pátý zájemce o změnu vytápění.

Deset miliard na podporu fotovoltaiky

Na podobná dílčí opatření je navíc možné získat dotaci v hodnotě stovek tisíc korun díky dotačním programům Oprav dům po babičce nebo Nová zelená úsporám. U tohoto projektu se navíc od února zvýšila podpora na fotovoltaiku o deset miliard, nově je tak možné čerpat na samostatnou instalaci panelů částku do 160 tisíc korun, v kombinaci s tepelným čerpadlem stát poskytne příspěvek až 125 tisíc korun.

„Nová zelená úsporám je a bude podporou energetických úspor domácností. Program jsme proto upravili tak, aby motivoval všechny vlastníky rodinných domů především ke komplexním renovacím. Ty jim přinesou významné úspory, zvýší komfort bydlení, přispějí k renovaci bytového fondu a v neposlední řadě se budou podílet na snižování celkové spotřeby energií,“ připomíná ministr životního prostředí Petr Hladík.

O tepelná čerpadla a fotovoltaické systémy je podle prodejců v posledních pěti letech nebývalý zájem. Jejich kombinace má největší potenciál finanční úspory ze všech druhů vytápění, a to zejména proto, že si vzájemně nepřekáží. Hlavním principem této kombinace je, že se systémy vzájemně doplňují a pomáhají šetřit energii po celý rok. Je ale potřeba vědět, co nám kombinovaný systém přinese. „Podobné řešení se samozřejmě nevyplatí vždy, záleží na konkrétní situaci a technické specifikaci rodinného domu, tedy na dosavadním způsobu vytápění, energetické náročnosti, tepelné ztrátě nebo zvyklostech členů domácnosti,“ objasňuje Ondřej Popelka, produktový manažer společnosti Enbra.

Výše úspory závisí i na původním způsobu vytápění

Důležitým faktorem při přechodu vytápění na tepelné čerpadlo je identifikovat původní způsob vytápění. Kombinace s fotovoltaikou v největší míře ušetří při přechodu z elektrokotle, uvádí se až osmdesát procent nákladů. Méně je to pak při přechodu z kondenzačního plynového kotle, kolem padesáti procent. „Každopádně ale platí, že kombinace obou systémů ušetří víc, než když budete mít jen jeden nebo druhý systém,“ vysvětluje Popelka.

Konkrétní úspora finančních nákladů se zásadním způsobem odvíjí od způsobu vytápění, který uživatelé používali ještě před přechodem na tepelné čerpadlo. Podle statistik se nejvyšší množství elektřiny v domácnosti spotřebuje na vytápění, chlazení a ohřev teplé vody. Tepelné čerpadlo ke svému provozu využívá elektřinu, kterou pro něj po většinu roku vyrobí zmíněné solární fotovoltaické panely.

Důvodů, proč zvážit přechod na obnovitelné zdroje je mnoho – energetická soběstačnost, ekologie nebo nízké provozní náklady. Tepelná čerpadla odebírají zhruba dvě třetiny energie z okolního prostředí, například vzduchu, země nebo vody. Dosahují tak nejnižších emisí oxidu uhličitého ze všech konvenčních topných zdrojů,“ shrnuje Ondřej Popelka.