Jen několik málo dní zbývá do začátku největšího odborného veletrhu solárního průmyslu, Intersolar Europe. Veletrh, který je součástí skupiny veletrhů The smarter E Europe, se letos uskuteční v termínu 14. až 16. června v Mnichově a zúčastní se jej rekordních 1 372 vystavovatelů. Mezi nimi figuruje sedm z Česka, a to včetně společnosti Greenbuddies, která má za sebou instalaci více než dvou milionů fotovoltaických modulů v šestnácti zemích EU. Velkým tématem veletrhu bude mimo jiné minimalizace technologické nezávislosti, respektive narušení dodavatelského řetězce v Evropě.

Letošní ročník veletrhu Intersolar Europe, startující 14. června, předpokládá celkový rekordní počet vystavovatelů, kterých se do této chvíle registrovalo 1 372, i návštěvníků, kterých se očekává až 85 tisíc ze 160 různých zemí. Ti všichni se budou potkávat na výstavní ploše o rozloze 111 500 metrů čtverečních. Rekord překoná i česká účast na tomto veletrhu, kdy z tuzemska dorazí sedm vystavovatelů, což je o jednoho více než vloni. Mezi nimi figurují tyto firmy: GBC Solino, Nanosun, Photomate, Raylyst Solar, SNT – SPIDER NEW TECHNOLOGY a solární stavební firmy Solarity a Greenbuddies.

Greenbuddies, přední český dodavatel fotovoltaických řešení, které zahrnují pozemní, střešní instalaci i instalaci nabíjecích infastruktur pro automobily, bude k vidění na veletrhu již podruhé a odprezentuje zde své zkušenosti z více než 800 MWp fotovoltaických elektráren, kdy nainstaloval více než dva miliony fotovoltaických modulů v šestnácti zemích Evropské unie. Jedním z mnoha úspěšných zahraničních projektů je třeba instalace carportů v rakouském Lutzmansburgu – největší projekt svého druhu, který byl v Rakousku realizován. V tuzemsku mají Greenbuddies na kontě například instalaci střešní fotovoltaiky na Kongresovém centru nebo automobilce Škoda Mladá Boleslav, v obou případech se jednalo o dodávku kompletní elektrárny pro ČEZ ESCO.

„Účast na veletrhu takového formátu je pro nás prestižní záležitostí. My si od ní slibujeme především posílení vztahů s existujícími zákazníky, což většinou vyústí do nových obchodních příležitostí, důležité budou ale také plánované diskuze nad aktuálními tématy solárního průmyslu nebo představení nejnovějších trendů v oboru,“ komentuje účast na Intersolar Europe spolumajitel firmy Aleš Spáčil.

Intersolar Europe každoročně pod heslem „Connecting solar business“ sdružuje výrobce, dodavatele, distributory, poskytovatele služeb, projektanty a developery z celého světa, aby diskutovali o nejnovějším vývoji a trendech, na vlastní oči poznali inovace a setkali se s potenciálními novými zákazníky.

Evropa lační po fotovoltaice, potýká se ale s nedostatkem výrobních kapacit

Nárůst zájmu o solární energetická řešení na celém světě, v poslední době podpořený zejména geopolitickými konflikty a nárůstem energií, je zřejmý: v loňském roce objem celosvětově instalovaného elektrického fotovoltaického výkonu dosáhl rekordní hranice jednoho terawattu. Konkrétně Evropa zaznamenala meziroční nárůst instalovaného výkonu o 47 % a další růst se očekává i v příštích letech.

Jedním z hlavních témat veletrhu Intersolar Europe tak bude právě renesance fotovoltaického průmyslu v Evropě, který se ale v současné době potýká se zásadní překážkou: evropští výrobci nejsou schopni držet krok s poptávkou po fotovoltaických výrobcích. Podle společnosti PwC činila v roce 2021 celková kapacita výroby fotovoltaických článků v celé EU pouhých 8,3 GW. Pro představu, jen Německo plánuje v letošním roce instalovat 9 GW fotovoltaických elektráren. Narušení dodavatelského řetězce a technologické závislosti hrozí, že budou brzdit prudký rozvoj fotovoltaiky v Evropě. Strategie, jak tuto nelichotivou situaci změnit, budou v Mnichově prezentovat odborníci a zástupci klíčových sdružení.