Jak inovativní technologie zvyšují produktivitu

Výzvy dneška jsou všem dobře známé. Narušení dodavatelského řetězce omezuje schopnost obstarávat díly potřebné pro výrobu a zákazníci požadují možnost plného přizpůsobení v očekávání, že své zakázkové výrobky obdrží co nejdříve. V závodech se potýkáme se stárnoucími pracovními silami, ubývajícími pracovními silami a pracovními silami, které jsou nuceny přijmout novější a inteligentnější způsoby práce v digitální éře.

Přesto – kupodivu – panoval obrovský optimismus, a to zejména mezi poskytovateli řešení na letošním veletrhu Automation Fair 2022, kteří slibují, že vyvíjejí správné nástroje pro nápravu průmyslové situace.

Během své prezentace s názvem „Jak inovativní technologie zvyšují produktivitu“ David Vasko, ředitel pro pokročilé technologie společnosti Rockwell Automation, a Jerry Foster, technologický ředitel společnosti Plex Systems, upozornili na to, že v současné době je v tuzemské výrobě 800 000 neobsazených pracovních míst. Tento nedostatek tak omezuje produktivitu a brání výrobcům v dosažení skutečné digitální transformace. Do roku 2030 se totiž má zvětšit na více než 2 miliony neobsazených pracovních míst, což může americký průmysl velmi ochromit.

Jaké nástroje lze tedy použít k řešení těchto problémů? Vyberte si!

Automatizace v nejširším slova smyslu umožňuje udělat více s menším množstvím práce. Vasko se odkázal na biotechnologickou společnost, která nahradila svůj malý tým přepracovaných a příliš kvalifikovaných vědců stolními výrobními jednotkami, které prováděly opakující se úkoly při výrobě chrupavek.

Roboti samozřejmě obsazují mnoho pozic uvolněných lidskými pracovníky. Mezi nejpřitažlivější aspekty moderních verzí patří však jednoduchost zaškolení. Pracovník v továrně může totiž dát robotovi pokyn k provedení úkolu přibližně stejně rychle, jako se ho sám naučí.

Přednášející dvojice popsala výhody umělé inteligence (AI) v moderní výrobě slovy: AI může dát vašemu nejnovějšímu operátorovi všechny schopnosti vašeho nejlepšího operátora. „Superschopnosti,“ řekl Vasko o AI, pokud je správně použita.

Dvojice také vyzdvihla hodnotu digitálního dvojčete ve stresových průmyslových pracovištích, jelikož to umožňuje každému členu týmů přístup, testování, vylepšování a optimalizaci procesů pro jejich reálné protějšky.

Jsou to víc než jen skvělé nové hračky. Moderní digitální technologie jsou pákou pro nábor zaměstnanců, nástrojem pro jejich vzdělávání a udržení. Výzvy, které vidíme v globální průmyslové aréně, upozorňují na jejich hodnotu – tlak tvoří diamanty. A těžké časy upřednostňují nové dovednosti.

Ideální moderní pracovník je podle Vaska flexibilní, protože se musí přizpůsobovat neustále se vyvíjejícím technologiím. Je přirozeným řešitelem problémů, silným komunikátorem a ochotným spolupracovníkem, protože přístup Průmyslu 4.0 závisí na sdílení dat napříč funkcemi. Ideální moderní pracovník je digitálně založený, schopný a ochotný učit se a rychle využívat nové taktiky. Tato dvojice také popsala hodnotu „levelování“ operátorů, techniků a inženýrů při osvojování dalších dovedností, rolí a odpovědností. To pomáhá udržet si je ve firmě.

„Řešení je opravdu jednoduché,“ řekl Foster. „Musíme tyto pokročilé nástroje využít a zajistit, aby je lidé v továrnách uměli používat. Vše musí být o produktivitě, abychom byli efektivnější a produktivnější. Tyto věci, jako je cloud, umělá inteligence a roboti, nám dávají šanci bojovat v příštích 10 až 15 letech.“

Foster odkázal na následky pandemie v posledních letech – ti, kteří využívali cloudové systémy pro realizaci výroby (MES), byli schopni pracovat mnohem plynuleji (často na dálku) než ti, kteří byli spoutáni lokálními systémy. „Továrny, které používaly lokální software, měly v tomto období opravdu problémy,“ zdůraznil, než požádal posluchače, aby si představili průmyslového pracovníka v nepříliš vzdálené budoucnosti. Obsluhuje složité prostředky, ale dělá to na míle daleko od továrny. Sedí na gauči ve svém obývacím pokoji a je vybaven brýlemi pro virtuální realitu, které mu umožňují digitálně komunikovat se stroji a spojit se s globální sítí kolegů odborníků v metaverzu. „To je reálná možnost,“ sdělil. „Ještě je to pár let daleko, ale rychle se to blíží.“

V současné době se strategie mění díky cloud computingu a vzdáleným technologiím. Přednášející podrobně popsali tři způsoby, jakými chytré přístupy ovlivňují moderní průmyslové pracoviště:

Vliv na podnikání

Tyto přístupy mohou průmyslovým podnikům pomoci překonat neočekávané poruchy (vzpomeňme na pandemie, špatné počasí a války). „Lidé s rozhodovacími pravomocemi se stále mohou rozhodovat,“ řekl Foster. „Stále mohou získávat aktuální informace o provozu v reálném čase prostřednictvím cloud computingu, namísto přístupu on-premise, kdy byly informace uvězněny v černé skříňce uvnitř zařízení.“

Dopad na zaměstnance

Pokud pracoviště přijme tyto chytré přístupy, zaměstnanci mohou častěji pokračovat v práci. Snižuje se počet odstávek. Vzdálený přístup umožňuje zaměstnancům, jak popsal Vasko, pracovat ze svého obytného vozu při cestování po zemi. „Spokojení zaměstnanci jsou produktivnější zaměstnanci,“ zdůraznil.

Cloud computing navíc rozšiřuje nabídku talentů, takže zaměstnavatelé mohou najít potřebné dovednosti z globálního výběru pracovníků.

Dopad technologie

Jednoduše řečeno, cloudové technologie zvyšují produktivitu. Přednášející použili jako příklad brýle s rozšířenou realitou, které umožňují jednomu inženýrovi v terénu přístup k informacím celého jeho týmu v centrále. „Můžete do svého prostředí vtáhnout ostatní, aby vám pomohli s řešením problémů. Technologický dopad cloudu je obrovský,“ uvedl Foster. „A v kombinaci s možnostmi IoT a 5G přináší obrovské výhody.“

Zaměstnavatelé a týmy, které jim pomáhají realizovat jejich plány, mohou díky tomuto způsobu myšlení a využívání těchto nástrojů získat mnoho výhod. Tato změna taktiky a zvyšování kvalifikace pracovníků však může vyvolat překvapivý a náročný vedlejší efekt, vysvětlili přednášející. S rostoucí technickou kvalifikací se pracovníci stávají atraktivnějšími pro hi-tech zaměstnavatele, kteří je chtějí získat.

Řešení?

„Chceme zlepšit vnímání výroby,“ doplnil Foster. „Chceme, aby si mladí lidé mysleli, že je to opravdu skvělá práce, kterou chtějí vykonávat. Tohle přeci není výrobní závod vašeho otce.“