Firmy sídlící v udržitelných kancelářích mohou na energiích ušetřit přes 4 000 Kč na metr čtvereční za rok. Vyplývá to z dat společnosti Skanska Commercial Development Czech Republic. Kancelářské budovy s nízkými náklady na energie mají reálný pozitivní vliv na hospodaření svých nájemců. Platí to obzvlášť v době extrémního růstu cen energií, kdy náklady na elektřinu již od konce roku 2021 prudce stoupají.

Drahé energie mají vliv na domácnosti napříč Evropou, nevyhýbají se ale ani firmám. Výdaje na vytápění, klimatizaci a osvětlení kanceláří představují značnou část jejich rozpočtu. Zatímco pronájem jednoho čtverečního metru kanceláře v širším centru Prahy stojí společnosti do 5 500 Kč ročně, za elektřinu mohou zaplatit ještě více. I s kanceláří ve velmi energeticky úsporné budově je elektřina za rok 2022 vyjde přibližně na 4 000 Kč za metr čtvereční a do budoucna mohou platit ještě více. Před rokem to přitom bylo jen okolo 1 300 Kč.

Firmy šetří, kde se dá

Firmy i veřejné instituce se snaží na energiích šetřit. V září 2022 česká vláda dokonce snížila minimální povolenou teplotu na pracovištích. Například kanceláře mohou být od té doby vytápěny na pouhých 18 stupňů Celsia oproti předešlým 20 °C.

„Dosáhnout výrazných úspor se dá také efektivním řízením vytápění a klimatizace podle obsazenosti kanceláří. O víkendu nemusí klimatizace běžet vůbec a večer, když už není v místnostech tolik lidí, je možné ji vypínat dříve. Stejně tak je možné například snížit teplotu horké vody v boilerech. Uspořit se dá vedle toho i na osvětlení – kromě LED osvětlení je možné používat také pohybové senzory. A to například i v garážích,“ vysvětluje Eva Nykodymová, manažerka pro oblast zdraví, bezpečnosti a udržitelnosti jednotky komerčního developmentu společnosti Skanska.

Udržitelná kancelářská budova ušetří více než 40 % energie

Pro firmy je klíčové zabývat se energetickými úsporami již při hledání a výběru nových kanceláří. Způsob vytápění, zateplení a klimatizace ovlivňuje energetickou náročnost budovy nejvíce. Udržitelné budovy navržené tak, aby s energiemi hospodařily efektivně, mohou mít spotřebu i o desítky procent nižší než běžné kancelářské budovy. Ještě výraznější rozdíl je patrný při jejich srovnání s kancelářemi v činžovních domech nebo starších kancelářských budovách.

„Zásadní je, aby bylo efektivně řešeno vytápění, a aby byla stavba dostatečně zateplená. Naše udržitelné kancelářské budovy navíc využívají technologie jako je například rekuperace energie, vnější stínění oken nebo LED osvětlení s pohybovými senzory. To vše v kombinaci s vhodným návrhem budovy, který maximalizuje počet kancelářských míst s přísunem denního světla, snižuje náklady na osvětlení až o 50 procent,“ dodává Nykodymová.

Podle údajů Skanska tak úspory energií v jejích udržitelných kancelářích dosahují přes 40 % oproti hodnotě předepsané dle Průkazu energetické náročnosti budov (PENB) nebo českého energetického modelu (EPBD). Nájemce udržitelných kanceláří tak může ročně ušetřit až 4 000 Kč ročně na metr čtvereční.

Jaká opatření napomáhají snížit energetickou spotřebu kanceláří?

  • Snížení teploty vytápění o 2 až 4 stupně Celsia – úspora až 15 %
  • Úprava rozvrhů pro „obsazenost“ a „neobsazenost“ kanceláří s cílem snížit výdaje na vytápění a klimatizaci v době, kdy prostory nejsou zaplněny
  • Snížení teploty horké vody v bojlerech
  • LED osvětlení s pohybovými senzory, větší využití přirozeného denního světla – např. u budovy Parkview dosahuje úspora až 50 %
  • Vypínání spotřebičů, které jsou jen v pohotovostním (stand-by) režimu

Budoucnost kanceláří musí být udržitelná

Poptávka po prémiových udržitelných kancelářských prostorách roste již dlouhou dobu a raketový růst cen energií tento trend ještě posílil. Udržitelné prostory se reálně vyplatí, a to úměrně s tím, jak stoupají ceny energií.

„Udržitelná řešení kanceláří jsou investice, která se vyplatí – podobně jako třeba fotovoltaické panely na rodinných domech. Trh si to uvědomuje, a proto roste poptávka po standardu, který jsme nastavili. Třeba naše budova Parkview na pražské Pankráci má dokonce mnohem menší spotřebu elektřiny, než požaduje prestižní certifikace LEED Platinum a české předpisy. Usilujeme o to, abychom šli v tomto ohledu příkladem a motivovali ostatní stavební společnosti k tomu, aby začaly při stavbě kanceláří dbát na energetickou úspornost. Ukazuje se totiž, že je to ta jediná správná cesta vstříc budoucnosti,“ uzavírá Nykodymová.