Během letošního a příštího roku skončí zákazníkům energetických společností smlouvy, které ještě zahrnují ceny před energetickou krizí. Všechny tyto zákazníky čeká výrazné navýšení cen. Toto zdražení již pocítily některé domácnosti, které měly uzavřené smlouvy s fixací cen na 1 nebo 2 roky z období před říjnem 2021. Cenový šok byl a bude vidět hlavně v navýšení záloh o desítky až stovky procent. Stovky tisíc českých domácností tak v následujících měsících čeká těžké rozhodování a přepočítávání rodinného rozpočtu. Srovnávače typu Kalkulátor.cz pomohou srovnat nabídky dodavatelů energií a najít optimální řešení pro vaši domácnost.

Po pádu Bohemia Energy (BE) a dalších dodavatelů, co ukončili v letech 2021 a 2022 své působení na trhu, se dají odběratelé energií rozdělit do několika kategorií podle smluvního závazku a ceny za energie. Všechny tyto skupiny míří ke stejnému závěru, a to dvojnásobnému až trojnásobnému navýšení ceny za elektřinu i odebraný zemní plyn. Tento trend zdražování nejvíc umocnil konflikt na Ukrajině, který prohloubil energetickou krizi a navýšil ceny do historických výšin.

Máme tedy 3 hlavní skupiny zákazníků:

► Ty, kterým končí smlouva z doby před říjnem 2021, tj. „před pádem BE“

► Ty, kteří byli v režimu DPI po pádu BE a končí jim smlouva

► Ty, kteří mají ceny chráněné vládním stropem (cenová regulace)

První skupinu tvoří zákazníci, kteří si sjednali smlouvu před pádem BE, kdy se do října 2021 pohybovala průměrná cena elektřiny kolem 1,5 tisíc korun za MWh a plyn kolem 6 set korun za MWh (bez distribuce a DPH). Tyto zákazníky aktuálně čeká dvojnásobné nebo trojnásobné zdražení cen za dodávky plynu a elektřiny.

Druhá skupina reprezentuje zákazníky, kteří si po pádu BE a dalších dodavatelů sjednali smlouvu na 1 až 3 roky s cenou kolem 3,5 tisíc korun za MWh elektřiny  a 1,2 tisíc korun za MWh plynu. V porovnání se stavem před pádem dodavatelů to představuje až 100 % navýšení ceny, což byl tehdy pro obyvatele doslova cenový šok.

Polovina zákazníků padlých dodavatelů energií si zafixovala smlouvy na 2 roky, třetina na 3 roky a pouhá desetina na 1 rok a skoro milionu obyvatel tak nyní výhodné smlouvy dobíhají. Pro představu, bývalí klienti BE si v říjnu 2021 volili jiného dodavatele s cenou okolo 3 tisíc korun za MWh elektřiny. Se začátkem války došlo k obrovskému zdražování, které zastavil až vládní strop s cenou 5 tisíc Kč za MWh, ale ti, kteří si museli kvůli krachu dodavatele uzavřít smlouvu, měli stále výhodné 3 tisíce korun za MWh,“ uvádí ředitel sekce Energie společnosti Kalkulátor.cz, Lukáš Kaňok a dodává: „Dá se tedy říci, že krach dodavatelů v roce 2021 je v podstatě ochránil před plošným zdražením. Nyní ale musí zpozornět, aby neplatili násobné částky. Klíčové je zkontrolovat si smlouvy na dodávky energií a v předstihu si srovnat možnosti, pro jaký produkt nebo jakého dodavatele se rozhodnout.”

Třetí skupinu zákazníků tvoří ti, jimž končila fixace či se jim automaticky prodloužila smlouva dle smluvních podmínek. Jejich cena se pohybovala na úrovni kolem 6,5 tisíce korun za MWh elektřiny a 3 tisíce korun za MWh plynu. Od září do konce roku 2022 byly vidět i extrémní případy cen elektřiny přes 15 tisíc korun a plynu 6 tisíc korun za MWh. Do třetí skupiny patří i zákazníci, kteří mají dlouhodobě smlouvu na dobu neurčitou. Ti mají v aktuální situaci elektřinu a plyn na vládou zastropovaných cenách nebo lehce pod touto hranicí.

Cenový strop na energie zavedla vláda ČR s platností od 1. ledna 2023 jako reakci na rozmáhající se energetickou chudobu. Strop tak paušálně stanovil maximální cenu elektřiny na 5 tisíc korun za MWh bez DPH a plynu na 2,5 tisíc korun za MWh bez DPH.

Aktuálně ale není pro rok 2024 cenový strop prodloužen. Největší dodavatelé oznamovali již během letošního roku několikáté snížení ceníků pod vládní strop. Na trhu jsou nyní i nabídky kolem 3,7 tisíc korun za MWh silové elektřiny bez DPH.  Nesmíme ale zapomenout, že k této ceně se ještě připočítává daň z elektřiny, distribuční poplatky stanovené ERÚ a poplatky za obnovitelné zdroje energie. A právě poplatky za obnovitelné zdroje již vláda od roku 2024 za obyvatele pravděpodobně nebude proplácet. Za každou spotřebovanou megawatthodinu elektřiny si tak připlatí domácnosti až o 600 korun více. Ačkoliv tedy cena elektřiny od dodavatelů klesá, přesto mohou obyvatelé platit za energie více bez ohledu na typ fixace.

Nabídky se začínají blížit cenám energií před konfliktem na Ukrajině, ale stále jsme na násobcích toho, na co jsme byli dlouhodobě zvyklí. “Lze říct, že cena elektřiny a plynu klesá, ale většina domácností na svých fakturách uvidí opak. Ceny se lidem zvednou, ať už proto, že měli fixovanou velmi nízkou cenu z doby před krachem BE a nebo je krach BE donutil uzavřít cenu okolo 3 tisíc korun a nyní budou přecházet na aktuální ceníky, které jsou lehce pod 4 tisíci korunami. Spotřebitelé s ceníkem regulovaným vládním cenovým stropem, mohou s novým rokem platit klidně i nad 7 tisíc korun za MWh bez ostatních poplatků, nemluvě o znovuúčtování poplatku za obnovitelné zdroje,” dodává Lukáš Kaňok.

Jednoznačné doporučení je hlídat si svou smlouvu na energie, včas ji řešit a srovnat si nabídky na trhu. Lukáš Kaňok k situaci dodává: „Nečekejte, že se situace vyřeší sama. Vašich deset minut na webu vám může snížit cenu energií i o polovinu. K tomu aktivně a bezplatně pomáhá i web Kalkulator.cz, který dokáže najít vhodnou nabídku na míru pro každého.”

Pokud se zákazníkům už smlouva automaticky prodloužila do nevýhodné ceny, ať už nad vládním stropem nebo jen lehce pod vládním stropem, měl by si zákazník zjistit výši sankce za ukončení smlouvy před dodržením závazku a zvážit odchod i za cenu sankce. O tento způsob přechodu k jinému dodavateli je evidován oproti předchozímu období zvýšený zájem.

Vyzkoušejte si srovnání cenových nabídek dodavatelů energií a ušetřete nemalé peníze vynaložené na energie ještě letos.

Modelový příklad: