Za dva roky, kdy Globus nabízí ekologičtější alternativy nákupních tašek, ušetřil více než 57 tun plastu. Místo toho si zákazníci zakoupili milion tašek z trvanlivého materiálu, které používají na nákupy opakovaně. Současně si lidé v Globusu pořídili 300 tisíc opakovaně použitelných ovosáčků jako variantu k mikrotenovým pytlíkům. Nově tyto hypermarkety nahradí velkou papírovou tašku ekologičtější variantou. Půjde o velmi odolnou plastovou tašku z evropského recyklátu, která je opět stoprocentně recyklovatelná. Prodejem těchto tašek bude Globus přispívat na Konto Bariéry.

Papírové tašky pro středně velký nákup jsou nevhodné. Často se po jediném nákupu taška poškodí. Navíc lidé s papírovou taškou nikdy nechodí na nákup znovu, ale takřka okamžitě končí v modrém kontejneru. Globus tak končí s prodejem velkých papírových tašek. V nabídce zůstane už jen papírová taška malá na drobné nákupy. Pro středně velké nákupy od září Globus zařadí nový druh tašky, certifikovanou plastovou Nákupní tašku Konto Bariéry, výrobcem nazývanou DuraBag®, vyrobenou z 80 % z evropského recyklátu v Německu. Ta je trvanlivější než běžná igelitka nebo papírová taška, vydrží až sto nákupů a poté je vhodná k opětovné recyklaci. „Zvažovali jsme, čím nahradit velkou papírovou tašku, kterou lidé použijí jen jednou. A volba padla právě na tuto trvanlivou plastovou, vyrobenou z evropského recyklátu. Pokud již tento odpad existuje, je dobré ho využít znovu. Navíc tím, že se vyrábí blízko, má minimální uhlíkovou stopu,“ řekla Aneta Turnovská, mluvčí hypermarketů Globus s tím, že cena za tuto 26 litrovou ekologicky udržitelnou tašku bude 15 korun. Současně dál zůstanou v nabídce dva druhy tašek z trvanlivých materiálů na velké nákupy za 29,90 korun. Například plátěné tašky, kterých se prodalo přes 414 tisíc, jsou koncipovány na odnos sto dvaceti 15 ti kilogramových nákupů. „Zákazníci si již zvykli na to, že si nosí na nákupy tašku svou, kterou si u nás pořídili v minulosti. Často ji používají i mimo nákupy pro odnos dalších věcí. Oceňují tak její praktičnost. U obou trvanlivých tašek jsou vychytávkou dvě kratší a dvě delší uši k nošení v ruce i přes rameno,“ vysvětlila Turnovská.

Ovosáčky

Zatímco se daří eliminovat jednorázový odpad díky taškám, s mikrotenem je situace poslední dva roky složitější. O ovosáčky, tedy alternativu k mikrotenovým pytlíkům, které se používají například na ovoce a zeleninu, měli lidé největší zájem před březnem 2020. Nástup viru COVID 19 ale elán do ekologických sáčků utlumil. „O ovosáčky byl veliký zájem, měsíčně jsme prodali i 25 tisíc kusů, zákazníci s nimi chodili opakovaně na nákupy. Trendu nahrávala i nízká cena 9,90 korun za kus, kterou jsme nastavili. I když je nabízíme za cenu stále stejnou, zájem o trvanlivé ovosáčky je nyní menší díky situaci okolo koronaviru. Věříme ale, že si zákazníci ovosáčky opět osvojí, protože ekologie jim není lhostejná,“ řekla Aneta Turnovská s tím, že z prodeje každého ovosáčku Globus přispívá 0,50 Kč na Konto Bariéry.

Alternativu k mikrotenovým sáčkům nabízí Globus také pro čerstvé pečivo. Tyto sáčky jsou celé z papíru. V rámci výrobků Poctivé výroby Globus, tedy produktů, které vznikají v pekárnách, cukrářstvích, řeznictvích a restauracích těchto patnácti hypermarketů, jsou obaly většinou z recyklovatelných materiálů PET a R-PET. Na každém baleném produktu z výroby Globus jsou také nově srozumitelné piktogramy vysvětlující recyklaci daného obalu.

Co Globus nabízí pro odnos nákupů:

  • Papírová malá za 5 Kč
  • Nákupní taška Konto Bariéry – DuraBag® za 15Kč (v prodeji od září, prodejem tašky bude Globus přispívat na Konto Bariéry)
  • Permanentní a plátěná taška za 29,90 Kč
  • Ovosáček za 9,90 Kč (prodejem ovosáčku Globus přispívá na Konto Bariéry 0,50 Kč)