V souvislosti s novým klimaticko-energetickým legislativním balíčkem Evropské komise, který byl představen 14. července pod názvem „Fit for 55“, se odklon tuzemských tepláren od používaní uhlí stane ještě aktuálnějším. Podle tohoto návrhu by v zemích EU mělo dojít do roku 2030 k poklesu emisí skleníkových plynů o 55 % ve srovnání s rokem 1990. Tuzemské teplárenské společnosti musí rychle hledat ekologičtější alternativy. S tím má pomoci přechod na zemní plyn, který je při výrobě tepla aktuálně využíván pouze z jedné čtvrtiny. Skupina GasNet se na tento přechod intenzívně připravuje.
Navrhovaná evropská legislativa i vysoké ceny emisních povolenek zvyšují tlak na stávající uhelné zdroje. Zástupci českých tepláren proto hledají alternativy, které by snížily jejich dopady na životní prostředí. Efektivním řešením je změna klíčového zdroje a přechod z uhlí na zemní plyn, který při výrobě tepla aktuálně využívají teplárny pouze ve čtvrtině případů. Předpokládá se, že jeho podíl by se měl v několika příštích letech nejméně zdvojnásobit.
Na tuto možnost se pečlivě připravuje také skupina GasNet, provozovatel největší plynárenské distribuční soustavy v České republice, která přináší několik pádných argumentů jasně hovořících pro transformaci teplárenství.
„Jsme plynaři a přechod tepláren na zemní plyn plně podporujeme i proto, že přináší teplárnám mnoho výhod. V prvé řadě je to jeho reálná dostupnost pro většinu teplárenských provozů. Úroveň plynofikace v Česku patří k nejvyšším v Evropě. Pro provozovatele tepláren je velmi důležitý i fakt, že plynárenská síť je téměř ve všech městech s více než 2000 obyvateli. Celá soustava byla navíc historicky vybudována s předpokladem vyšších odběrů, než se jim dostává dnes,“ uvádí vedoucí oddělení Business Development skupiny GasNet Filip Dostál.
Spolupráce plynařů i teplárenských sdružení
Nezbytnou součástí úspěšného přechodu na zemní plyn je úzká a efektivní spolupráce všech zainteresovaných subjektů. V loňském roce bylo proto podepsáno Memorandum o spolupráci při dekarbonizaci teplárenství mezi Teplárenským sdružením České republiky a Českým plynárenským svazem, mezi jehož členy patří i skupina GasNet.
Jedním z prvním konkrétních kroků bylo vytvoření webu plynoveteplarny.cz, který je určen zástupcům tepláren a obsahuje všechny potřebné informace o plánovaných krocích.
„Děláme vše proto, abychom zástupcům tepláren dali ucelený obrázek o fungování tuzemského trhu se zemním plynem a vysvětlili jim všechny souvislosti a výhody využití tohoto paliva. Aktivně s nimi komunikujeme a v této chvíli už skutečně není na co čekat. Pokud teplárna o přechodu přemýšlí, je potřeba jednat rychle, protože realizace větších projektů může trvat i několik let,“ dodává Filip Dostál s tím, že v GasNetu vytvořili speciální tým odborníků, kteří jsou všem zájemcům připraveni okamžitě pomoci. A to od poradenství až po samotnou realizaci.