Zemědělské a komunální plasty, odborně nazývané fólie, končívají ve většině případů na skládkách nebo ve spalovnách. S jejich recyklací teď jako první v republice přichází nelahozevská firma ETW, která umí tyto materiály díky speciální technologii vyčistit a vrátit zpět do oběhu, nejčastěji v podobě recyklovaných nákupních tašek nebo pytlů na odpadky. Podle oficiálních čísel se v Česku ročně použijí 4 tisíce tun zemědělských a až 26 tisíc tun komunálních a průmyslových fólií, které dosud nikdo v tuzemsku zrecyklovat neuměl. Firmě ETW v plánovaném růstu pomůže investice SFG Holding, který tak vedle startupu SENS získává do portfolia druhý projekt zasazující se o udržitelnější životní prostředí.

Malé procento průmyslového či technologického odpadu, bez výrazného znečištění, se v ČR podaří hrstce firem recyklovat či vyvézt do zahraničí, a tím vrátit do oběhu. V případě zemědělské fólie k recyklaci takřka nedochází a naprostá většina vysoce znečištěné fólie následně končí na skládkách či ve spalovnách. Pro recyklaci těchto znečištěných fólií/plastů je třeba speciální filtrační technika, kterou ETW mohla díky nové investici nakoupit, a proto se jako první u nás naplno pouští do této recyklace. Firma je tak zároveň jednou z prvních vlaštovek, která pomůže České republice splnit nařízení Evropské unie o odpadové reformě, které ukládá povinnost recyklovat 55 procent komunálních odpadů do roku 2025, do roku 2030 pak 60 procent a o dalších pět let dokonce 65 procent.

Vyžadujte recyklované tašky a pytle na odpad!

„Urychlit recyklaci můžeme všichni tím, že budeme vyžadovat od obchodníků stoprocentně recyklované igelitové tašky, které jsou výrazně šetrnější než třeba tašky papírové, dají se používat opakovaně a lze je recyklovat skrze systém žlutých kontejnerů. Toto pochopili už třeba v Německu nebo Polsku, u nás jsme v recyklaci výrazně pozadu. Díky nové filtrační technologii, která umí znečištěné fólie až šestkrát vyčistit, budeme schopni recyklovat maximum fólií, s minimem odpadu a s nejvyšší možnou kvalitou výsledného regranulátu,“ uvádí CEO ETW Tomáš Louda. S novými technologiemi bude v silách ETW vyrobit až 6 tisíc tun regranulátu ročně. To je pro představu zhruba pětina celkového objemu tohoto odpadu v ČR. Regranulát se pak dá použít k výrobě jak zmiňovaných nákupních tašek, tak odpadkových pytlů, fólií pro stavebnictví nebo k výrobě závlahového potrubí.

Prioritou společnosti, jejíž obrat se za loňský rok pohyboval kolem sedmi milionů korun, je výroba regranulátu a jeho následný prodej výrobním závodům. ETW také pracuje na vybudování systému zpětného odběru, kdy od firem na trhu odebere znečištěné fólie, ty zpracuje a firmám vrátí odpadkové pytle ze 100% recyklátu. „Nyní už například jednáme s některými obchodními řetězci a plánujeme také napojení na Pražské služby. Jsme přesvědčení, že potenciál naší práce leží nejen v ekologičnosti, ale také v marketingovém potenciálu. Tato kombinace nabízí firmám zajímavou příležitost,“ dodává Louda.

Společnost dosud funguje bez jakýchkoliv dotací, což je v tomto odvětví ojedinělé. Velikost investice od SFG přesáhla deset milionů korun a tyto prostředky firma použije především pro zmiňované rozšíření výroby. Důkazem, že se jedná o perspektivní obor, je rostoucí poptávka. Byznysové výhledy firmy počítají se zdesetinásobením obratu během pár let.

„Jsme sice skupina zaměřená na finanční poradenství a realitní projekty, ale zodpovědný přístup k přírodě a planetě je pro nás velmi důležitý. ETW přináší systémové řešení, které může výrazně pomoci šetřit naše přírodní zdroje, a to je důvod, který nás k investici vedl. Mám velkou radost, že v našem portfoliu máme vedle SENS další z environmentálně udržitelných projektů. Přijde mi alarmující, že se ve společnosti řeší recyklace všeho možného, ale že tento zásadní problém zatím nikdo nedokázal podchytit,“ říká CEO SFG Holding Michal Dědek.

Americký sen, ten investiční

„S firmou jsme začali na zelené louce. Prvotním impulsem byla a je chuť vybudovat něco, co u nás ještě nebylo, a zároveň dělat dobrou věc,“ doplňuje Louda. Bratři Loudové se před založením společnosti ETW profesionálně věnovali americkému fotbalu. Byli dlouhodobou oporou Prague Lions, s týmem získali několik titulů a reprezentovali ČR na mistrovství Evropy v Itálii. Tomáš byl prvním českým hráčem, který byl zvolen v roce 2012 do širší soupisky světového výběru na Floridě. Nejzajímavější je však z byznysového pohledu angažmá bratrů v německé GFL, kde kromě zisku mistrovského titulu (2015) potkali Griffina Neala – bývalého hráče americké NFL a majitele společnosti Trumont. Právě při tomto setkání se zrodila první myšlenka recyklace fólií v České republice a firma Trumont se stala prvním investorem. SFG Holding o koupi podílu v ETW jednalo od léta 2019, transakci se povedlo dokončit na přelomu března a dubna letošního roku. SFG Holding v první fázi zvažovalo nákup minoritního podílu, ovšem jednání ETW s jinými potenciálními investory přineslo nabídku nákupu majority, tedy 51 procent.

Slovníček pojmů:

Komunální fólie – jedná se o odpad nejčastěji produkovaný domáctnostmi a průmyslovými areály (fólie z palet či PET lahví). Tyto fólie bývají často velmi znečištěné prachem, pískem či papírem a také jsou často smíchány s jinými druhy plastů ze žlutých kontejnerů. Poté, co je odpad převezen do třídíren sběrných dvorů, se fólie rozdělí na dva druhy – čiré a barevné. Slisují se do balíků vážících půl tuny a naloží na kamion, který uveze až 20 tun takového materiálu. V ETW se fólie vyloží, rozlisují a roztřídí dle šarží. Následně se rozdrtí na 20mm frakce, ty se pak vyperou ve speciální mycí lince. Materiál v podobě listů, který je z velké části zbavený nečistot, se vysuší a připraví k extruzi. Zde se roztaví a vyfiltruje i od těch nejmenších nečistot. Výsledným produktem je regranulát, který je vhodný pro další využití a slouží jako náhrada za originální ropný granulát.

Zemědělské fólie – ve své podstatě se velice neliší od komunálních a prochází stejným recyklačním procesem. Největší rozdíl je v tom, že pochází ze zemědělské výroby.