Při hledání řešení energetických problémů lidstva se v poslední době ve světě objevila řada netradičních projektů. Izraelský kibuc Yahel nedaleko Rudého moře používá k levnému ukládání sluneční energie, vzduchové baterie. Americký start-up Ubiquitous Energy chce opatřit okna mrakodrapů fólií, která funguje podobně jako fotovoltaické panely. Britský gigant BP hodlá využít městské budovy jako virtuální elektrárny a společnost DST Innovation z Walesu chystá výstavbu celého zeleného města, jehož součástí bude kromě solárních elektráren i přílivová laguna.
Na jihu Izraele na okraji Negevské pouště, kde prakticky každý den v roce svítí od rána do večera slunce, leží kibuc Yahel známý pěstováním sladké odrůdy datlí Medjool. Nyní se o něm ale začíná mluvit také kvůli technologii, která dostala jméno AirBattery. Přebytečná energie ze solárních panelů vyrábí přes den páru, jež se ukládá v podzemních nádržích a po západu slunce pohání turbíny, které vyrábějí elektřinu. Technologie má několik zásadních předností. Relativně tenkou ocelovou nádrž se speciálním polymerovým obložením lze umístit přímo u zdroje energie, a tím pádem za nižší cenu. AirBattery dosahují oproti lithium-iontovým bateriím sice jen 80procentní účinnosti, která ale vlivem jejich stárnutí neklesá. Klesat by naopak s rozšiřováním výroby měla cena, která je už dnes s fotovoltaikou srovnatelná. Společnost Augwind Energy, která technologii AirBattery rozvíjí, získala od investorů 60 milionů USD a během několika příštích let chce nainstalovat tisíce MWh kapacity.
Na slunce sází také kalifornský start-up Ubiquitous Energy, který vyvíjí speciální sklo, s jehož pomocí chce proměnit americké mrakodrapy ve vertikální solární farmy. Vynález je založený na speciálním nátěru oken. Povlak má tloušťku několika nanometrů, vyrobenou elektřinu odvádí systém drobných drátků. Solární okna chce firma s tržbami přes 3 miliardy USD, která se zabývá aplikacemi ve spotřební elektronice, automobilech a zemědělství, začít ve velkém vyrábět do konce roku 2023. Cena takto upraveného skla bude asi o 30 % vyšší než běžné sklo a energetická účinnost nižší než u tradičních solárních panelů. Firma ale přesto věří v jeho masivní rozšíření a do roku 2050 chce mít celosvětově nainstalovaných 100 milionů čtverečních metrů solárního okenního skla.
Britský gigant BP se spojil s americkou technologickou společností Blueprint Power, která vyvinula algoritmy k optimalizaci energetické účinnosti budov a jejich flexibilnímu propojení s elektrickými sítěmi. To umožňuje majitelům komerčních budov prodávat přebytečnou energii uloženou v bateriích nebo vyrobenou na střechách pomocí solárních panelů a vytvářet virtuální elektrárny s vysokým výkonem i flexibilitou. Blueprint Power už spolupracuje s pěti největšími newyorskými vlastníky komerčních nemovitostí, kteří disponují asi 10 miliony čtverečních metrů zastavěné plochy a již dnes generují 13 MW obnovitelné energie. Do konce roku 2022 by BP chtěla disponibilní výkon téměř ztrojnásobit na 36 MW. Demonstrační projekt v městské čtvrti Queens v New Yorku, jehož součástí bude i 150 nabíjecích stanic pro elektromobily, má i významný ekologický rozměr. S provozem městských a komerčních nemovitostí je totiž spojeno až 28 % celosvětových ročních emisí skleníkových plynů.
Další inovativní projekt vzniká v Bristolském zálivu u Swansea ve Velké Británii. Mezinárodní konsorcium vedené společností DST Innovations z Walesu zde plánuje vybudovat rovnou celé nové „zelené město“ Blue Eden v hodnotě 2,2 miliardy USD. Město má být energeticky zcela soběstačné. Jeho součástí bude unikátní přílivová laguna využívající mořských proudů o kapacitě 320 MW, závod na výrobu high-tech baterií, plovoucí solární elektrárna s plochou 72 000 metrů čtverečních a datové centrum o rozloze 94 000 metrů čtverečních. V plánu je výstavba výzkumného centra pro oceány a změnu klimatu a přibližně 150 ekologických domů ukotvených ve vodě. Blue Eden vytvoří více než 2 500 stálých pracovních míst a podpoří dalších 16 000 míst v celé oblasti Walesu a Velké Británii. DST Innovations oznámila, že první práce na výstavbě Blue Eden odstartují začátkem roku 2023 a budou pokračovat ve třech fázích po dobu příštích 12 let.