Společnost DZ Dražice přichází s novým environmentálně šetrným řešením pro účinné vytápění, aktivní chlazení a ohřev vody: s kompaktní vnitřní systémovou jednotkou HMTM 250/50, která slouží k propojení s tepelným čerpadlem vzduch-voda. Součástí jednotky, jež umožňuje snadnou integraci stávajících prvků v systému, je akumulační zásobník topné vody a smaltovaný ohřívač vody s trubkovým výměníkem o objemu 250 litrů. Její provoz řídí inteligentní regulátor SMO 20, který ovládá energeticky úsporné oběhové čerpadlo, přepínací ventil a v případě potřeby také doplňkový zdroj tepla – elektrokotel o výkonu 9 kW.

„Vnitřní jednotka HMTM 250/50 je vhodná pro instalaci do novostaveb i pro rekonstrukci starších systémů vytápění, protože ji lze propojit se stávajícími prvky v systému. Vyvinuli jsme ji tak, aby byla plně kompatibilní především s energeticky úspornými tepelnými čerpadly vzduch-voda NIBE F2040 6-16 kW, jež odebírají teplo pro vytápění domu z venkovního vzduchu. Základní součástí nové vnitřní systémové jednotky jsou dvě oddělené nádrže: akumulační zásobník pro topný okruh o objemu 50 litrů a ohřívač vody pro přípravu teplé vody o objemu 250 litrů. Ten má smaltovaný povrch, který chrání nádrž proti korozi a zajišťuje hygienickou nezávadnost vody. Jeho životnost navíc prodlužuje i přítomnost hořčíkové anody, která brání možné korozní reakci ocelové nádoby,” vysvětluje Martin Grygar, technický manažer DZ Dražice, největšího českého výrobce ohřívačů vody a akumulačních nádrží.

Vnitřní jednotka HMTM 250/50 je dále vybavená řídícím systémem s intuitivním ovládáním a barevným displejem, vestavěným oběhovým čerpadlem energetické třídy A s řízenými otáčkami, expanzní nádobou o objemu 12 litrů, bezpečnostní a odvzdušňovací sestavou a doplňkovým zdrojem vytápění (elektrokotlem o výkonu 9 kW). Ten se spíná při velmi nízkých venkovních teplotách, kdy může klesnout výkon tepelného čerpadla, čímž se sníží jeho účinnost. Vnitřní jednotka HMTM 250/50 se velmi snadno instaluje i ovládá a díky službě NIBE Uplink ji lze řídit a monitorovat pomocí počítače nebo mobilního telefonu.