Máte dostatek denního světla? A mohla bych ho vidět? I na to by se mohla zvídavá Jechová z kultovního filmu Kulový blesk zeptat. Ať už bydlíte v domě či bytě, je to naprosto relevantní otázka, protože přirozené denní světlo je pro náš organismus, naše zdraví a celkovou pohodu naprosto klíčové. Přinášíme vám pár tipů, jak do svého obydlí denního světla dostat co nejvíce.

Věděli jste, že moderní člověk tráví v průměru jen 10 % svého času pohybem venku? A přitom je pro nás přirozené denní světlo tak důležité. „Pokud nemáme dostatek denního světla, býváme podráždění, nesoustředění a unavení, ale přitom nemůžeme usnout. A když už se nám to podaří nebývá náš spánek příliš kvalitní. V krajních případech se u citlivějších jedinců mohou objevit i deprese,“ popisuje psycholožka Renata Lobíková.

Se světlem si (ne)hrajte

Přirozené světlo není po celý den stejné. Mění se jeho intenzita, střídají se noc a den, což působí na lidské biorytmy. Ty máme pravděpodobně vrozené a pro udržení optimálního zdraví je jejich správné fungování nezbytné. Nesmíme však opomenout ani tvorbu tolik důležitého vitamínu D, kterému se jinak říká také sluneční vitamín, a jeho dostatek podporuje náš imunitní systém.

Sluneční paprsky linoucí se velkým oknem orientovaným na jih. To je naprostý ideál a nejjednodušší řešení pro zajištění dostatku přirozeného světla uvnitř místnosti. Málokdo má ale takovou možnost si světelnou pohodu takto jednoduše zařídit. Existují ale „fígle“, jak dostatek přirozeného světla dostat i do tmavých prostor.

  1. Vsaďte na světlé barvy

Bílou mnozí za barvu ani nepovažují, a to je chyba. Pokud řešíme nedostatek světla, je to barva naprosto ideální. Odráží totiž zpět do prostoru až 80 % veškerých světelných paprsků. Nejen bílé stěny, ale obecně světlý interiér dokáže pokoj rozsvítit, opticky uvolnit a rozšířit sevřené prostory jako je třeba úzká tmavá chodba nebo malá koupelna bez oken. „Pokud s klientem řeším problém s nedostatkem světla, vždy jako nejjednodušší řešení navrhuji sáhnout po světlých barvách. Nutně to nemusí být jen bílá, ale třeba i světle šedá, jemné odstíny zelené, béžové nebo modré, udělají zázrak,“ říká Milota Schusterová, interiérová architektka. A dodává, že volit jen bílou barvu se také nedoporučuje, jelikož prostor pak působí neohraničeně, a ne příliš útulně.

  1. Paprsky nezavírejte

Dostatek světla vám dokáže zajistit i vhodný výběr dveřních výplní. Volit lze z mnoha možností – od dveřních ploch s menším podílem prosklení, až po dveře celoskleněné. „Dostatek prosklených ploch ve dveřích dokáže přivést do domu více světla a opticky zvětšit prostor, ale ve finále nakonec vždy záleží na preferencích a vkusu každého z nás,“ vysvětluje Stanislav Obyt, obchodní ředitel společnosti VP trend – tradičního českého výrobce dveřních výplní. A že by bylo do vašeho obydlí vidět? „Dle přání našich zákazníků používáme při výrobě mnoho typů skel – nejen čirá, ale i matná, ornamentní či zdobená například pískováním, případně i vitráže. Tyto varianty rozhodně soukromí zachovají.“ Ještě více světla lze do obydlí pustit díky dveřím orámovaným bočními světlíky, případně i nadsvětlíkem.

  1. Zrcadla nejen pro kontrolu, zda vám to sluší

Stejně dobře jako sklo poslouží v interiéru i zrcadla. Oba materiály váš domov odlehčí a prosvětlí. Nepřemýšlejte tedy o zrcadle jen jako o asistentovi nezbytném pro kontrolu vašeho vzhledu či o hezkém designovém doplňku. Při správném umístění může být zrcadlo velmi funkční. Dokáže opticky zvětšit prostor, a dokonce ho i výrazně prosvětlit. „Vybrat správné místo pro zrcadlo ale není nic jednoduchého. Správně nastavit dopad světla třeba z lampy na zrcadlo zabere nějaký čas, ale se vám to povede, najednou vám v pokoji místo tří lamp bude bohatě stačit jedna,“ popisuje designérka Milota Schusterová. Nicméně zrcadla umí být i pěkně zrádná – asi všichni známe „prasátka“ neboli odlesky, které umí být pěkně nepříjemné, pokud vám svítí přímo do očí.

  1. Zapomeňte na masiv

Postel po prarodičích s krásným vyřezávaným čelem už asi mnoho z nás doma nemá, ale třeba takovou starožitnou skříň, knihovnu nebo komodu, to i dnes najdeme v mnoha domácnostech. Samozřejmě neříkáme, že se těchto kousků musíte okamžitě zbavit. Světlou vzdušnou kuchyň můžete mít i když v jednom rohu bude stát velký černý příborník. Pokud vhodně zvolíte ostatní doplňky jako třeba skleněný stůl s kovovými nohami a průhledné židle či světlou kuchyňskou linku, máte vyhráno. „Odlehčeným dojmem také působí nábytek s nožičkami. Subtilnějším dojmem působí spíš komoda, která stojí na nožičkách než ta, která nožičky nemá a leží na podlaze,“ říká truhlář Jan Mareček.

  1. Vhodné doplňky vše rozzáří

Obrazy nemusí být jen estetickým doplňkem pro potěšení ducha, ale zcela logicky, pokud vám na stěnách visí plátna, kde dominují tmavé barvy, celý prostor bude působit tak trochu pošmourně a smutně. „Optimisticky a vesele působí v pokojích obrazy s jasnými barvami. K dosažení maximálního pocitu světelné pohody vám ale také pomohou i vhodně textilní doplňky jako světlé závěsy či koberec,“ vysvětluje interiérová designérka.

  1. Něco navíc: Stavíte? Pak zapřemýšlejte nad světlovodem

Pokud jste zrovna v procesu plánování stavby rodinného domku, rozhodně zapřemýšlejte nad světlovodem. Takový nenápadný tunel, který pomocí zrcadel přivede do obytných prostor světlo ze střechy si určitě zamilujete.