Jak jsou na tom v Česku lidé s ochranou planety? Jsou ochotni se ozvat a upozornit na ekologická rizika? 22. duben připadá celosvětově na Den Země a podle dat společnosti FaceUp Technology, která má díky whistleblowingové aplikaci NNTB k dispozici údaje z téměř 2000 českých firem, se citlivost vůči enviromentálním tématům meziročně zvýšila dokonce osminásobně.
NNTB vyvinuli v roce 2017 tři středoškoláci jako nástroj pro bezpečné oznamování šikany na školách. Postupně se zaměřili i na firemní prostředí, kde NNTB slouží k podávání podnětů ke zlepšení, jako bezpečný nástroj pro komunikaci problémů, o kterých je složité mluvit, i jako řešení whistleblowingového zákona. Lidé mohou prostřednictví NNTB snadno podat nejrůznější oznámení, která spadají do několika kategorií, mezi nimiž je i Ochrana životního prostředí.
„Oznámení jsou samozřejmě šifrovaná, ale vidíme jejich počty v jednotlivých kategoriích. To nám umožňuje sledovat jejich meziroční nárůst nebo pokles,” vysvětluje David Špunar, jeden ze zakladatelů a COO FaceUp Technology.
V roce 2022 tvořila oznámení týkající se ochrany životního prostředí 2,3 % ze všech přijatých podnětů ve firmách v České republice. Za rok 2023 toto číslo vzrostlo na necelých 6 %. Nárůst všech oznámení ve firmách v ČR stoupnul v roce 2023 meziročně trojnásobně. Konkrétně v kategorii ochrany životního prostředí však byl nárůst osminásobný.
Podle Jana Slámy, zakladatele a CEO FaceUp Technology, je otázkou, zda vzrůstající počet oznámení signalizuje reálný nárůst incidentů či zda jsou lidé aktivnější. Svou roli podle něj může hrát i whistleblowingový zákon, kvůli kterému mají větší firmy povinnost mít zavedený interní oznamovací kanál, například pomocí aplikace NNTB, což odstraňuje další bariéry a umožňuje se ozvat snáz.
„Z našich údajů vyplývá, že jsme jako společnost k ochraně životního prostředí rok od roku vnímavější. Pozitivní vztah Čechů a Češek k přírodě potvrzuje mnoho dalších výzkumů. Trend, že se nebojí ozvat, když vidí ve svém zaměstnání nějaké nekalosti právě v této oblasti, je jednoznačně žádoucí a pozitivní,” uzavírá Jan Sláma z NNTB.