Systém FRANKLIN ELECTRIC HES, který na českém trhu exkluzivně nabízí brněnská společnost Pumpa, získal Velkou cenu AOVT za rok 2019. Je výjimečný tím, že zajišťuje úsporu v nákladech na provoz čerpací techniky až 20 %.

FRANKLIN ELECTRIC HES byl vyvinut v zájmu ochrany životního prostředí a snížení spotřeby elektrické energie. Jedná se o čerpací systém, který se skládá z 6“ nebo 8“ synchronního motoru 304SS NEMA (3000 otáček/min.), frekvenčního měniče a výstupního filtru. Technologie Franklin Electric zajišťuje úsporu v nákladech na provoz čerpací techniky až 20 % a systém je možné použít pro rozsah výkonu od 4 kW do 150 kW.

Právě zmíněná úspornost vedla k pořízení systému i Brněnské vodárny a kanalizace, které FRANKLIN ELECTRIC HES nainstalovaly v roce 2016 na jednom z hlubinných vrtů v obci Březová nad Svitavou. „Po roce proběhlo sledování energetické náročnosti čerpacího systému. Z naměřených hodnot vyplynulo, že celková spotřeba elektrické energie na čerpání 1 m3 vody je s FRANKLIN ELECTRIC HES úspornější o 45 % oproti původní instalaci. Návratnost celé investice byla následně vypočítána na 1,5 roku,“ říká Martin Křapa, člen představenstva společnosti PUMPA, která systém v Březové nad Svitavou nainstalovala i jej nadále servisuje.

„Na FRANKLIN ELECTRIC HES jsme především ocenili, že přináší skutečně reálný a měřitelný přínos firmám v oboru vodárenství. Hlavně energetické úspory a finanční návratnost na vrtu v Březové nad Svitavou nás přesvědčily o jeho výjimečnosti. Domnívám se, že energeticky úsporná řešení a inovativní technologie, jakou představuje právě oceněný systém, mohou přispět k řešení prohlubujícího se problému nedostatku vody v ČR,“ říká Ing. Josef Brabenec, prezident AOVT.