Pro švýcarskou společnost Hitachi Zosen Inova plzeňský výrobce parních turbín Doosan Škoda Power vyrobil a nainstaluje turbosoustrojí pro spalovnu Rookery South Energy Recovery Facility v britském Bedfordshiru. Turbínu o výkonu 67 MW včetně příslušenství bude provozovat konsorcium firem Covanta a Veolia a její uvedení do ostrého provozu je plánováno na konec března 2021.

Doosan Škoda Power dodá kromě turbíny také generátor, trafo buzení, olejový systém a systém vysokotlaké hydrauliky. Zakázka je na klíč, tj. včetně montáže a najíždění na stavbě. Ukončení montáže je v tuto chvíli plánováno na konec letošního října a první pára by měla být vyrobena koncem března 2021.

„Podobné projekty už pro Hitachi Zosen Inova realizujeme v Istanbulu nebo nově v britském Newhurstu. Naše turbíny, které jsou vhodné pro řadu různých aplikací včetně výroby elektřiny z odpadků, tak svým dílem celosvětově přispívají ke snížení množství komunálního odpadu, který by jinak skončil v nevzhledných příměstských skládkách. Jsme hrdí, že se můžeme podobných prospěšných projektů účastnit,“ shrnuje Tomáš Starý, manažer projektu v Doosan Škoda Power.

„Se společností Doosan Škoda Power jsme již dříve spolupracovali na několika projektech a těšíme se, že se opět budeme moci spolehnout na jejich odborné znalosti v tomto důležitém projektu ve Velké Británii,“ říká Kaan Türkyilmaz, manažer projektu ve společnosti Hitachi Zosen Inova.

Turbínu se navzdory komplikacím způsobeným pandemií COVID-19 podařilo vyrobit a expedovat o dva měsíce dřív, než určovala smlouva. Nadměrnému nákladu o celkové hmotnosti více než 240 tun museli začátkem května při cestě do přístavu v Lovosicích asistovat technici společnosti ČEZ Distribuce, kteří po trase transportu nadzvedávali elektrické vedení. Z Lovosic náklad zamířil do přístavu v Hamburku a následně přes anglický přístav Tilbury až na místo určení.