Během roku 2022 došlo k téměř třinácti tisícům krádeží vloupáním, to je přibližně o šestnáct set případů víc než v přechozím roce. Lidé proti lupičům mohou bojovat dvěma způsoby – zvýšenou obezřetností a správnou formou zabezpečení. Odborníci nejčastěji doporučují preventivní kroky, které mohou zloděje v jejich počínání odradit. Pokud se k činu přece jenom odhodlá, měli by mít lidé zabezpečenou domácnost alarmem, kamerou nebo bezpečnostními dveřmi.

Počet vloupání do objektů v Česku roste. Zloději se v loňském roce dopustili 12 937 takových skutků, to je o čtrnáct a půl procenta víc než v předchozím roce. Vyplývá to z výroční zprávy kriminální policie pro rok 2022. „S koncem pandemie a uvolněním všech omezení, například omezení pohybu osob, dochází postupně také k návratu předpandemického stavu kriminality, včetně majetkové,“ tvrdí mluvčí policejního prezidia David Schön.

Stačí dodržovat pár základních pravidel

Existuje přitom jen několik málo základních pravidel, jak se škodám na majetku a dalším výrazným ztrátám vyhnout. Úplným základem je poctivě zamknout a zavřít okna, spousta lidí přitom nechává při odchodu okna či balkonové dveře otevřené na mikroventilaci. V takovém případě je podle policistů překonání nezajištěného okna pro zloděje velmi snadné. „Odjíždíte-li na delší dobu z domova, informujte o svém odjezdu pouze nejužší okruh lidí, kterým věříte. Domluvte si s důvěryhodnou osobou vybírání poštovní schránky či třeba větrání, aby nebylo na první pohled jasné, že nejste doma. A v neposlední řadě neschovávejte klíče na osvědčená místa, jako například květináč nebo rohožku,“ upozorňuje Schön. Ponechávat náhodě by lidé neměli ani obsah na sociálních sítích, podle policie mohou být fotky z dovolené zbytečným vodítkem k prázdnému domu.

Dalším, často opomíjeným krokem, je neupozorňovat okolí na svoji nepřítomnost. „Důkladnou ochranu nabízí prvky chytré domácnosti. Díky nim lze ovládat osvětlení v okolí domu nebo venkovní stínění na kilometry daleko. To je výhoda například v době dovolené, kdy majitel domu může vyvolat zdání, že je stále uvnitř budovy, a potenciálního zloděje tak odradit,” říká Petr Přichystal, marketingový manažer společnosti Lomax, která se zabývá produkcí vchodových dveří či stínicí techniky.

Systém PCO přivolá policii do několika minut

Aktuálním trendem v zabezpečení rodinného domu či objektu jsou kamery. V posledních letech se jejich prodeje výrazně zvýšily. „Rostoucí zájem o kamery registrujeme, velmi často se o ně klasický zabezpečovací systém doplňuje. To má výrazný preventivní aspekt – kamery jsou dobře viditelné a případné pachatele mohou odradit,“ tvrdí Petr Němeček ze společnosti Jablotron, která se v Česku věnuje výrobě zabezpečovacích systémů a poskytování bezpečnostních služeb.

Druhou možností je elektronické zabezpečení či alarm. Policie ve svých pokynech zmiňuje jeho napojení na tzv. pult centrální ochrany, tedy systém, který v případě vloupání vyvolá poplach a kontaktuje majitele, policii a v případě požáru taky hasiče. „Operátor bezpečnostního centra ihned vidí, co poplach způsobilo. Celý následný zásah je rychlejší a efektivnější, přičemž takto verifikované poplachy se mohou předávat právě i Policii České republiky,“ vysvětluje Němeček.

Zabezpečení bytu je specifické

Bezpečné řešení existuje i pro bytové jednotky, v jejich případě poskytují prvotní ochranu už vchodové dveře do celého objektu. „Pro bytové domy je nejpopulárnějším řešením otevírání na čip, takový způsob je pro uživatele velice praktický. V těchto případech je dobré vybavit bytovou jednotku dveřmi s nejvyšším stupněm zabezpečení, zvlášť pokud lidé žijí v prvních dvou patrech či v přízemí,“ popisuje Přichystal.

Bezpečnostní systém může být nápomocný i u společných prostor, například kočárkáren, sklepních kójí nebo koláren. Často se zloději snaží vloupat dovnitř přes garáž, jejichž zabezpečení lidé často podceňují. Garáž by tak vždy měla být chráněna kombinací několika bezpečnostních prvků. Prevencí před násilným otevřením u starších garážových vrat může být třeba doplňkový zámek nebo blokovací zarážka, která zabraňuje jejich vypáčení. Při koupě nových vrat bych doporučil bezpečnostní třídu RC2, která znesnadní jejich mechanické prolomení,” popisuje Přichystal.

Tyto prostory se podle Němečka dají efektivně hlídat za pomocí zabezpečovacího systému v kombinaci s kamerami. „Zajímavou pomoc může bezpečnostní systém hrát i u společných prostor, například kočárkáren, sklepů či koláren, které se dají efektivně hlídat za pomocí kombinace zabezpečovací systému a kamer,” tvrdí Němeček. Jenže takové vybavení musí často schválit společenství vlastníků jednotek.  „Pro mnoho lidí se jedná o nepřekonatelnou překážku, která jim zasahuje do soukromí,“ uzavírá Přichystal.