Moderní kancelářské prostředí se pod tlakem požadavků firem a zaměstnanců mění. Jednou z klíčových výzev, které čelí architekti kancelářských budov, je zvukový komfort. Hluk totiž může negativně ovlivnit koncentraci na práci, produktivitu a dobrou atmosféru v kanceláři. A nedostatek soukromí může také ohrozit i bezpečí citlivých firemních informací. Architekti proto stále častěji využívají technologii akustického designu – sound masking.
K celkovému zajištění optimálního akustického prostředí v kancelářích se využívá řada prvků, které pomáhají řešit kontrolu hluku a soukromí. Využívá se proto absorpčních stěnových panelů, koberců a stropních dlaždic, které pomáhají absorbovat přebytečný zvuk, dále pak zvukoizolačních příček a stěn, které pomáhají zvuk blokovat a v neposlední řadě technologie sound maskingu, která rušivé zvuky překrývá.
Technologie sound maskingu je aktuálně z metod pohlcování, potlačování a překrývání rušivého zvuku nejpopulárnější a mnoho moderních prostor ji využívá k dosažení stavu akustického komfortu. Tuto technologii lze instalovat nejen do novostaveb a nově zařizovaných kanceláří, ale i do stávajících kancelářských prostor, které mají problém s rušivým hlukem či nedostatkem bezpečí pro únik citlivých informací.
Sound masking, čili maskování zvuku je technologie, která se zaměřuje na vytvoření příjemnějšího zvukového prostředí, zvýšení soukromí pro důležité hovory pomocí na pozadí generovaného speciálního nevýrazného zvuku – šumu. „Princip sound maskingu je jednoduchý. Spočívá v překrytí nežádoucích rušivých zvuků, jako jsou konverzace, telefonáty, šramot, nebo kroky, prostřednictvím jemného šumu,“ říká Andrej Hronec ze společnosti Audiopro. „Cílem je snížit rušivost hluku a odvést pozornost od konkrétních zvuků či konverzací, čímž se zlepšuje možnost soustředění a pracovní komfort zaměstnanců,“ dodává.
K čemu sound masking pomáhá?
Zlepšená koncentrace: Sound masking umožňuje snížit rušivý hluk, čímž pomáhá zaměstnancům soustředit se na svou práci. Rušivé zvuky jsou přehlušeny emitováním šumu, na který se člověk nesoustředí a nevnímá jej tedy jako rušivý, což vede ke zvýšené produktivitě a efektivitě práce.
Snížení stresu: Účinné snížení hluku v pracovním prostředí vede ke snížení stresu zaměstnanců a zvýšení jejich pracovního komfortu.
Zajištění soukromí: Sound masking pomůže vytvořit soukromí tak, aby nikdo nepovolaný nemohl slyšet důvěrné rozhovory a vyslechnout citlivé firemní informace.