Vánoce s sebou zpravidla nesou klasickou zimní odstávku. Zaměstnanci se do výroby vrací až v lednu. Při rozjezdu strojů je ale může čekat nepříjemné překvapení: pokud nevyměnili baterii a ta se přes svátky vybila, mohli dokonce ztratit zásadní data. Malé opomenutí se tak dokáže výrazně prodražit. Podle společnosti Profika, která se specializuje na obráběcí stroje, se jedná o relativně častou závadu. Proto mají servisy na začátku roku vytíženou kapacitu, firmy musí čekat na zásah specialisty a plnohodnotný rozjezd výroby po odstávce se nepříjemně posouvá.

Moderní obráběcí stroje dosahují obrovských výrobních přesností, kterých je možné docílit pouze díky kvalitnímu polohování. Ke správnému polohování je nutné znát přesnou polohu dané osy, a ta je u moderních strojů nejčastěji nepřímo dopočítávána pomocí enkodéru. Všechna polohová data, která obsahují aktuální absolutní polohu supportu nebo definují vzájemnou mechanickou vazbu mezi rotačním pohybem motoru a lineárním pohybem supportu, jsou ukládána v systému stroje. Tato data je ale nutné uchovat i během vypnutí stroje, což zabezpečují právě baterie. „Princip je podobný jako u auta – když už máme nastartováno, tak je baterie dobíjena a v podstatě ji není možné vybít. V případě, že je ale motor vypnutý, tak se jediným zdrojem napětí stává baterie a tím se postupně vybíjí. Může se vybít až tak, že motor není možné nastartovat. Navíc u starších baterií se tato nepříjemnost může stát velmi rychle. A to se přesně stává ve výrobě, pokud baterii pravidelně neměníme. Baterka se snaží u vypnutého stroje uchovávat data z pohonů, nicméně při delší odstávce se může vybít a stroj tak o tato zásadní data přijde a hrozí narušení výroby,“ vysvětluje Jakub Kaufman ze společnosti Profika.

Baterie na vypnutém stroji nedokáže nahlásit problém

Před koncem poslední směny zaměstnanci vypnou stroje, v ideálním případě zajistí adekvátní teplotu haly. Jenže baterie se tím paradoxně dostávají do problémů. Pokud je stroj zapnutý a pracuje, akumulátor se pro úschovu pohonových dat vlastně nevyužívá. U vypnutého stroje se baterie naopak dává do práce – slabým proudem se stará o udržení paměti, kterou stroj potřebuje, aby svá data uchoval. Dlouhá zimní odstávka, která je navíc spojena i s nižšími teplotami, je pro životnost baterie problematická – starší akumulátory již nemají takovou výdrž a nedokážou data zachovat. Stroj by měl kapacitu baterie hlídat, jenže je vypnutý, a tak nemá jak poslat hlášení o tom, že se blíží potíže. Zaměstnanci tak při příchodu do práce stroje zapnou, jenže příliš pozdě zjistí, že jsou zásadní data ztracena.

Servis má napilno, firmy si na řešení musí počkat

Stejnou chybu dělá více firem, což se každý rok projeví na kapacitě servisů. „Podle kolegů se po konci vánoční odstávky řeší hlavně potíže s bateriemi. Servisy mají ale jen omezený počet pracovníků, takže si strojírenské firmy na uvedení strojů do pořádku leckdy mohou počkat i déle, než se na ně dostane řada. Tím samozřejmě přichází o další peníze, protože produkce stojí více dní, než bylo plánováno,“ zdůrazňuje Kaufman.

Pokud je baterie funkční, je její výměna za novou verzi jednoduchý úkon – pouze v případě, kdy je baterie umístěna přímo v řídicím systém obráběcího stroje, je nutná práce vyškolených odborníků. U vybitého akumulátoru už je zásah každopádně složitější. Řešením je proto prevence.

Efektivním řešením je investice v řádu pár tisíc

Tomu nejhoršímu zabrání jednoduchý krok: včasná výměna baterie. „Klientům doporučujeme, aby akumulátor měnili každý rok, 12 měsíců většinou vydrží sloužit zcela spolehlivě. Ideální čas na výměnu je pak právě období před vánoční odstávkou. Je to snadno zapamatovatelné, nová baterie se během svátků nevybije a za rok to zase pojistíme koupí nové,“ radí Kaufman. Cena baterie se liší typ od typu, částka se ale pohybuje kolem nižších jednotek tisíců korun. A to je poměrně banální suma ve srovnání s tím, jaké ztráty si vyžádá neplánovaná odstávka. Více na www.profika.cz.